Jak wybrać ekspres, który przygotuje Twoją ulubioną kawę?

Autor: Andrzej
Kawa towarzyszy ludzkości już od I tysiąclecia p.n.e. Przez cały ten czas kusi niepowtarzalnym smakiem i intensywnym zapachem oraz pobudza do działania.

Ze względu na bogactwo właściwości jej ziarna są też chętnie wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu np. kosmetycznym czy farmaceutycznym.

Kawa bowiem, m.in. dzięki zawartości kofeiny, antyoksydantów oraz wielu minerałów:

Ważne jednak, by została ona odpowiednio przyrządzona. Jak zyskać pewność, że pijesz najlepszą kawę? Wystarczy zdecydować się na kupno ekspresu. Wcześniej jednak odpowiedz sobie na kilka pytań – w ten sposób wybierzesz model, który spełni Twoje oczekiwania. Zobacz, co warto wiedzieć o ekspresach do kawy.

CZY WIESZ, ŻE…

Według legendy etiopski pasterz zainteresował się działaniem kawy, gdy jego kozy zaczęły „tańczyć” i stały się nadpobudliwe po spożyciu ziaren kawowca.

Rodzaje ekspresów

Obecnie na rynku jest dostępna dość szeroka oferta urządzeń tego typu. Różnią się one między sobą głównie sposobem przyrządzania kawy, budową oraz rozmiarem.

Wyróżniamy więc ekspresy:CIŚNIENIOWE

To ekspresy wykorzystujące do przygotowania kawy wysokie ciśnienie – od 9 do 15 barów. Najczęściej są też wyposażone w dyszę do spieniania mleka, dzięki której z łatwością przyrządzisz cappuccino czy latte.

Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżniamy trzy typy:

EKSPRESY KOLBOWE

Wykorzystywane jedynie do parzenia zmielonej kawy. Często stosowane do przygotowania espresso. Zazwyczaj mniejsze od innych ekspresów ciśnieniowych.

ekspresy automatyczne

Urządzenia wyposażone w specjalne zbiorniki na kawę ziarnistą oraz wbudowany młynek. Mają największe gabaryty.

ekspresy na kapsułki

Najprostsze w obsłudze. Do zaparzenia kawy potrzebujesz specjalnych kapsułek, w których znajduje się odmierzona ilość kawy różnego typu.

Aby zaparzyć kawę w ekspresie kolbowym, potrzebujesz zmielonej kawy. Możesz więc kupić ją już w tej postaci, kupić kawę ziarnistą i zmielić ją w domu lub zdecydować się na specjalne saszetki z kawą. Jest to porcja kawy zamknięta w papierowym woreczku.

CECHY EKSPRESÓW CIŚNIENIOWYCH ekspresy automatyczne ekspresy kolbowe ekspresy na kapsułki
Rozmiar duży średni mały
Możliwość przygotowywania
kawy na różne sposoby
Wygoda obsługi
Konieczność częstego czyszczenia
  ZOBACZ EKSPRESY AUTOMATYCZNE ZOBACZ EKSPRESY KOLBOWE ZOBACZ EKSPRESY NA KAPSUŁKI

Przelewowe

W takich urządzeniach wrzątek jest dolewany do pojemnika z kawą
mieloną
. Następnie powstały napar przesącza się przez papierowy filtr prosto
do dzbanka (często o pojemności od 0,3 do 3 l) lub bezpośrednio do kubka.
W efekcie otrzymujemy mocną kawę – bez fusów.

Różnica między ekspresem przelewowym a ciśnieniowym polega przede
wszystkim na tym, że woda, którą zalewasz zmieloną kawę, nie jest pod
ciśnieniem
. To zwykły wrzątek.


możliwość przygotowania jednorazowo większej ilości kawy

mocniejszy napar zawierający więcej kofeiny

małe rozmiary

obecność płyty grzejnej utrzymującej wysoką temperaturę kawy

niska cena

konieczność wymiany filtrów w modelach z wymiennymi filtrami lub czyszczenia stałych filtrów siatkowych

długi proces przygotowania kawy

Kawiarki

Co prawda urządzenia tego typu również działają pod ciśnieniem,
jednak zdecydowanie niższym niż to w ekspresach ciśnieniowych.
Maksymalnie może ono sięgać ok. 3 barów.


