Ekspres do kawy z funkcją mielenia ziaren czy osobny młynek? Podpowiadamy!

Autor: Anna

Mielenie ziaren tuż przed zaparzeniem to najlepszy sposób, by wydobyć z kawy naturalny, pozbawiony goryczy smak i obezwładniający aromat. Możesz w tym celu wykorzystać młynek do kawy lub ekspres z funkcją mielenia ziaren. Które urządzenie lepiej sprawdzi się w kuchni bądź biurze?

Elektryczny młynek do kawy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy warto zainwestować w młynek do kawy,

- jaki elektryczny młynek do kawy będzie optymalny,

- jaki ekspres do kawy z młynkiem wybrać.

Czy warto zainwestować w młynek do kawy?

Tradycyjny młynek do kawy w drewnianej obudowieZakup właściwego młynka do kawy to jedna z najważniejszych decyzji każdego sympatyka tego napoju. Parzenie kawy różnymi metodami lub uzyskanie smacznej esencji w stylu włoskim czy tureckim wymaga zmielenia ziaren do określonej grubości. Dla przykładu gęsta konsystencja espresso jest możliwa do uzyskania jedynie po bardzo drobnym zmieleniu ziaren.

Młynek do kawy ma również wpływ na smak i zapach napoju. Przyrządzenie naparu o intensywnym aromacie znanym z najlepszych kawiarni wymaga parzenia tuż po zmieleniu ziaren. Gdy czas ten wydłuża się do kilkunastu minut, kawa traci nawet 75% swoich właściwości zapachowych. Jeśli zatem chcesz poznać oryginalny smak wysokiej jakości kawy w ziarnach lub pragniesz poeksperymentować, przygotowując napój na wiele różnych sposobów, powinieneś zaplanować zakup młynka do kawy lub ekspresu z funkcją mielenia ziaren.

WARTO WIEDZIEĆ

Młynki do kawy wykorzystywane są przez profesjonalnych baristów, gdyż z ich pomocą można przygotować kawę gotową do parzenia zarówno w ekspresach przelewowych, ciśnieniowych czy kawiarce, jak i metodami alternatywnymi, jak drip, french press, aeropress czy chemex.

Melitta Molino 1019-02

Jaki elektryczny młynek do kawy będzie optymalny?

Elektryczne młynki do kawy dostępne są w postaci niedrogich, niewielkich urządzeń udarowych (młynek nożowy) z możliwością rozdrabniania kawy, ziaren zbóż, przypraw czy orzechów (np. Sencor SCG 1050BK, Caso Germany Coffee Flavour) oraz bardziej rozbudowanych młynków żarnowych z przydatną regulacją stopnia rozdrobnienia kawy (np. Melitta Molino 1019-02, Unold 28915, Hendi 208878).

Miłośnicy kawy powinni wybierać zwłaszcza żarnowe młynki do kawy. Specjalne żarna nie przenoszą ciepła, co chroni kawę przed niepożądaną zmianą smaku, a stylowy design ułatwia umiejscowienie urządzenia w każdej kuchni. Zróżnicowana pojemność od 50 do nawet 400 g pozwala dopasować sprzęt do potrzeb zarówno singla, jak i dużej rodziny czy wieloosobowego biura.

WARTO WIEDZIEĆ

Młynek do kawy umożliwia zmielenie ziaren wedle własnych preferencji i stylu przygotowywanego napoju, jednak wymaga zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria do parzenia. Jeśli chcesz szybko przygotować kawę z mlekiem, lepszym wyborem będzie ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem.

Osobny młynek do kawy to propozycja dla osób, które nie posiadają ekspresu do kawy z funkcją mielenia ziaren, chcących zachować swobodę przygotowania kawy na różne sposoby. Zaawansowane modele, jak Sage BCG820CRN, posiadają również ekran LCD i elektroniczne sterowanie. Dzięki temu są w stanie automatycznie dobierać potrzebną ilość kawy do różnych metod parzenia, oferując najlepszy smak napoju za każdym razem.

Jeśli chcesz poznać szczegółowe porównanie udarowych i żarnowych młynków do kawy, sprawdź nasz artykuł: Żarnowy czy udarowy młynek do kawy – który wybrać.

Polecane młynki do kawy
  • 979 zł
  • 939 zł
  • 73,16 zł
  • 89 zł
  • 121,14 zł

CIEKAWOSTKA

W niektórych kuchniach ziarna kawy mielone są przy pomocy ręcznych młynków do kawy w drewnianej obudowie. Rozwiązanie to posiada jednak wiele wad – proces mielenia jest długi, a kawa nie zawsze trafia do wyjmowanego pojemnika, przez co cenny surowiec łatwo stracić. Z tego powodu dużo lepszym wyborem jest młynek do kawy elektryczny. Nie tylko pozwala on wykorzystać czy przechować każde ziarno kawy, ale i charakteryzuje się znacznie lepszą ergonomią i dokładnością mielenia.

Jaki ekspres do kawy z młynkiem wybrać?

Ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem

Najczęściej pijesz espresso, cappucino, caffee latte bądź americano? Chcesz szybko przygotować dwie kawy jednocześnie lub zaoszczędzić czas potrzebny do przyrządzenia ulubionego napoju? W tej sytuacji lepszym wyborem będzie ekspres do kawy z młynkiem.

Przed wyborem ekspresu do kawy z młynkiem warto sprawdzić, jaki system mielenia posiada urządzenie. Niedrogie ekspresy przelewowe z młynkiem udarowym (nożowym) zawsze będą wpływać na smak kawy. Wbudowany podgrzewacz zadba o to, by kawa w dołączonym dzbanku była zawsze ciepła, jednak przy pomocy ekspresu przelewowego nie przygotujesz kawy w stylu włoskim.

Jeśli nie możesz obyć się bez kawy z mlekiem, lepiej wybrać ekspres ciśnieniowy z młynkiem żarnowym. Ceramiczna konstrukcja systemu do mielenia zapewnia wysoką wytrzymałość i bezawaryjność młynka na wiele lat, a specjalna dysza do spieniania mleka daje możliwość picia wyśmienitej, kremowej kawy z puszystą pianką.

WARTO WIEDZIEĆ

Nowoczesne ciśnieniowe ekspresy do kawy z młynkiem to konstrukcje wygodne w użyciu. Wystarczy uzupełnić zasobnik na wodę i kawę oraz wybrać typ napoju, a urządzenie zajmie się resztą. Zaletami tych urządzeń są również: łatwe czyszczenie, usuwanie zanieczyszczeń z wody przy pomocy wbudowanego filtra, możliwość zapisywania własnych przepisów na kawę w pamięci urządzenia.

Chcesz kupić idealny młynek do kawy i nie wiesz co wybrać? Sprawdź, które urządzenia przypadły do gustu naszym klientom: Najlepszy młynek do kawy – poznaj opinie naszych klientów. Poznaj również wszystkie funkcje ekspresów do kawy z młynkiem, dostępnych w naszym sklepie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link