Jaki ekspres do kawy wybrać? Parametry, na które musisz zwrócić uwagę

Autor: Klaudia

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Jedni uwielbiają jej zniewalający aromat, inni doceniają za charakterystyczny smak. Jej amatorzy nie mogą obyć się bez porannej filiżanki mocnej kawy, a żeby móc codzienne cieszyć się czarnym naparem, trzeba wiedzieć, jaki ekspres do kawy wybrać dla siebie. Rytuał codziennego parzenia kawy będzie różny w zależności od tego, jaki ekspres do kawy kupisz.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie ekspresy do kawy możesz kupić,
- na jakie parametry ekspresu zwrócić uwagę przed wyborem,
- jakie funkcje dodatkowe dostępne są w ekspresach do kawy.

Jakie ekspresy do kawy możesz kupić – rodzaje i podstawowe różnice

Ze względu na sposób przygotowywania wyróżnia się ekspresy ciśnieniowe i przelewowe. Miłośnicy kawy uważają, że bardziej aromatyczny napój można przyrządzić w ekspresie ciśnieniowym niż przelewowym, ponieważ pod wpływem ciśnienia ziarna mają krótki kontakt z wodą. Jeśli planujesz zakup i nie wiesz, jaki ekspres do kawywybrać, podpytaj znajomych bądź poczytaj opinie. Dzięki temu możesz zyskać wiele praktycznych wskazówek dotyczących wygody użytkowania sprzętu.

Wśród urządzeń przygotowujących kawę przez wytworzenie odpowiedniego ciśnienia wody dostępne są ekspresy ciśnieniowe automatyczne, kolbowe i na kapsułki.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Modele ekspresów ciśnieniowych automatycznych wyposażone są w stalowy lub ceramiczny młynek, do którego wsypuje się ziarna kawy. Pod wpływem wysokiego ciśnienia – najczęściej 15 barów – przygotowują wybrany rodzaj napoju. To praktyczne i funkcjonalne urządzenie, bowiem automatycznie dobiera odpowiednią temperaturę i ilość wody do grubości nasypanych ziaren i wybranego rodzaju kawy.

Jeśli nie wiesz, jaki ekspres do kawy będzie idealny do szybkiego zaparzenia porannej filiżanki naparu, koniecznie przyjrzyj się ekspresom automatycznym wysokociśnieniowym.

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe

To doskonałe urządzenia dla tych, którzy uwielbiają cały rytuał zaparzania kawy i wszystkie czynności wykonują samodzielnie. Kolbowe ekspresy do kawy nazywane są często ręcznymi lub mechanicznymi właśnie ze względu na to, że większość pracy trzeba wykonać ręcznie. Modele tego rodzaju nie posiadają wbudowanego młynka do mielenia, więc kawę można przygotować wyłącznie z bardzo drobno zmielonych ziaren. Te wsypuje się do sitka umieszczonego w kolbie. Sitko w zależności od wielkości pozwala przyrządzić jedną lub dwie filiżanki kawy.

Przed każdym następnym użyciem należy wyjąć resztki i fusy z kolby i dopiero potem wsypać świeżo zmielone ziarna. Jaki ekspres do kawy na kolbę wybrać? Dostępne są zarówno modele mniejsze – do użytku domowego – jak i większe, do obsługi zamówień w kawiarniach.
  • 2 499 zł
  • 759 zł
  • 1 549 zł
  • 499 zł
  • 11 499 zł

Ekspres ciśnieniowy na kapsułki

To nowoczesny rodzaj ekspresu wysokociśnieniowego o bardzo prostej i intuicyjnej obsłudze. Przyrządzenie kawy sprowadza się do umieszczenia w urządzeniu odpowiedniej kapsułki z wybranym smakiem, podstawienia filiżanki i naciśnięcia guzika.

Jeśli zastanawiasz się, jaki najprostszy w obsłudze ekspres do kawy wybrać, to koniecznie przejrzyj modele na kapsułki. Wymaga to oczywiście zakupu kawy w kapsułkach, a koszt jednej wynosi od złotówki w górę. Cenę użytkowania rekompensuje szeroki wybór smaków kaw, napojów czekoladowych i mlecznych.

CIEKAWOSTKA

CIEKAWOSTKA Czy wiesz, jak przyrządzić kawę po polsku? Ogrzej filiżankę gorącą wodą i nasyp drobno zmieloną kawę. Z wysokości około 30 cm powoli zalewaj kawę cienkim strumieniem wrzącej wody. Subtelny strumień wody podrywa cząsteczki aromatyczne i garbnikowe, z których tworzy się charakterystyczna pianka na powierzchni.

Na jakie parametry ekspresu do kawy zwrócić uwagę?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przyjrzeć się parametrom różnych sprzętów, a wśród nich najważniejsze są:
  • ciśnienie, jakie wytwarza urządzenie do przyrządzenia kawy – ekspresy wysokociśnieniowe szybko i sprawnie przyrządzają napar, a krótki kontakt wody z ziarnem pozwala wydobyć pełnię aromatu i smaku,
  • rodzaj młynka wbudowanego w urządzenie – dostępne są modele ze zintegrowanym młynkiem żarnowym ze stali i ceramicznym,
  • ilość jednorazowo przygotowanych filiżanek kawy – zazwyczaj ekspresy pozwalają przygotować jedną szklankę kawy za jednym razem, ale modele wyposażone w podwójną dyszę dają możliwość przyrządzenia dwóch kubków jednocześnie,
  • wyposażenie w podgrzewaną płytę – wpływ na jakość i smak kawy ma również temperatura filiżanki, w której ją podamy, a modele posiadające podgrzewaną płytę automatycznie nagrzewają szklankę,
  • regulowana wysokość wylotu kawy daje możliwość przyrządzenia kawy w różnej wielkości szklankach.

Jaki ekspres do kawy, takie funkcje dodatkowe

Ekspresy do kawy to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do parzenia kawy, ale ze względu na rosnące potrzeby i gusta użytkowników, sprzęty te wykonują także inne zadania dzięki dodatkowym opcjom. Jaki ekspres do kawy wybrać, by dodatkowo:
Sprawdź też inny nasz artykuł Jak urządzić małą kuchnię? Wybieramy małe AGD.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link