wykonanie z trwałych materiałów

małe rozmiary

niska cena

możliwość celebrowania procesu parzenia kawy

możliwość stosowania na kuchniach różnego
typu lub zakupu kawiarki elektrycznej

konieczność dodatkowego przygotowania mleka/piany

konieczność każdorazowego czyszczenia wszystkich elementów

dłuższy czas zaparzania (ok. 8 min)

konieczność pilnowania parzącej się kawy, by jej nie spalić

Korzystanie z kawiarki – z uwagi na konieczność samodzielnego zmielenia kawy, pilnowania procesu parzenia i dodatkowego spieniania mleka – staje się elementem codziennego rytuału, a to z pewnością przypadnie do gustu zamiłowanym kawoszom. Pamiętaj też, że w ofercie sklepu znajdziesz także kawiarki elektryczne oraz te przystosowane do używania ich na płycie indukcyjnej. Dzięki temu kawiarkę, w przeciwieństwie do pozostałych ekspresów, możesz zabrać ze sobą w podróż. Zatem nawet na wakacjach będziesz mógł się cieszyć pyszną, zdrową kawą.

Zobacz też, jak korzystać z zaparzacza do kawy.

Właściwości ekspresów

Gdy wybierasz odkurzacz, interesuje Cię jego klasa skuteczności. W przypadku pralki jest to np. liczba programów. A co jest najważniejsze podczas kupowania ekspresu do kawy? Tu warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

Moc

Sięga od 800 do około 1850 W.
Co to dla Ciebie oznacza? Poza informacją o poborze prądu przez urządzenie wartość ta informuje Cię o tym, jak szybko zostanie zaparzona pierwsza kawa (po podłączeniu ekspresu do gniazdka).
Im większa moc, tym szybsze rozgrzanie urządzenia.

Ciśnienie

Ekspresy ciśnieniowe to obecnie jedne z chętniej wybieranych. Są bowiem – jak już zostało powiedziane – łatwe w obsłudze. Dodatkowo umożliwiają przygotowanie różnorodnych kaw, nie tylko espresso.


W tej kategorii ekspresy dzieli się na:

Niskociśnieniowe (max. 4 bary)

i są to kawiarki, w których sporządzenie kawy trwa ok. 15–20 min

Wysokociśnieniowe, tj. ekspresy kolbowe,

kapsułkowe i automatyczne (min. 9 barów), dzięki którym przygotowanie kawy skraca się do zaledwie 3–5 min.

Płyta podgrzewająca

Może występować zarówno w ekspresach przelewowych, jak i ciśnieniowych (głównie automatycznych). Odgrywa ważną rolę, ponieważ pozwala dłużej utrzymać ciepłotę napoju oraz podgrzać filiżankę do kawy przed jej podaniem.

CZY WIESZ, ŻE…

Kawę warto serwować w ciepłej filiżance. Ważne, by jej temperatura była zbliżona do temperatury znajdującego się w niej naparu. W przeciwnym razie kawa szybciej wystygnie i straci swój smak i aromat.

Umiejscowienie pojemnika na wodę

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieistotne. Nic bardziej mylnego. O ile pojemnik na kawę jest raczej stały i nie musisz ciągle go wyjmować, o tyle wodę trzeba co jakiś czas uzupełniać. W tym celu pojemnik należy wyjąć… I tu może się pojawić problem – zwłaszcza gdy chcesz ustawić ekspres pod szafką.
Na szczęście kłopotu łatwo uniknąć. Wystarczą 3 proste kroki:

Ważne są tu także wymiary poszczególnych ekspresów. Poza kawiarkami do najmniejszych należą ekspresy kapsułkowe.
Ich szerokość wynosi ok. 16 cm, wysokość mieści się w granicach 30 cm, a głębokość nieco je przekracza.

Na przykładzie kilku modeli – chętnie wybieranych przez klientów RTV Euro AGD – zobacz, ile miejsca powinieneś przygotować, by zapewnić sobie komfort korzystania z ekspresu ciśnieniowego:

Modele ekspresów
ciśnieniowych
szerokość (mm) wysokość (mm) głębokość (mm)
DeLonghi Dinamica Plus ECAM 370.95.T 236 348 429
Philips LatteGo EP5334/10 221 340 430
Siemens EQ.6 plus s700 TE657319RW 280 385 465
Krups EA894T (stal szlachetna) 240 363 372
Saeco Xelsis SM7581/00 283 393 489
Nivona CafeRomatica 769 240 340 460
Melitta Barista T Smart F83/0-102 (czarny) 259 372 467
Jura Ena 8 Nordic White 271 323 445

Pamiętaj też, że możesz wybrać ekspresy do kawy przeznaczone do zabudowy. Zdecyduj się na nie, jeśli chcesz w ten sposób oszczędzić miejsce lub jeśli większość urządzeń w kuchni planujesz zabudować. Dzięki temu uzyskasz spójną aranżację całego wnętrza.

Obecność młynka do kawy

Zarówno ekspresy przelewowe, jak i kolbowe są przystosowane do kawy mielonej. Nie są wyposażone w młynek, więc jeśli zależy Ci na świeżo zmielonych ziarnach, musisz zaopatrzyć się dodatkowo w młynek zewnętrzny lub po prostu kupować już zmieloną kawę.

Inaczej wygląda to przy ekspresach automatycznych – te mają wbudowany młynek, który na bieżąco mieli ziarna do każdej porcji kawy i gwarantuje Ci świeżość.

Design

Ekspresy do kawy zachwycają nie tylko możliwością przygotowania smacznego i aromatycznego napoju, lecz także atrakcyjnym wyglądem. Ich designerskie wykończenia przypadną do gustu każdemu estecie. Podczas wyboru warto zwrócić zatem uwagę zarówno na funkcje oraz rozmiary, jak i na… barwę.

 

Do wyboru masz ekspresy m.in. w kolorze:

Rodzaje młynków do kawy

Młynek to nieodłączny element konieczny do przygotowania kawy. Potrzebujesz go, jeśli – nie mając ekspresu z wbudowanym młynkiem – chcesz cieszyć się jakością świeżo zmielonych ziaren.

NAJPOPULARNIEJSZE SĄ MŁYNKI:

Różnica między nimi polega głównie na trwałości. Złożony z żaren miażdżących ziarna kawy młynek żarnowy jest twardszy, a dzięki temu również trwalszy. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, czy mielisz kawę w młynku ceramicznym, czy żarnowym, Twoja kawa nie traci walorów smakowych.

CZY WIESZ, ŻE…

Kawa przygotowana z ziaren zmielonych tuż przed parzeniem jest bardziej aromatyczna.

Proces wyboru

Wiesz już, na jakie ogólne parametry ekspresów do kawy warto zwrócić uwagę. Nadeszła zatem pora, by spersonalizować wybór i dopasować model do Twoich oczekiwań oraz przestrzeni, którą dysponujesz w kuchni.

Podczas zakupu należy więc zadać sobie kilka pytań:

1. ILE WOLNEGO MIEJSCA MAM W KUCHNI?

MAŁO

Wybierz kawiarkę lub ekspres na kapsułki. Mają one najmniejsze wymiary i zmieszczą się wszędzie. Kawiarkę dodatkowo z łatwością schowasz w szafce.

DUŻO

Możesz zdecydować się na dowolny ekspres, w tym modele automatyczne, które mają najczęściej większe rozmiary. Decyzja zależy od Twoich potrzeb.

2. ILE KAW PIJĘ DZIENNIE?

MAŁO

Nie inwestuj w najbardziej zaawansowane urządzenia. Jedną czy dwie kawy dziennie spokojnie przygotujesz w kawiarce. Możesz też kupić ekspres kapsułkowy, który umożliwi Ci wykonanie raz na jakiś czas mocnego espresso.

DUŻO

Wybierz więc porządny ekspres ciśnieniowy – najlepiej automatyczny. Dzięki temu nie będziesz się przejmować mieleniem kawy, pilnowaniem ustawień czy myciem wszystkich elementów za każdym razem.

3. Jak dużo osób pije kawę w Twoim domu?

MAŁO

Ekspres kapsułkowy, kolbowy lub kawiarka – one sprawdzą się w tej sytuacji najlepiej.

