Jak skonfigurować iPhone’a?

Autor: Ola

iPhone w odróżnieniu od większości smartfonów na rynku pracuje w oparciu o system iOS. Przy pierwszym uruchomieniu smartfona warto ustawić wszystko tak, by zyskać pełnię możliwości i najwyższy poziom bezpieczeństwa od samego początku.

Mężczyzna konfiguruje Wi-Fi w smartfonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak skonfigurować iPhone’a przy pierwszym uruchomieniu;
 2. co zrobić, jeśli przechodzisz z innego iPhone’a.

Jak skonfigurować iPhone’a przy pierwszym uruchomieniu?

Smartfon z wyświetlonymi kołami zębatymi na ekranie

Konfiguracja iPhone’a przy pierwszym uruchomieniu to bardzo ważny etap pozwalający zaoszczędzić wiele czasu i poszukiwań w ustawieniach. Zanim uruchomisz telefon, warto włożyć do niego kartę SIM, dzięki czemu od razu będziesz mógł skorzystać z wszystkich dostępnych opcji.

 1. Pierwszą rzeczą, jaką należy się zająć po włączeniu urządzenia jest ustawienie języka oraz kraju, w którym mieszkasz. Po tym etapie iPhone automatycznie będzie pokazywać czas oraz datę obowiązującą na danym obszarze. WAŻNE: Jeśli jesteś osobą niedowidzącą lub niewidomą, już na tym etapie możesz włączysz funkcję VoiceOver lub Zoom.
 2. Następnym krokiem jest wybór opcji „Skonfiguruj ręcznie”. UWAGA: Możliwość „Szybki start” sprawdzi się tylko wtedy, jeśli przechodzisz z innego modelu iPhone.
 3. Nadszedł czas na aktywację naszego urządzenia, a tym samym uruchomienia jego gwarancji. Aby poprawnie wykonać tę procedurę, potrzebujemy połączenia z siecią Wi-Fi, siecią komórkową lub aplikacją iTunes.
 4. Następnym etapem jest konfiguracja Touch ID, jeśli posiadasz np. iPhone 8 lub Face ID, jeśli jesteś posiadaczem iPhone X, iPhone XS lub najnowszego iPhone 11. Po naciśnięciu przycisku „Dalej” pojawi się szczegółowa instrukcja dotycząca dodania odcisku palca lub zeskanowania twarzy. Po ich poprawnym wprowadzeniu, należy ustawić sześciocyfrowy kod zabezpieczający. Możliwe jest również wprowadzanie hasła numerycznego dzięki wykorzystaniu pola „Opcje kodu”. Touch ID oraz Face ID pełnią funkcje zabezpieczające Twój smartfon przed niepowołanymi użytkownikami. Służą także do autoryzacji zakupów w App Store i za pośrednictwem Apple Pay.
 5. Wybierz opcję „Nowy iPhone”, jeśli to Twoje pierwsze urządzenie z nadgryzionym jabłkiem. Ważne: Jeśli wcześniej korzystałeś ze smartfonu z systemem Android, możesz w prosty i szybki sposób przenieść jego dane na nowego iPhone’a. W tym celu wystarczy, że wybierzesz „Przenieś dane z Androida” i pobierzesz na swoje stare urządzenie aplikację Move to iOS. Następnie upewnij się, że obydwa smartfony podłączone są do sieci Wi-Fi i mają wystarczająco naładowaną baterię. Pozostaje Ci wypełniać instrukcje wskazywane na ekranach telefonów i czekać na zakończenie przesyłania danych.
 6. Pora na założenie konta w usłudze Apple ID, które da Ci dostęp do zarządzania wszystkimi aplikacjami stworzonymi przez Apple, a także umożliwi podłączenie do chmury iCloud i połączenie z programem iTunes. Aby założyć konto, wystarczy, że naciśniesz „Nie pamiętasz hasła lub nie masz Apple ID?”.
 7. Na koniec pozostało ustawienie trzech funkcji dodatkowych:
  • Automatyczne uaktualnianie – jeśli chcesz, by iPhone sam aktualizował zainstalowane programy oraz system iOS;
  • Siri – jeśli chcesz korzystać z asystenta głosowego;
  • Czas przed ekranem – jeśli interesuje Cię statystyka, ile czasu spędzasz na korzystaniu z telefonu bądź chcesz nałożyć limity czasowe na używanie konkretnych aplikacji.
 8. To wszystko! Możesz już w pełni korzystać z funkcji oraz możliwości iPhone’a. Jeśli w przyszłości będziesz chciał zmienić skonfigurowane przed chwilą opcje, wystarczy, że wejdziesz w „Ustawienia”.

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj, że Twój Apple ID stanie się jednocześnie Twoim adresem e-mail. Bądź pewny nazwy użytkownika, ponieważ jej późniejsza zmiana jest niemożliwa.

 • 4 699 zł
 • 8 799 zł
 • 2 799 zł
 • 5 999 zł
 • 3 399 zł

Co zrobić, jeśli przechodzisz z innego iPhone’a?

Kobieta konfiguruje ustawienia telefonu

Jeśli przechodzisz z innego iPhone’a z zainstalowanym systemem w wersji iOS 11 lub nowszym, możesz automatycznie skonfigurować nowe urządzenie, korzystając z opcji „Szybki start”. Wystarczy, że zbliżysz do siebie oba telefony i będziesz postępować zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie. Pamiętaj: aby cała operacja zakończyła się powodzeniem, musisz na czas jej trwania zaprzestać używania starego telefonu. Przenoszenie danych między iPhone’ami odbywa się bezprzewodowo, upewnij się więc, że są one podłączone do źródła zasilania i trzymaj je blisko siebie.

Na skróty możesz pójść także w kroku 6., gdzie mówiliśmy o założeniu konta w usłudze Apple. Jeśli Twoim wcześniejszym smartfonem był iPhone, posiadasz iPada lub Macbooka, możesz zalogować się swoim dotychczasowym Apple ID. Telefon automatycznie pobierze niezbędne informacje z chmury iCloud, a w przypadku zmiany ze starego iPhone’a na nowego, pozwoli Ci także na przeniesienie wszystkich ustawień urządzenia oraz aplikacji pobranych z App Store.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę