Hotspot w smartfonie – jak włączyć własne Wi-Fi w podróży?

Autor: Sara

Smartfon to urządzenie wielofunkcyjne. Czy wiedziałeś, że może Ci posłużyć także jako router Wi-Fi? Jeśli masz problem z dostępem do sieci w domu lub podróżujesz, zapewne zainteresuje Cię opcja udostępniania internetu z telefonu. Dzięki niej zyskasz dostęp do sieci także na laptopie. Przekonaj się, jak działa hotspot Wi-Fi i w jaki sposób go włączyć.

udostępnianie internetu z telefonu w kawiarni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa udostępnianie internetu z telefonu
  2. jak włączyć Wi-Fi hotspot na Androidzie
  3. jak korzystać z funkcji Wi-Fi hotspot i o czym pamiętać
  4. które modele telefonów mogą być routerami Wi-Fi

Jak działa udostępnianie internetu z telefonu?

Wi-Fi hotspot – zrób router ze smartfona w domuZnaczna większość nowoczesnych telefonów komórkowych została wyposażona w funkcję udostępniania internetu innym urządzeniom. Dzięki niej smartfon w przeciągu kilku minut zamieni się w mobilny router. Za jego pomocą dostarczysz internet podczas podróży np. do laptopa. Pamiętaj jednak, że wpłynie to na większe zużycie pakietu internetowego w telefonie.
Hotspot Wi-Fi w smartfonie umożliwia nie tylko dostarczanie internetu do innych urządzeń, ale także tworzenie między nimi sieci lokalnej. Wykorzystasz ją do szybkiego i wygodnego przesyłania danych pomiędzy telefonem, tabletem, komputerem, laptopem, a nawet telewizorem z odbiornikiem/nadajnikiem Wi-Fi. Możesz włączyć do sieci maksymalnie 10 urządzeń. W dalszej części artykułu wyjaśniliśmy, w jaki sposób tego dokonasz.
Dowiedz się także, jak działa tradycyjny router Wi-Fi, stosowany m.in. w domu.

Jak włączyć Wi-Fi hotspot na Androidzie?

Uruchom smartfon z oprogramowaniem Android i otwórz widok „Ustawienia”. Znajdź zakładkę o nazwie „Połączenia”, „Sieci”, „Powiązane” lub podobnej. Podpowiedź: w opisie zakładki zostały wymienione dostępne sposoby połączeń i związane z nimi funkcje, np. Wi-Fi, Bluetooth, Tryb Offline, Licznik danych.
Po kliknięciu „Połączenia” zobaczysz listę dostępnych opcji. Jedną z nich będzie „Router Wi-Fi”, „Punkt dostępowy Wi-Fi” bądź „Hotspot Wi-Fi”. Wybranie jej przeniesie Cię do widoku konfiguracji routera. Utwórz nazwę dla tworzonej sieci bezprzewodowej oraz hasło zabezpieczające, aby inne osoby posiadające odbiornik Wi-Fi nie korzystały z Twojego internetu.

Jak korzystać z funkcji Wi-Fi hotspot i o czym pamiętać?

Po ustawieniu nazwy i hasła swojej sieci Wi-Fi możesz rozpocząć udostępnianie internetu z telefonu. Na liście pojawią się proponowane urządzenia znajdujące się w zasięgu routera. Będziesz mógł dodać ich nawet 10. Pamiętaj jednak, że im więcej osób/urządzeń korzysta z sieci, tym wolniejszy transfer przypadnie na każdą z nich.
Raz utworzony i skonfigurowany hotspot Wi-Fi zostanie dodany do paska aplikacji w Twoim smartfonie – znajdziesz go po rozwinięciu górnej listy skrótów. W ten sposób szybko go włączysz i wyłączysz.

HOTSPOT WI-FI A ZUŻYCIE BATERII

Udostępnianie internetu z telefonu zużywa bardzo dużo baterii. Jeśli jesteś w podróży i zależy Ci na używaniu routera przez długi czas, koniecznie zabierz ze sobą powerbanka. Korzystnym rozwiązaniem będzie także ustawienie limitu czasowego w smartfonie. Sprawi, że jeśli przez dany czas – ustalony przez Ciebie – do routera nie zostanie podłączone żadne urządzenie, router automatycznie się wyłączy.

  • 699 zł
  • 7 199 zł
  • 259 zł
  • 2 989 zł
  • 3 999 zł

Które modele telefonów mogą być routerami Wi-Fi?

smartfon Samsung Galaxy 10 ma Wi-Fi hotspotWybraliśmy 3 popularne modele smartfonów, za których pomocą stworzysz hotspot Wi-Fi. Zaprezentowaliśmy je kolejno od najdroższego do najtańszego. Określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup telefonu, a następnie zobacz, co w tej cenie otrzymasz.
Galaxy S10e SM-G970 to najnowszy flagowy smartfon Samsunga. Zapewnia łączność Wi-Fi oraz przesyłanie danych Wi-Fi Direct. Korzysta z NFC (komunikacji bliskiego zasięgu), USB, Bluetootha 5.0 (prędkość to nawet 2 Mb/s przy zasięgu do 240 m). Ma baterię o pojemności 3100 mAh, więc jeśli planujesz wykorzystywać go jako hotspot Wi-Fi przez długi czas, powinieneś nosić przy sobie powerbanka.
Tańszym smartfonem z możliwością włączenia funkcji hotspot Wi-Fi jest Honor 8X 128 GB. Tu także możesz liczyć na łączność Wi-Fi i Wi-Fi Direct. Dodatkowo skorzystasz z funkcji Bluetooth 4.2, NFC i USB. Akumulator 3750 mAh wytrzyma nieco dłużej niż zaprezentowany powyżej, jednak przy długiej podróży warto mieć zapas energii. Ponieważ pamięć wbudowana telefonu to aż 128 GB, po stworzeniu sieci lokalnej prześlesz na niego sporo danych z innych urządzeń, np. laptopa.
Motorola Moto G7 Power 4 GB jest urządzeniem właściwym dla osób, które dysponują mniejszym budżetem. Korzysta z technologii łączenia bezprzewodowego Wi-Fi, Wi-Fi Direct i Bluetooth 4.2. W telefonie znajdują się też porty: USB, słuchawkowy. Smartfon Motoroli ma bardzo pojemną baterię: aż 5000 mAh. Świetnie sprawdzi się jako hotspot Wi-Fi w długiej podróży.
Obejrzyj wszystkie telefony dostępne w RTV EURO AGD i znajdź model, który odpowiada Ci pod względem funkcji oraz wytrzymałości akumulatora. Rób z niego router Wi-Fi, kiedy tylko będziesz potrzebował skorzystać z internetu na innym urządzeniu.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link