DUŻO

Zdecyduj się zatem na te modele, które umożliwią Ci szybkie i sprawne przygotowanie większej ilości kawy: ekspres przelewowy lub ciśnieniowy – z podwójnym dozownikiem. Dzięki temu jednocześnie zaparzysz dwie kawy!

4. Jaką kawę preferujesz?

CZARNĄ

W tej sytuacji wybierz kawiarkę, ekspres przelewowy lub kolbowy. W nich przyrządzisz mocną czarną kawę.

MLECZNĄ

W takim razie zakup ekspres kapsułkowy lub automatyczny. To pozwoli Ci zyskać większą różnorodność kaw, które możesz – w krótkim czasie – przyrządzić.

FUNKCJE DODATKOWE

Parzenie kawy to główne zadanie każdego ekspresu. Większość modeli ma jednak kilka udogodnień, za sprawą których przygotowanie kawy będzie dużo łatwiejsze, a sam napar – po prostu smaczniejszy.

Wśród nich znajdziesz:

 • Automatyczne dozowanie kawy oraz wody – funkcja dostępna w ekspresach automatycznych. Dzięki niej możesz wybrać, jaką kawę chcesz przygotować (espresso, latte czy americano), a ekspres sam dopasuje, ile kawy musi zmielić, i zaparzy ją przy użyciu optymalnej ilości wody.
 • Regulacja mocy – umożliwia ustawienie pracy ekspresu tak, by – w zależności od potrzeb – otrzymać kawę słabszą bądź mocniejszą.
 • Dyszę do pary – element, przy użyciu którego przygotujesz spienioną, gęstą pianę z mleka, a także ogrzejesz pustą filiżankę do odpowiedniej temperatury.
 • Podwójną dyszę do kawy – dzięki niej skraca się czas parzenia kawy, ponieważ możesz przygotować dwie porcje w tym samym czasie. Świetnie sprawdza się podczas rodzinnych spotkań.
 • Filtr do wody – zamontowany przy zbiorniku z wodą oczyszcza ją z kamienia oraz innych zanieczyszczeń jeszcze przed zaparzeniem kawy.
 • Program samooczyszczenia – ekspres wyposażony w tę funkcję poinformuje Cię o konieczności czyszczenia oraz odkamieniania.
 • Przełącznik para/wrzątek – ekspres przygotuje Ci zwykły wrzątek, który możesz wykorzystać np. do zaparzenia herbaty.
 • Funkcja „Gorące mleko” – umożliwia dolanie większej ilości ciepłego mleka do przygotowanej wcześniej kawy (coś dla fanów kaw bardzo mlecznych) lub sporządzenie kakao.
 • Funkcja „Czekolada” – dostępna głównie w ekspresach na kapsułki, pozwala Ci przygotować pyszną, gorącą czekoladę. Jednym z ekspresów automatycznych, w których przyrządzisz czekoladę, jest model DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900.

RODZAJE KAW

Dzięki różnym sposobom zmielenia ziarna, wysokiemu ciśnieniu oraz innym funkcjom automatycznych ekspresów do kawy z łatwością zaparzysz napoje, które przypadną do gustu zarówno Tobie, jak i Twoim gościom.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje kaw i przyrządź je w swoim domu:

Do sporządzenia każdej z tych kaw potrzebujesz espresso. A jego najlepszą postać – pełną aromatu i o rozbudowanym wachlarzu smaków – przygotujesz przy pomocy ekspresów ciśnieniowych.

CZY WIESZ, ŻE…

origins – to kawa jednorodna złożona z ziaren jednego gatunku, np. naturalna kawa brazylijska lub kenijska;

blendy – to mieszanki ziaren różnych kaw łączonych ze sobą, by wydobyć pełnię ich smaku.

Warto też mieć na uwadze, że poszczególne ekspresy potrzebują inaczej zmielonej kawy. Dzięki temu uda Ci się wydobyć z jej ziaren to, co najlepsze!

GATUNKI KAWY

Czy wiesz, że na smak kawy ma wpływ nie tylko sposób jej parzenia, ale i gatunki kawowców oraz kraje, z których pochodzą? Od tych czynników zależy, czy przygotowane napary będą bardziej słodkie, gorzkie, kwaśne lub czekoladowe.

Najpopularniejsze są dwa gatunki kaw:

ARABIKA
(ok. 70% całej uprawy)

Kawa rośnie na wysokich krzewach o ciemnozielonych, eliptycznych liściach i dojrzewa na umiarkowanie ciepłych terenach (15–24°C). Napary uzyskiwane z naturalnych ziaren arabiki są raczej gęste i słodkie. Zawartość kofeiny mieści się w granicach 0,8–1,14%.

ROBUSTA
(ok. 30% całej uprawy)

Owoce kawy rosną na wysokich krzewach lub niskich drzewach i mają kulisty kształt. Optymalna temperatura dojrzewania to ok. 24–29°C. Napary z naturalnych ziaren robusty są raczej cierpkie. Zawartość kofeiny mieści się w granicach 1,7–4%.
Zobacz też, czym różnią się kawy pochodzące z różnych krajów:


 • Brazylia – kawa parzona z ziaren dojrzewających w Brazylii wyróżnia się słodkim smakiem z nutami orzechowymi oraz czekoladowymi,
 • Kolumbia – kawa parzona z ziaren dojrzewających w Kolumbii wyróżnia się słodkim smakiem z nutami owocowymi (np. brzoskwiniowymi) oraz karmelowymi,
 • Kostaryka – kawa parzona z ziaren dojrzewających na Kostaryce wyróżnia się słodko-gorzkim smakiem z nutami migdałowymi, czekoladowymi oraz cytrusowymi,
 • Kenia – kawa parzona z ziaren dojrzewających w Kenii wyróżnia się gorzko-kwaśnym smakiem z nutami cytrusowymi oraz owocowymi (np. jagodowymi),
 • Indie – kawa parzona z ziaren dojrzewających w Indiach wyróżnia się dość pikantnym (pieprznym) smakiem z nutami cytrusowymi oraz kokosowymi.

 

AKCESORIA

W zależności od tego, jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrałeś, będziesz potrzebować różnych dodatkowych akcesoriów. W przypadku ekspresów automatycznych oraz kapsułkowych niezbędne są jedynie preparaty do czyszczenia i odkamieniania. Sytuacja wygląda inaczej, gdy zdecydowałeś się na zakup ekspresu przelewowego, kolbowego (bez systemu spieniającego mleko) lub kawiarki.

Z ich pomocą przygotujesz bowiem jedynie kawę czarną – espresso. Aby cieszyć się aromatyczną kawą z dodatkiem mleka, możesz dodatkowo potrzebować:

 • Młynka do kawy – dzięki temu dodatkowemu urządzeniu w domu w każdej chwili przygotujesz porcję świeżo mielonej kawy gotowej do zaparzenia. Warto zainwestować w nieco droższe (powyżej 100 zł) młynki elektryczne, które – tak jak te wbudowane w ekspresy automatyczne – mają regulację grubości mielenia, więc z łatwością dopasujesz ją do swoich potrzeb. Zaletą urządzeń tego typu jest również możliwość zmielenia dokładnie takiej ilości kawy, jakiej aktualnie potrzebujesz.

CZY WIESZ, ŻE…

Jeśli po spienieniu mleka zobaczysz na jego powierzchni bąble powierza, stuknij kilkukrotnie denkiem pojemnika z mlekiem o blat stołu – bąble znikną.

Pamiętaj, że ekspresy przelewowe wymagają także posiadania filtrów – najczęściej papierowych (wymienianych przy każdym parzeniu). Zdarzają się jednak modele z filtrem stałym, którego nie musisz ciągle wymieniać.

CZYSZCZENIE

Wiesz już, że smak kawy zależy m.in. od czasu, który minął od zmielenia ziaren do parzenia, ale czy masz świadomość, że wpływa na to również sam ekspres? A dokładnie jego stan techniczny. Im bardziej zadbany ekspres, tym kawa jest bardziej aromatyczna i nie przechodzi smakiem materiałów, z których zostało wykonane urządzenie. Właśnie dlatego warto zadbać o ich odpowiednią i przede wszystkim regularną konserwację.

