Jaki rodzaj mikrofonu do kamery sportowej warto wybrać?

Autor: Ola

Dzięki zastosowaniu zewnętrznego mikrofonu do kamery sportowej, na naszych nagraniach uzyskamy nie tylko dobrej jakości obraz, ale także dźwięk. Co więcej, producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, przygotowali różne typy mikrofonów, dedykowane pod określone warunki, jakie panują w trakcie nagrania. Czym kierować się przy ich wyborze? Czy lepiej kupić mikrofon przewodowy czy bezprzewodowy?

Kamera sportowa na statywie na tle wody.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje mikrofonów do kamer sportowych
  2. na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze
  3. jaki mikrofon do kamery sportowej warto wybrać

Rodzaje mikrofonów – na jaki zwrócić uwagę?

Widok z roweru z kamery sportowej na drogę i drzewa.

Dzięki podłączeniu mikrofonu do kamery sportowej możemy uzyskać na naszych nagraniach lepszej jakości, czysty dźwięk. Jest to w wielu przypadkach jedyne rozwiązanie, ponieważ bardzo często producenci kamer sportowych decydują się na wbudowanie mikrofonów o dość niskiej jakości zbierania dźwięku. Najpopularniejszymi rodzajami mikrofonów są pojemnościowe i dynamiczne. W typach pojemnościowych wyłapywanie nawet najmniejszych szczegółów stoi na bardzo wysokim poziomie, stąd też warto korzystać z nich do nagrywania materiałów dźwiękowych w pomieszczeniach. Często używa się ich w studiach muzycznych i radiowych, ale mogą także z powodzeniem być wykorzystywane w kamerach sportowych. Mikrofony dynamiczne opierają się na membranie oraz cewce. Nie są skomplikowane w budowie, dlatego z reguły są dużo tańsze aniżeli urządzenia pojemnościowe. Nie są aż tak czułe na dźwięk, wychwytują go nieco słabiej, co jednak nie jest wadą. Dużo lepiej sprawdzają się do nagrywania dźwięków w warunkach zewnętrznych. Na pewno dużym plusem tych urządzeń jest solidna konstrukcja oraz odporność na warunki atmosferyczne i wilgoć.

  • 79,99 zł
  • 199,99 zł
  • 28,99 zł
  • 19 zł
  • 29,99 zł

Mikrofon do kamery sportowej – jakie parametry są ważne?

Kamera sportowa trzymana w dłoni na tle morza.

Wybierając mikrofon do kamery sportowej, powinniśmy przyjrzeć się kilku parametrom. Podobnie zresztą jest w przypadku wyboru klasycznej kamery oraz tej do monitoringu. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto przeprowadzić dokładną analizę produktów, które są dostępne. Co trzeba wziąć pod uwagę?

Po pierwsze, czułość, określana w miliwoltach na paskal (mV/Pa). Ten parametr decyduje o precyzyjnym zbieraniu dźwięku przez urządzenie. Na rynku dostępne są mikrofony pojemnościowe, o dużo większej czułości. Służą one do rejestrowania dźwięku w pomieszczeniach odpowiednio wyciszonych i do tego przygotowanych, np. studiach nagraniowych. Tego typu mikrofony często są wybierane przez vlogerów, nagrywających materiały publikowane w internecie, oraz osoby prowadzące relacje na żywo. Jeśli zależy nam na nagrywaniu filmów w plenerze, np. nad wodą, wówczas dobrze wybrać mikrofon o mniejszej czułości. Dzięki temu nie powinien on zbierać szumów, które wpływają negatywnie na jakość dźwięku.

Po drugie, kierunkowość mikrofonu. Na rynku elektronicznym dostępne są mikrofony o jednym, dwu lub wielu kierunkach. Kierunkowość jest parametrem odpowiedzialnym za ściąganie akustyki. W mikrofonach o jednym kierunku będzie to część ulokowana na przodzie urządzenia, choć mogą one także zbierać boczne dźwięki, ale w niezbyt dokładnym stopniu. Mikrofony o dwóch kierunkach pozwalają wyłapywać i rejestrować dźwięk zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia. Mikrofony o wielu kierunkach zbierają i rejestrują dźwięki z całego obszaru.

Po trzecie, zasilanie mikrofonu. Wyróżniamy mikrofony bezprzewodowe oraz przewodowe, np. mikrofon do kamery sportowej USB lub microUSB. Pierwszy rodzaj tychże urządzeń jest zasilany akumulatorem lub baterią. Decydując się na zakup, trzeba sprawdzić, czy taki akumulator jest dołączony do zestawu oraz jaki jest czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu.

Po czwarte, wygląd i budowa mikrofonu do kamery sportowej. Możemy zdecydować się zarówno na urządzenia o niewielkich gabarytach, tzw. mikrofony krawatowe, jak i na mikrofony typu shotgun. Te drugie są nieco mniej popularne w kamerach sportowych, jednak również używane w różnych sytuacjach.

Kupując mikrofon, warto sprawdzić, czy producent zdecydował się dołączyć do zestawu dodatkowe akcesoria. Zaliczają się do nich osłonki na mikrofon, które niwelują szumy, np. przy rejestrowaniu dźwięku w wietrzną pogodę.

Na jakie mikrofony do kamer sportowych zwrócić uwagę?

Mikrofon do kamery sportowej jest często niezbędnym gadżetem, szczególnie, jeśli zależy nam na jakości dźwięku. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju urządzeń. Świetnym zakupem będzie Removu MIKROFON BEZPRZEWODOWY BLUETOOTH M1/A1 DO HERO 4/3+/3. To urządzenie wodoodporne, dzięki czemu możemy go używać praktycznie w każdych warunkach. To jeden z nielicznych na rynku mikrofonów pozwalających nagrywać dźwięk pod wodą. To znakomity wybór do kamer GoPro, np. modelu GoPro HERO7 Silver lub GoPro HERO7 White. Mikrofon ten daje gwarancję nagrania dobrej jakości dźwięku, bez konieczności stosowania dodatkowej obudowy. HIRO MiLO to urządzenie, które może służyć jako mikrofon do kamery sportowej USB. Godny polecenia zewnętrzny mikrofon do kamery sportowej to jeszcze Boya BY-M1.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów