Ekspres do kawy – kapsułkowy czy kolbowy? Który wybrać?

Autor: Joanna

Kupno ekspresu do domu lub biura to zazwyczaj niełatwa decyzja. Producenci oferują wiele urządzeń z dodatkowymi funkcjami, które pozwalają cieszyć się najwyższą jakością kawy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ekspresów, m.in. kapsułkowe czy kolbowe. Są to urządzenia o innych rozwiązaniach technologicznych, które zyskały rzesze zwolenników. Który ekspres do kawy okaże się najlepszy?

ekspres kolbowy podczas robienia kawy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest ekspres kapsułkowy
  2. jakie są wady i zalety ekspresu kapsułkowego
  3. na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu na kapsułki
  4. jakie są wady i zalety ekspresu kolbowego
  5. na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu kolbowego

Ekspres kapsułkowy – wady i zalety

ekspres na kapsułki robiący kawę

Ekspres kapsułkowy to hit ostatnich lat, który gości nie tylko w domach, ale również w biurach. Użytkownicy doceniają jego łatwą obsługę. Taki ekspres nie wymaga uzupełniania pojemnika kawą mieloną lub ziarnistą ani tak częstego czyszczenia, jak ekspres ciśnieniowy. Wystarczy nacisnąć przycisk i kawa robi się sama.

Aby wybrać odpowiedni ekspres kapsułkowy, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ciśnienie robocze ekspresu na kapsułki nie powinno być niższe niż 15 barów. Niektóre firmy produkują ekspresy, które wytwarzają ciśnienie 19 barów. Ten parametr ma niemały wpływ na smak i aromat przyrządzonego napoju. Moc urządzenia to kolejny punkt, na który warto zwrócić uwagę. Decyduje o tym, jak szybko ekspres nagrzeje się i będzie gotowy do pracy. Różnice pomiędzy modelami jednego producenta mogą wynosić nawet kilkanaście sekund jak na samo rozgrzanie ekspresu na kapsułki to bardzo dużo. Za dobry wynik uważa się zatem moc powyżej 1200 W. Większość ekspresów pracuje jedynie na kapsułkach danego producenta, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jak szeroką ofertę posiada określona firma. Niektóre ekspresy mają dodatkowe funkcje, np. spieniania mleka.

Warto zwrócić uwagę na estetykę wykonania i wygląd ekspresu. Pamiętajmy, że stoi on często w widocznym miejscu w kuchni, dlatego istotne jest, aby pasował do wystroju i mieścił się na kuchennym blacie lub półce. Design omawianych urządzeń jest z reguły bardzo przemyślany. Nawet tańsze wersje ekspresów mogą mieć ciekawą kolorystykę i kształt.

  • 2 299 zł
  • 599 zł
  • 999 zł
  • 2 879 zł
  • 478,20 zł

Ekspres kolbowy – czy warto go kupić?

kolba ekspresu napełniana mieloną kawą

Ekspresy kolbowe są bardzo popularne szczególnie w kawiarniach i lokalach gastronomicznych. To dzięki ciśnieniu i świeżo mielonej kawie ekspres kolbowy zyskał rzeszę fanów. Rozwój kultury kawowej spowodował rozwój segmentu ekspresów tego typu, nie tylko profesjonalnych, ale również domowych. Urządzenie jest stosunkowo proste w obsłudze. Mieloną kawę umieszcza się w wyjmowanej kolbie ekspresu. Podgrzana woda pod wpływem ciśnienia wydobywa ze zmielonych ziaren to, co najlepsze. Czas parzenia espresso to około 25 sekund. Podczas tej czynności dużą rolę odgrywa ciśnienie robocze oraz temperatura. Przygotowanie kawy powinno odbywać się pod ciśnieniem 9 barów. Niektóre ekspresy potrafią osiągnąć nawet 15 barów. Ekspres powinien mieć również elektroniczny regulator temperatury wody, który jest pomocny i pozwala na dobranie odpowiednich parametrów. Właściwy zakres temperatury powinien wynosić od 88 do 92 st. C. Minusem ekspresu jest fakt, iż należy oddzielnie zmielić kawę ziarnistą przed jego użyciem. Urządzenie wymaga również czyszczenia kolby z zaparzonych pozostałości, jednak smak kawy to wynagradza.

Ekspres kapsułkowy czy kolbowy?

Na pytanie, jaki ekspres do kawy wybrać: kapsułkowy czy kolbowy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim te dwa urządzenia serwują zupełni inny rodzaj kawy. Kolbowy ekspres robi espresso, natomiast kapsułkowy serwuje każdą kawę dostępną w ofercie danego producenta kapsułek, od espresso po cappuccino o smaku amaretto. Jednak nie każdy producent produkuje kapsułki z mieloną kawą naturalną – często jest ona zastępowana kawą instant. Cena ekspresu kolbowego waha się od 100 zł do nawet 2500 zł. Różnice cen wynikają z użytych materiałów i podzespołów do produkcji. Natomiast ekspres kapsułkowy kosztuje maksymalnie 500 zł. Sprawdza się w przypadku sporadycznego picia kawy w domowym zaciszu lub małym biurze. Ekspres kolbowy, ze względu na trudniejszą obsługę, polecany jest do domu dla amatorów świeżej, aromatycznej kawy. To, jaki ekspres powinno się kupić, zależy od osobistych preferencji i budżetu. Często w sklepach organizowane są prezentacje ekspresów do kawy, aby zachęcić do ich kupna. Jest to na pewno okazja do sprawdzenia, jak smakuje kawa z obu urządzeń.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link