Łatwe prasowanie koszul – jakie żelazko kupić i jakie techniki prasowania stosować?

Autor: Ola

Nie przepadasz za codziennym prasowaniem koszul? Nigdy nie wiesz, jak się za to zabrać i co zrobić, by na odzieży nie powstawały zagniecenia? Zobacz, jakie żelazka elektryczne najlepiej nadają się do tego zadania, i poznaj technikę, dzięki której Twoje koszule będą wyglądały perfekcyjnie!

Jakie żelazko elektryczne będzie najlepsze do prasowania koszul?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie żelazko elektryczne będzie potrzebne do prasowania koszul
 2. jak prasować koszulę krok po kroku
 3. o czym jeszcze warto pamiętać przy prasowaniu koszul

Prasowanie koszul – jakie żelazko kupić?

Prasowanie koszuli żelazkiem parowymPrasowanie koszul jest wymagającą czynnością – aby ta prezentowała się schludnie, musi być pielęgnowana z najwyższą starannością, aby nie pozostały na niej zagniecenia mogące zniszczyć cały elegancki image. Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, zanim weźmiesz się za prasowanie, to sprzęt, którego do tego celu używasz. Jakie żelazko kupić? Do wyboru masz:

 • żelazka parowe – to najpopularniejszy model żelazek, a zatem możesz liczyć na największą różnorodność dostępnych urządzeń i łatwiejsze dopasowanie ich do potrzeb. Bardzo dobrym wyborem jest żelazko parowe Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide, które posiada duży wyrzut pary i błyskawicznie radzi sobie z zagnieceniami, oraz Philips Azur Advanced GC4934/30, dzięki któremu możliwe jest prasowanie delikatnych tkanin bez ryzyka przypalenia;
 • generatory pary – systemowe żelazka elektryczne z generatorem pary składają się z osobnego bojlera, podłączonego do właściwego żelazka. Dzięki temu sprzęt jest w stanie bardzo szybko dostarczyć dużą ilość pary wodnej, która skutecznie zmiękcza materiał i sprawia, że prasowanie jest łatwiejsze. Weź pod uwagę np. model Tefal Pro Express Care GV9080 AntiCalc, który ma również opcję prasowania w pionie;
 • system do prasowania – bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kupienie zestawu składającego się z małego żelazka docierającego do wszystkich zakamarków koszuli, deski do prasowania, którą można ustawić pod dowolnym kątem, oraz zbiornika na wodę, np. Tefal Ixeo QT1020. Dzięki komfortowej obsłudze takiego zestawu możesz skrócić czas poświęcany na codzienne prasowanie.

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj, żeby kupić żelazko parowe z funkcją samooczyszczania. Dzięki temu w kanalikach parowych urządzenia nie będzie się zbierał osad i zachowają one drożność na dłużej.

Prasowanie koszuli krok po kroku

Jeśli chcesz, by Twoja koszula prezentowała się nienagannie, prasuj ją według następującego schematu:

 1. Zacznij od kołnierzyka – niezależnie od tego, czy używasz żelazka parowego, czy też systemowego żelazka z generatorem pary, koniecznie zacznij prasowanie od kołnierzyka – od rogów do środka, by się nie marszczył. Warto prasować go z obu stron, ponieważ składa się z kilku warstw i w przeciwnym wypadku mogą się zacząć na nim pojawiać fałdy.
 2. Część przy karku i mankiety – to następne fragmenty koszuli, którymi powinno zaopiekować się żelazko parowe. Najłatwiej w tym celu naciągnąć barki koszuli na węższą część deski do prasowania.
 3. Rękawy – najpierw zajmij się mankietami – podobnie jak kołnierzyk, wymagają one prasowania z obu stron. Zacznij od tej, która będzie niewidoczna, czyli wewnętrznej, chyba że prasujesz koszulę z mankietami na spinki – wówczas odwrotnie. Rękawy należy prasować tak, by nie zaprasowywać w żadnym miejscu kantów – tutaj pomocne może okazać się mniejsze żelazko elektryczne, jak np. w systemie do prasowania Tefal Ixeo QT1020.
 4. Przód i plecy – największe fragmenty koszuli zostaw na koniec, ale najwięcej uwagi poświęć rzecz jasna przednim połom. Pamiętaj, aby na całej koszuli nie pojawiły się zaprasowane kanty!
Polecane żelazka
 • 89,99 zł
 • 119,99 zł
 • 349 zł
 • 139,99 zł
 • 54,99 zł

Kilka dodatkowych wskazówek

System do prasowania Tefal Ixeo QT1020Zobacz jeszcze kilka dodatkowych uwag, które pomogą Ci przy prasowaniu koszul:

 • po uprasowaniu koszuli pozostaw ją do wyschnięcia – może być wilgotna od pary wodnej. Zapnij dwa górne guziki, aby zachowała ładny kształt,
 • prasuj tylko czyste koszule – wysoka temperatura żelazka parowego mogłaby utrwalić plamy i zabrudzenia,
 • kup parownicę ręczną, dzięki której odświeżysz koszulę w dowolnym momencie – to szczególnie przydatne, jeśli zabierasz wyprasowane koszule w podróż i nie masz okazji ich później wyprasować ponownie,
 • wybierz ciężką i stabilną deskę do prasowania. Ważne, aby miała regulowaną wysokość i można ją było dopasować do potrzeb.

Więcej o efektywnym prasowaniu dowiesz się z tego artykułu: Prasowanie bez zagnieceń – co trzeba wiedzieć.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link