Monitory LCD – zalety i wady

Autor: Klaudia

Monitor LCD odpowiada za wyświetlanie obrazu wytwarzanego przez kartę graficzną naszego komputera. Efekt zależy m.in. od jakości monitora LCD, od oferowanych przez niego możliwości i parametrów. Obecnie monitory LCD mają bardzo dobre specyfikacje, a ich bogata oferta pozwala na wybór takiego, który najlepiej spełni Twoje potrzeby. Jeżeli określisz optymalne dla Ciebie parametry monitorów LCD, będziesz mógł skupić się na ściśle wybranych urządzeniach.

Monitor LCD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka przekątna ekranu monitora do komputera jest najlepsza,

- jakie są zalety monitora LCD,

- jakie są wady monitorów LCD,

- co jeszcze warto mieć w monitorze LCD.

Jaka przekątna ekranu monitora do komputera jest najlepsza?

Przekątna ekranu jest parametrem najczęściej podawanym w calach. Wydawałoby się, że im większy monitor LCD, tym lepiej. Jednak warto wziąć pod uwagę, że bardzo duży monitor wykorzystywany do pracy typowo biurowej, czyli podczas pracy z tekstem czy arkuszem kalkulacyjnym, nie będzie wygodny. Monitor LCD o przekątnej 22-28 cali będzie najbardziej odpowiedni do tego typu zastosowań, czego przykładem jest Philips S-line 271S7QJMB/00.

W przypadku gdy wykorzystujemy komputer do pracy z grafiką, planami architektonicznymi czy np. z dashbordami monitorującymi parametry systemów, monitory LCD z dużymi i bardzo dużymi wyświetlaczami – nawet powyżej 32 cali – będą jak najbardziej odpowiednie.

Jeżeli jesteś graczem komputerowym i potrzebujesz wyraźnego i dużego obrazu, aby mieć wystarczające pole manewru np. w bitwach World of Warships, to zainwestuj w monitor LCD o dużej przekątnej ekranu.

Jakie są zalety monitora LCD?

Monitor LCD do prac biurowychOprócz przekątnej ekranu ważnym parametrem jest rozdzielczość. Zależy ona bezpośrednio od wielkości monitora LCD i może wynosić od 1920 x 1080 pikseli aż do 2560 x 1080 pikseli. Im większa rozdzielczość, tym wyższy komfort pracy na komputerze. Przy dużej rozdzielczości bez problemu wyświetlisz obok siebie dwa okna programów, w których pracujesz.

Zaletą dobrych monitorów LCD jest kąt widzenia. Wartości kąta widzenia podawane są dla pionu i poziomu. Maksymalna ich wartość wynosi blisko 180 stopni. Im jest wyższa, tym lepiej.

Rodzaj matrycy w monitorach LCD ma znaczenie w zależności od zastosowań. Generalnie im większe masz wymagania dotyczące jakości obrazu, jeżeli pracujesz z grafiką czy grasz w zaawansowane gry, to powinieneś wybrać zaawansowane matryce IPS. Otrzymasz wtedy lepsze kolory, kontrast i czas reakcji monitora LCD.

Natomiast jeżeli używasz komputera to prac biurowych, możesz zdecydować się na monitor z matrycą TN.
Polecane monitory led i lcd
  • 799 zł
  • 449 zł
  • 599 zł
  • 819 zł
  • 4 249 zł

Jakie są wady monitorów LCD?

Monitory LCD zagościły w naszych domach na stałe kilka lat temu. Od tego czasu coraz bardziej udoskonalano ich parametry i obecnie praktycznie pozbawione są wad pierwszych egzemplarzy monitorów LCD. Oczywiście są one także dużo lepsze od starszej generacji monitorów kineskopowych CRT. Z kolei technologia LED-owa, która zajmuje coraz ważniejsze miejsce w świecie monitorów, pozwala na jeszcze doskonalsze odwzorowanie obrazu, przede wszystkim w obszarze kontrastu i nasycenia.

Inne wady tańszych monitorów LCD to: słaba jakość odwzorowania kolorów, kąty widzenia i niewystarczająco krótki czas reakcji matrycy. Zdarzają się także martwe piksele.

CZY WIESZ, ŻE...

Monitory LCD dzielimy na dwie grupy – pasywne i aktywne. Pierwsze z nich nie są już w zasadzie wykorzystywane. Spotkać je można już niemal wyłącznie w starszych lub tańszych monitorach. Matryce aktywne (zbudowane z cienkowarstwowych tranzystorów) nie wymagają za każdym razem odświeżania stanu wszystkich pikseli. Raz zapisany stan zapamiętywany jest aż do momentu rozładowania kondensatora. Dzięki temu można uzyskać większy kontrast oraz większy monitor LCD.

Co jeszcze warto mieć w monitorze LCD?

Monitor do komputera z regulowaną podstawąDecydując się na monitor LCD, warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Oto ono:
  • starsze typy złącz, aby podłączyć starszą kartę graficzną bez wyjścia HDMI,
  • wbudowane głośniki,
wbudowany hub USB (więcej o hubach USB w naszym artykule).
Zakup monitora to ważna decyzja dotycząca komfortu korzystania z komputera. Warto wybrać taki egzemplarz z naszej oferty monitorów, który spełni Twoje potrzeby.

Jeżeli decydujesz się na zakup monitora, możesz także sprawdzić, czy wybrać monitor LED czy LCD. Szukasz monitora gamingowego? Przeczytaj nasz ranking TOP10 monitorów o niskim input lag.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów