Jaki ekspres do kawy do zabudowy wybrać – ciśnieniowy, automatyczny, ze spieniaczem…?

Autor: Klaudia

Zanim przystąpimy do zakupu ekspresu do kawy do zabudowy, należy zastanowić się nad rodzajem sprzętu. Warto rozważyć wady i zalety poszczególnych ekspresów przystosowanych do zabudowy. Takie urządzenia mają stosunkowo wyższą ceną od ekspresów wolnostojących, dlatego należy dokonać przemyślanej decyzji.

Kuchnia z ekspresem do kawy w zabudowie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są wady i zalety ekspresu ciśnieniowego do kawy do zabudowy;
 2. jakie są cechy ekspresu ciśnieniowego;
 3. jaka jest estetyka ekspresu do kawy pod zabudowę.

Ekspres ciśnieniowy do kawy do zabudowy – wady i zalety

Słupek z wbudowanym ekspresem do kawy

Do zalet ekspresu ciśnieniowego pod zabudowę zaliczają się przede wszystkim nowoczesny wygląd i estetyka urządzenia. Zazwyczaj mają one elegancki design i pasują do nowoczesnych wnętrz domu. Co więcej, ekspres nie zajmuje dużo miejsca na blacie kuchennym, z powodzeniem można go ustawić w szeregu szafek kuchennych. Ekspresy ciśnieniowe do zabudowy produkowane są przez wiodące marki na rynku, dlatego jest to sprzęt wysokiej jakości i o stosunkowo niskiej awaryjności. Niestety wiąże się to z ich wyższą ceną. Należy liczyć się z kwotą rzędu kilku tysięcy, jednak w zamian dostajemy bardzo dobry jakościowo sprzęt. Małym problem może okazać się naprawa takiego urządzenia w przypadku poważniejszej awarii, ponieważ należy wyjąć ekspres z szafki. Pomimo tych wad inwestycja w ekspres ciśnieniowy do zabudowy może okazać się świetnym pomysłem i udanym zakupem.

WSKAZÓWKA

Jeśli często parzysz kawę, wybierz ekspres o pojemności powyżej 2 litrów. Dzięki temu rzadziej będziesz musiał uzupełniać wodę w zbiorniku. Na rynku są też dostępne profesjonalne modele umożliwiające podłączenie bezpośrednio do ujęcia wody.

 • 5 449 zł
 • 6 129 zł
 • 3 299 zł
 • 6 399 zł
 • 6 699 zł

Cechy ciśnieniowego ekspresu do zabudowy

Zakup ekspresu ciśnieniowego wiąże się z kilkoma kwestiami.

 • Parametry i funkcjonalność – najważniejszy aspekt. Wyróżnia się kilka typów ekspresów ciśnieniowych, m.in. w pełni automatyczne i wyposażone w kolbę. Całkowicie zautomatyzowane ekspresy posiadają młynek do kawy, dzięki czemu bez problemów zmielą kawę oraz ją zaparzą. Natomiast w tych wyposażonych w kolbę należy samemu dozować zmieloną kawę, co może być czasami utrudnione ze względu na szeregową zabudowę kuchenną.
 • Rodzaj kawy – należy zwrócić uwagę na rodzaj kawy, jakiej powinno się używać. Ekspres może wykorzystywać tylko mieloną, tylko ziarnistą lub też oba rodzaje (np. Smeg Linea CMSC451NE).
 • Ciśnienie robocze – większość ekspresów ciśnieniowych do zabudowy posiada ciśnienie na poziomie 15 barów (np. Electrolux EBC65X). Niektóre z nich posiadają ciśnienie na poziomie 19 barów (jak Siemens CT636LES1), co znacznie przyspiesza proces parzenia kawy.
 • Mielenie kawy – przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy ekspres posiada młynek do mielenia ziaren kawy. Będzie to miało wpływ na kupno rodzaju kawy do danego ekspresu. Najlepszy aromat kawy gwarantuje stosowanie kawy ziarnistej i mielenie jej na bieżąco (w ekspresie czy ręcznie w młynku).
 • Spieniacz do mleka – jeżeli domownicy lubią cappuccino lub latte macchiato, warto spojrzeć, czy urządzenie posiada opcję spieniacza mleka. Niektóre ekspresy mają w zestawie dyszę do spieniania mleka, a inne z kolei pojemnik na mleko, nawet z regulacją poziomu spieniania mleka (np. Electrolux EBC54524OX).
 • Parzenie dwóch kaw na raz – w ofercie niektórych urządzeń znajduje się możliwość robienia dwóch kaw na raz. Dozownik pozwala na podstawienie pod dyszę dwóch filiżanek lub kubków jednocześnie. Jest to nie tylko wygodne, ale zapewnia też szybsze parzenie kawy w przypadku wielu gości.
 • Podłączenie wody – stałe źródło wody jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla właścicieli lokali, którzy sprzedają kilkadziesiąt kaw dziennie, ale także dla wszystkich wielbicieli kawy. Ciągłe napełnianie pojemnika wody w przypadku zabudowy nie tylko może zająć wiele czasu, ale również przysporzyć wielu kłopotów w dostaniu się do niego. Zazwyczaj taką opcję posiadają ekspresy automatyczne i wysokociśnieniowe. Oferta nie jest zbyt szeroka, ponieważ takie podłączenie nie jest jeszcze zbyt popularne.

Estetyka ekspresu pod zabudowę

Przy zakupie ekspresu pod zabudowę za większą sumę ważne są nie tylko parametry techniczne urządzenia. Ekspresy “bogate” w funkcje to nie wszystko – równie ważna jest estetyka takiego urządzenia. W ofercie można znaleźć chociażby klasyczne czarne ekspresy o tradycyjnym wyglądzie. Dobrze wpasują się one w nowoczesną, pełną elegancji kuchnię. Do wyboru są również srebrne i białe ekspresy, które zaskakują swym wyglądem. Nieregularne kształty czy wstawki innego koloru lub materiału powodują, że taki ekspres wyróżnia się na tle kuchennej zabudowy. Może on dopełniać całość wystroju kuchni albo wyróżniać się na tle minimalistycznych mebli. Biały kolor kuchennego AGD pasuje do stylu retro. Jednym z najmodniejszych producentów ekspresów do kawy do zabudowy w stylu retro jest firma SMEG. Wielu blogerów i stylistów wnętrz mocno promuje tę markę, sugerując liczne aranżację z jej szeroką ofertą. Nowoczesne produkty w stylu retro to obecnie modne akcesoria, często określane wręcz jako “must have”.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link