Jak wyczyścić monitor i ekran telewizora? Sprawdzone domowe sposoby na walkę z kurzem i zabrudzeniami

Autor: Ola

Urządzenia AGD poleca się czyścić dedykowanymi im preparatami chemicznymi. Szczególnej troski wymaga także sprzęt RTV, głównie monitory i ekrany telewizorów. Sprawdź, jak bezpiecznie i we właściwy sposób wyczyścić monitor domowymi sposobami i z zastosowaniem specjalistycznych produktów.

Czyszczenie ekranu LCD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wyczyścić ekran monitora i telewizora
 2. jakich preparatów używać do bezpiecznego usuwania zabrudzeń i kurzu
 3. jak przygotować się do czyszczenia monitora i telewizora

Jak wyczyścić monitor i telewizor – niezbędne narzędzia

Czyszczenie monitora

Czyszczenie sprzętu elektronicznego należy przeprowadzać wyjątkowo ostrożnie. Prace kosmetyczno-pielęgnacyjne ekranu monitora i telewizora powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od odłączenia urządzania od zasilania. Trzeba również odczekać kilka minut aż ekran się wychłodzi, jeśli wcześniej był używany. Aby wyczyścić monitor, najbardziej uniwersalnym i polecanym akcesorium do tego celu będzie ściereczka z mikrofibry oraz delikatny środek myjący w postaci pianki lub sprayu, jednocześnie zapobiegający osiadaniu kurzu, taki jak Reinston ECH004 lub Reinston ECH003. Przy pomocy tych produktów z łatwością usuwa się kurz przyciągany przez pole magnetyczne wytwarzane w trakcie pracy przez monitory telewizorów, komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, skanerów oraz urządzeń wielofunkcyjnych, fotograficznych i nawigacyjnych. Komfort czyszczenia zapewniają też chusteczki czyszczące Reinston ECH002, nawilżone łagodnym preparatem chemicznym niezawierającym alkoholu. Jest on klasyfikowany jako bezpieczny dla środowiska i niewpływający na globalne ocieplenie i niszczenie warstwy ozonowej. Za najbardziej wygodne w użytkowaniu uważane są jednak preparaty w sprayach, ponieważ łatwo się je rozpyla, tak jak np. e5 RE02026. Warto pamiętać, że piankami i płynami należy nasączyć ściereczkę, a nie aplikować je bezpośrednio na ekran.

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre osoby nie wiedzą, jak czyścić monitor LCD i wiedzione intuicją – w końcu ekran jest szklany! – sięgają po płyn do mycia szyb. To dobry sposób, o ile w składzie nie pojawiają się alkohol, amoniak czy aceton. Substancje te mogą uszkodzić ekran urządzenia!

Polecane monitory led i lcd
 • 2 149 zł
 • 749 zł
 • 509 zł
 • 2 579 zł
 • 1 859 zł

Czyszczenie monitora LCD – ważne informacje

Zestaw do czyszczenia monitora i telewizora Reinston

Wyczyszczenie ekranu LCD wymaga delikatnego podejścia i zastosowania ograniczonych środków i narzędzi myjących. Jedyne akcesorium, którego powinno się używać w pracy nad higieną i czystością monitora, to mikrofibra. Zwykłe gąbki, papierowe ręczniki, a nawet chusteczki higieniczne mogą zostawiać rysy i nieestetyczne smugi na powierzchni sprzętu. Środki do mycia ekranu LCD natomiast nie powinny zawierać – poza alkoholem etylowym, amoniakiem i acetonem – również toluenu, chlorków metylu oraz kwasu etylu. Jak wyczyścić monitor laptopa czy netbooka? Pracę warto rozpocząć od przetarcia ich ściereczką mikrofibry na sucho. Brudne ślady i tłuste odciski należy potraktować środkiem dedykowanym ekranom LCD, jak e5 RE00032 Itseptic czy e5 RE01474 (w zestawie ze szczoteczką z długim włosiem, idealną do sprzątania klawiatury). Po zabiegach na mokro trzeba zakończyć pracę, przecierając powierzchnię monitora ponownie na sucho materiałem z mikrofibrą.

Przegląd środków polecanych do domowego czyszczenia monitorów

Rynek oferuje szeroki asortyment produktów do czyszczenia delikatnych powierzchni, jakimi są monitory i ekrany telewizorów. Różnorodność form aplikacji preparatów pozwoli przywrócić blask lub mat na całej powierzchni czyszczonego elementu, nawet w rogach, przy zawiasach, na łączeniach czy w innych trudno dostępnych miejscach urządzenia. Do akcesoriów cieszących się dużym zainteresowaniem należą m.in.:

 • zestaw do czyszczenia ekranów Reinston ECH005 – niezawodny zarówno w domu, jak i w pracy. Zawiera 2 płyny do czyszczenia monitora 250 ml + 30 ml oraz 2 ściereczki z mikrofibry o wymiarach 30x30 cm i 20x20 cm. Preparaty dodatkowo wykazują działanie antyseptyczne, dlatego idealnie sprawdzą się też w podróżach;
 • e5 RE00093HZ – czyli chusteczki o wymiarach 20x13 cm, polecane również do powierzchni szklanych. Z tego powodu z powodzeniem mogą posłużyć także jako pomoc domowa w codziennych porządkach higienicznych. Wygodne opakowanie produktu usprawnia wyciąganie ściereczek, zapobiegając sklejaniu się ich do siebie i wyjmowaniu z tuby kilku nieodseparowanych szmatek jednocześnie. Ściereczki e5, nasączone płynem o zapachu zielonej herbaty, dodatkowo pozostawiają przyjemny aromat po skończonej pracy;
 • sprężony gaz Reinston ECH009 – przeznaczony do pracy na sucho. Przydatny również do czyszczenia klawiatury, obudowy i podzespołów komputera, wentylatorów czy wnętrza urządzeń fotograficznych i wielu innych sprzętów poligraficznych.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link