Klimatyzator przenośny – jakie urządzenie najlepiej wybrać?

Autor: Joanna

Klimatyzator przenośny to istne wybawienie w trakcie gorących, letnich dni. Sprawdzi się idealnie w sytuacjach, kiedy jedyne, czego pragniesz, to ukrycie się przed lejącym się z nieba żarem. Dowiedz się, czym charakteryzuje się to urządzenie i co odróżnia je od innych, bardziej rozbudowanych systemów chłodzących.

jaki klimatyzator przenośny, klimatyzator przenośny na tle ceglanego muru

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie rodzaje klimatyzatorów przenośnych wyróżniamy
  2. czym różni się on od pozostałych systemów chłodzenia
  3. czy warto zainwestować w jego zakup
  4. jakie są najlepsze modele klimatyzatorów dostępne w sklepach

Klimatyzator przenośny – jakie rodzaje wyróżniamy?

klimatyzator do domu, zbliżenie na klimatyzator przenośny

Klimatyzatory przenośne, czyli kompaktowe można podzielić na urządzenia monoblokowe i typu split. Jest to podział podstawowy, a zarazem najważniejszy. Wybór odpowiedniego urządzenia należy bezpośrednio uzależnić od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy go używać. Najistotniejszym aspektem jest to, iż w przypadku obydwu typów klimatyzatorów konieczne jest, aby w pomieszczeniu znajdowały się okna. Ogrzewane powietrze musi bowiem z łatwością znaleźć ujście na zewnątrz, tak aby nie stwarzać niebezpiecznych dla zdrowia warunków. Klimatyzatory monoblokowe łączą się ze świeżym powietrzem poprzez jedną bądź dwie (w przypadku droższych modeli) rurki. Ich wylot musi znajdować się na zewnątrz. Najczęściej przeprowadza się to w drodze uchylenia okna, co niestety niekorzystnie wpływa na skuteczność procesu chłodzenia. W przypadku modeli odprowadzających powietrze jedną rurą powietrze chłodzące pozyskiwane jest z pomieszczenia, natomiast to ogrzane odprowadzane jest na zewnątrz. Prowadzi to do wytworzenia podciśnienia. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup modelu odprowadzającego powietrze za pomocą dwóch rur lub takiego zawierającego specjalną osłonę okienną, do której przymocowane są poszczególne elementy.

Klimatyzator przenośny – czym różni się od innych urządzeń chłodzących?

Do największych zalet klimatyzatora przenośnego należą przede wszystkim: duża mobilność (z łatwością można go przenieść w inne miejsce), stosunkowo niska cena i niewielkie zużycie energii elektrycznej. Wymienić warto również fakt, iż są wyjątkowo proste w obsłudze, a ich użytkowanie nie wymaga żadnego montażu czy stałej ingerencji w budynek mieszkalny. Urządzenie nadaje się do użycia bezpośrednio po zakupie.

W porównaniu z innymi systemami chłodniczymi klimatyzator przenośny prezentuje się bardzo korzystnie. Standardowe urządzenie monoblokowe to koszt od 1000 do 3000 zł. Dodatkowo nie musimy opłacać żadnego montażu, a moc, jaką gwarantuje sprzęt, wynosi ok. 1000 W. Jest to znacznie wyższy parametr niż w przypadku wentylatora, którego moc jest w przedziale 35–100 W, a koszt zakupu wynosi kilkaset złotych. Za klimatyzator musimy zapłacić od 250 nawet do 800 zł, a oferowana moc to zaledwie 60–110 W. Cyrkulator prezentuje się niewiele lepiej. Jego koszt mieści się w granicach 130–250 zł, a moc – 20–120 W. Ceny najtańszych klimatyzatorów typu split zaczynają się od 1500 zł, jednak w tym przypadku należy również doliczyć koszt montażu urządzenia, który wynosi ok. 1000 zł. System klimatyzacji centralnej to najbardziej efektywny, ale również najdroższy system chłodzący, jaki można sobie zafundować. Całość potrzebnych materiałów i koszt montażu może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Jak widać, pod względem ekonomicznym i wydajnościowym klimatyzator monoblokowy jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań. Jego parametry przewyższają jedynie urządzenia typu split i system klimatyzacji centralnej, jednak ich zakup wiąże się już ze znacznie większym kosztem.

  • 1 899 zł
  • 3 490 zł
  • 1 769 zł
  • 2 299 zł
  • 2 399 zł

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

klimatyzator opinie

Klimatyzator przenośny to idealne urządzenie dla wszystkich osób, u których mniejsze urządzenia (np. cyrkulator) nie sprawdziły się, a inwestycja w pełny system klimatyzacyjny jest zbyt odległa finansowo. Zakup klimatyzatora jest więc bardzo opłacalny i przydatny. Jego posiadanie jest gwarancją tego, iż temperatura w mieszkaniu podczas upałów spadnie choć o kilka stopni. Największą niedogodnością wynikającą z używania tego rodzaju sprzętu jest emitowany przez niego hałas. Efekt ten można jednak zniwelować poprzez zakup klimatyzatora typu split (jest on znacznie cichszy od monoblokowego) albo umieszczenie go w odizolowanym pomieszczeniu (np. garderobie). W drugim przypadku konieczne będzie jednak wykonanie specjalnego otworu, przez który zostanie odprowadzona rura.

Klimatyzator przenośny – najlepsze modele

W sklepach dostępnych jest wiele modeli klimatyzatorów przenośnych. Aby z tak szerokiej gamy wybrać najlepsze urządzenie, przedstawiamy specjalnie przygotowaną listę pięciu klimatyzatorów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Oto one:

Klimatyzator przenośny to urządzenie, które z pewnością przyda się w trakcie zbliżających się, letnich upałów. Już teraz warto rozważyć więc jego zakup.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link