O ile w przypadku ekspresów przelewowych, kolbowych i kawiarek sam musisz o wszystkim pamiętać, o tyle ekspresy automatyczne przypomną Ci o tym za pomocą świecących się kontrolek lub informacji wyświetlanej na ekranie. Zobaczysz wtedy, czy urządzenie należy oczyścić bądź odkamienić.

W ekspresach kolbowych czyszczenia wymagają następujące elementy:

 • Dysza spieniająca mleko – wbrew powszechnej opinii najlepiej jest ją odświeżać codziennie – zwłaszcza jeśli preferujesz kawy mleczne. Tym samym zadbasz o higienę używania ekspresu oraz poprawisz smak kawy. Dyszę należy po prostu wyciągnąć i każdy jej element (ubijak, regulator powietrza, wentyl, dozownik) wypłukać po ciepłą, bieżącą wodą.
 • Dozownik kawy – warto oczyszczać go raz na 2–3 dni przy pomocy specjalnej szczoteczki. Nieczyszczony dozownik może się bowiem zapchać i w rezultacie przestać nalewać kawę.

A co z ekspresami automatycznymi? Po pojawieniu się na wyświetlaczu informacji o konieczności wyczyszczenia ekspresu koniecznie:


1. Wyjmij pojemnik na wodę i usuń filtr;
2. Napełnij pojemnik do maksymalnej wysokości i włóż na miejsce;
3. Wybierz program „Czyszczenie”;
4. Wyjmij pojemnik na fusy i wylej do zlewu wodę z szufladki;
5. Włóż do specjalnej szufladki tabletki czyszczące;
6. Uruchom proces.

Po oczyszczeniu pozostaje jeszcze kwestia odkamieniania. Ekspresy automatyczne poinformują Cię także o tym. Pozostałe ekspresy warto odkamienić co ok. 200–300 przygotowanych porcji kawy. Robienie tego jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Długo zalegający kamień może bowiem trwale uszkodzić ekspres.

Nie wiesz, czym odkamieniać ekspres?
To zależy od producentów. W instrukcji ekspresu są wypisane preparaty do czyszczenia polecane przez danego producenta. Mogą one mieć postać proszku, tabletek bądź płynów. Używając ich, masz pewność, że są bezpieczne dla Twojego urządzenia. Pamiętaj jednak, by nie używać do tego środków nieprzeznaczonych do ekspresów!

Sam proces odkamieniania wygląda następująco:

1. Wyłącz ekspres z prądu;
2. Wyjmij pojemnik na wodę. Przepłucz go, napełnij ponownie i wrzuć/wlej środek odkamieniający.
    Dobrze, by woda miała temperaturę zbliżoną do tej pokojowej;
3. Włóż pojemnik na miejsce, gdy preparat się rozpuści.

Dalsze etapy można wykonać dwojako: albo wybrać program automatycznego odkamieniania, albo zrobić to samodzielnie (wybór zależy m.in. od tego, jak zaawansowany model ekspresu posiadasz).

Jeśli musisz zrobić to manualnie, dalsza instrukcja wygląda następująco:

4. Przygotuj filiżankę kawy (bez kawy);
5. Odczekaj 15 min;
6. Powtórz procedurę i odczekaj kolejne 10 min.

Rób tak aż do całkowitego opróżnienia zbiornika na wodę. Po wszystkim przygotuj dwie – normalne już – kawy. Trzecią możesz spokojnie wypić i delektować się wyjątkowym smakiem naparu.

Więcej informacji nt. odkamieniania znajdziesz w Poradniku RTV Euro AGD

CZYSZCZENIE

Kupując ekspres do kawy, otrzymujesz od producenta ok. 24 miesięcy gwarancji. W RTV Euro AGD możesz również wykupić dodatkową gwarancję na urządzenie nawet na 5 lat. Dzięki temu po ustaniu gwarancji producenta nie będziesz się musiał martwić o serwis ekspresu w przypadku awarii – skorzystasz wtedy z bezpłatnych napraw lub wymienisz sprzęt na nowy.

Chcesz kupić ekspres? Sprawdź, jak przedłużyć gwarancję na sprzęt nawet do 5 lat.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

 • 2 099 zł
 • 1 649 zł
 • 2 899 zł
 • 2 299 zł
 • 2 649 zł
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link