Jaki tuner DVB-T kupić?

Autor: Joanna

Tuner DVB-T, czyli dekoder telewizji naziemnej, jest niezbędny do jej odbioru. Dekodera DVB-T nie potrzebują osoby, które mają telewizory z wbudowanym tunerem lub korzystają z telewizji kablowej. Dostępne tunery w zależności od ceny oferują różne funkcje – nie tylko dekodowanie sygnału cyfrowego. Jaki tuner DVB-T wybrać?

Dekoder DVB-T pozwala na oglądanie telewizji naziemnej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co sprawdzić przed zakupem dekodera,

- jaki tuner DVB-T z nagrywaniem wybrać,

- ile kosztuje dekoder DVB-T.

Jak wybrać dekoder telewizji naziemnej?

Dekoder DVB-T wymaga zamontowania anteny do telewizji naziemnejAby wybrać dobry dekoder telewizji naziemnej, zwróć uwagę na:
  • obsługę standardów telewizji – darmowe kanały HD mają maksymalną rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080. Dekodery obsługują przeważnie standardy telewizji od SD po HD 1080,
  • obsługa kodowania – tuner powinien dekodować sygnały MPEG-2 i MPEG-4,
  • złącza – wyjścia video, np. HDMI lub SCART, muszą być dostosowane do sprzętu, do którego chcesz podłączyć dekoder,
  • wejścia USB – dekoder może posiadać np. wejście USB 2.0 i wejścia mini-USB, dzięki którym można do niego podłączyć urządzenia zewnętrzne takie jak dysk,
  • gniazda dźwiękowe – dźwięk może być przesyłany tym samym złączem co obraz lub oddzielnym. Na przesyłanie sygnału cyfrowego audio pozwala np. cyfrowe złącze koaksjalne, dzięki któremu jest możliwy odbiór dźwięku przestrzennego. Popularniejszym rozwiązaniem jest złącze zakończone wtykiem RCA.

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre dekodery DVB-T pełnią funkcję odtwarzaczy multimedialnych. Na rynku są dostępne także tunery z wyświetlaczem i systemem operacyjnym Android. Są one kompatybilne np. ze smartfonami i tabletami z Androidem.

To podstawowe cechy tunera DVB-T do zweryfikowania przed zakupem. Jednym z tańszych dekoderów jest Ferguson Ariva T20, który posiada dodatkowe funkcje multimedialne i obsługuje dźwięk Dolby Digital Plus. 
Warto także sprawdzić, czy tuner ma funkcję elektronicznego przewodnika, czyli Digital EPG. Urządzenie z tą opcją wyświetla na ekranie godziny emisji programów. Użytkownik może ustawić przypomnienie dla wybranego programu, aby nie zapomnieć zasiąść przed telewizorem. Dekoder DVB-T to nie wszystko, czego potrzebujesz do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W artykule Jaka antena do telewizji naziemnej przeczytasz, jaką antenę wybrać, a poradnik Jak ustawić antenę DVB-T pomoże Ci w jej zamontowaniu, tak aby odbierała jak najlepiej sygnał cyfrowy.

Polecane tunery dvb-t
  • 299 zł
  • 139,99 zł
  • 109,99 zł
  • 104,99 zł
  • 114,99 zł

Jaki tuner DVB-T z nagrywaniem wybrać?

Jedną z dodatkowych funkcji dekodera telewizji naziemnej jest PVR, czyli nagrywanie programów i zapisywanie ich w pamięci zewnętrznej, dzięki której można łatwo skopiować nagranie na komputer. Funkcję nagrywania posiada np. dekoder Ferguson Ariva T750i.

Tunery z funkcję PVR często mają opcję TimeShift , przydatną podczas oglądania programów na żywo. Dzięki tej funkcji można zatrzymywać i przewijać programy – dzięki temu nie ma mowy o pominięciu ważnego momentu.

Dekoder telewizji naziemnej – cena

Dekodery telewizji naziemnej mogą mieć funkcję zatrzymywania i cofania programów na żywo W przypadku dekodera DVB-T cena może ograniczyć kupującego, jeśli chciałby on zakupić tuner z funkcją odtwarzacza multimedialnego. Takie modele kosztują nawet kilkaset złotych, tymczasem podstawowy dekoder DVB-T to koszt od kilkudziesięciu złotych w górę – w zależności od tego, jakie funkcje chce mieć użytkownik. Optymalnym wyborem jest zakup tunera DVB-T, którego cena wynosi między 100 a 200 zł, np. TechniSat CE Terra T2 HD.

W kategorii Tunery DVB-T jest dostępny tuner BOX DTI744NCP z usługą Player+ na 90 dni. To dekoder z kartą dostępową, który jest zgodny ze standardami DVB-T i MPEG-4. Box wymaga podłączenia do Internetu i telewizora, aby udostępnić użytkownikowi tysiące seriali i filmów na żądanie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link