Ekspres ciśnieniowy – narzędzie do parzenia dwóch mlecznych kaw jednocześnie

Autor: Zosia

Kawy mleczne, pełne smaku i lekkości, można również przyrządzić w domowej kawiarni. W tym celu niezbędny jest jedynie odpowiedni ekspres ciśnieniowy, który zmiele ziarna, spieni mleko i połączy ze sobą składniki we właściwych proporcjach. Sprawdź, jaki sprzęt powinien posiadać miłośnik pysznej kawy!

Parzenie dwóch kaw jednocześnie w ekspresie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa ekspres ciśnieniowy i jakie kawy może przyrządzić
  2. dlaczego parzenie dwóch kaw mlecznych jednocześnie to praktyczna funkcja na co dzień
  3. które modele ekspresów ciśnieniowych warto wybrać do domu

Tajemnica ekspresu ciśnieniowego

Widok z góry na parzenie dwóch mlecznych kaw jednocześnie w ekspresie

Ekspres ciśnieniowy działa na zasadzie przepuszczania przez zmielone ziarna gorącej wody pod odpowiednim ciśnieniem. W zależności od konstrukcji urządzenia, wyróżnia się ekspresy ciśnieniowe na kolbę oraz automatyczne. To od nich w znacznym stopniu zależy, czy kawa zostanie zaparzona z większym czy mniejszym zaangażowaniem użytkownika. Ekspres ciśnieniowy kolbowy, zwany także półautomatycznym (taki jak Sage BES810 czy Breville Mini Barista VCF125X) pozwala na większą kontrolę procesu parzenia kawy. To produkty stworzone z myślą o osobach, dla których przygotowanie aromatycznego gorącego napoju o poranku czy w trakcie pracy stanowi przyjemny rytuał baristyczny. Ekspres ciśnieniowy kolbowy wymaga od kawosza wielu czynności, m.in. ubicia zmielonych ziaren w kolbie, a przede wszystkim podłączenia jej do urządzenia. Urokiem tych urządzeń jest to, że pozwalają one uzyskać różnorodne, unikalne smaki i aromaty kawy, często nie do powtórzenia podczas kolejnego parzenia. Dlatego nowoczesne modele coraz częściej posiadają dwie dysze nalewające napój do filiżanki. Parzenie dwóch kaw jednocześnie to praktyczne rozwiązanie nie tylko na większych spotkaniach towarzyskich, ale również w kameralnym gronie. Jednak aby przygotować kawy z dodatkiem mleka, posiadając tańszy model ekspresu, należy wyposażyć się w dodatkowy dedykowany mleku sprzęt. Ekspres ciśnieniowy dostępny jest także w wersji automatycznej. Philips LatteGo Premium EP3243/50 czy DeLonghi DInamica Plus ECAM 370.85SB to tylko nieliczne propozycje z szerokiego asortymentu urządzeń. Wśród ekspresów tego typu największym zainteresowaniem cieszą się modele z wbudowanym pojemnikiem na mleko i spieniaczem mleka. Taka opcja oszczędza miejsce na blacie kuchennym oraz pozwala przygotować niemal nieograniczoną ilość różnorodnych kaw. Parzenie dwóch kaw mlecznych jednocześnie w ekspresie umożliwi m.in. Jura E8 Dark Inbox.

  • 999 zł
  • 2 879 zł
  • 599 zł
  • 2 299 zł
  • 559 zł

Jakie kawy przyrządzi ekspres ciśnieniowy?

Ręka mężczyzny sięga po mleczną kawę przygotowaną przez ekspres do kawy

Ekspresy ciśnieniowe posiadają coraz bardziej nowoczesny i rozbudowany system parzenia kawy. Nierzadko wyposażone zostają w wiele udogodnień i rozwiązań technologicznych usprawniających obsługę i przygotowanie kawy. Decydując się na ekspres ciśnieniowy, przede wszystkim warto ustalić, jaka kawa będzie najczęściej przygotowywana, ile osób sprzęt będzie obsługiwał i z jaką częstotliwością będzie eksploatowany. Ekspres ciśnieniowy kolbowy służy zwłaszcza do parzenia mocnego, esencjonalnego espresso, ale można go również wykorzystać do zaparzenia herbaty, wlewając gorącą wodę do filiżanki z torebką herbaty czy suszem herbacianym. Taką możliwość zapewnia np. Smeg ECF01CREU, który dodatkowo dyszę spieniającą z regulacją emisji pary. Dla smakoszy mlecznych kaw producenci ekspresów ciśnieniowych kolbowych także przygotowali ciekawe propozycje. Jedną z nich jest Sage SES 880BSS, który poza czarną kawą przygotuje również caffe latte i cappuccino. Z kolei Sage SES 990BTR zrobi ponadto latte macchiato. Parzenie dwóch kaw mlecznych jednocześnie pod wieloma postaciami możliwe jest też w Krups Evidence OneEA895E. Ten ekspres ciśnieniowy automatyczny przyrządzi nie tylko klasyczne cappuccino czy latte, ale i ulubione americano, doppio czy ristretto. Poza tym podobny zestaw kaw przygotuje Siemens EQ.9 s300 TI923309RW, czyli urządzenie z wbudowanym pojemnikiem na mleko o mocy 19 barów.

Co jeszcze warto wiedzieć o parzeniu mlecznych kaw w ekspresie?

Aby cieszyć się głębokim smakiem i aromatem kawy w domowym zaciszu, podczas zakupu należy wziąć pod uwagę nie tylko wydajność, estetykę wykonania i gabaryty urządzenia, ale również parametry techniczne danego modelu. Jednym z ważniejszych czynników jest moc ciśnieniowa liczona w barach. Dla uzyskania optymalnych efektów parzenia poleca się sprzęt o mocy nie mniejszej niż 9 barów. Urządzenia o wyższych wartościach tego parametru przygotowują kawę w krótszym czasie. Ponadto jej smak będzie bardziej intensywny, ponieważ gorąca woda dokładnie przejdzie przez miazgę kawową umieszczoną w kolbie lub znajdującą się w zbiorniku, a parzeniu poddane zostaną wszystkie ziarenka. Warto także zwrócić uwagę na obecność wbudowanego młynka do kawy i rodzaj ostrzy. Najlepszą opinią wśród baristów i miłośników kawy cieszą się żarna ze stali nierdzewnej.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link