Lustrzanka czy bezlusterkowiec – jaki aparat jest lepszy?

Autor: Ola

Podstawową różnicą między lustrzanką a bezlusterkowcem jest inny układ optyczny. W lustrzankach, jak sama nazwa wskazuje, za obiektywem znajduje się lustro, którego w bezlusterkowcu nie ma. Jak wpływa to na parametry aparatu fotograficznego? Czy lustro jest niezbędne do wykonywania zdjęć w dobrej jakości? Sprawdź, co jest lepsze – lustrzanka czy bezlusterkowiec.

Kobieta z lustrzanką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym lustrzanka różni się od bezlusterkowca
  2. który aparat będzie lepszy dla zawodowca, a który dla amatora
  3. co w głównej mierze wpływa na jakość fotografii

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – czym się różnią?

Bezlusterkowiec

Bezlusterkowiec czy lustrzanka – przed takim dylematem staje każdy fan fotografii, który chce zakupić swój pierwszy aparat z wymiennym obiektywem. Różnica pomiędzy nimi jest oczywista – obecność lub brak lustra. Jeśli jednak chodzi o rozbieżności bezpośrednio wpływające na jakość fotografii i komfort użytkowania, nie są one już tak łatwe do określenia.

Lustrzanki cyfrowe DSLR, takie jak Nikon D750, w swoim układzie optycznym mają lustro, które kieruje światło na matówkę. Co z tego wynika? Czy bezpośrednio wpływa to na jakość zdjęć? Niekoniecznie. W aparatach fotograficznych, także w lustrzankach, najistotniejsza jest wielkość matrycy oraz odpowiednio dobrany obiektyw (oczywiście tak samo jest w bezlusterkowcach). Prawda jest więc taka, że w analogicznych warunkach zarówno lustrzanka, jak i aparat bezlusterkowy – o ile mają identyczne parametry – wykonają fotografię podobnej jakości. Różnice dotyczą kwestii mniej oczywistych i trudniejszych do ocenienia.

Lustrzanki są aparatami cięższymi (układ optyczny z lustrem sporo waży), przez to mają mniejszą mobilność. Może być to znaczącą wadą dla tych, którzy muszą często i szybko się przemieszczać podczas pracy z aparatem fotograficznym. Natomiast niewątpliwą zaletą jest wizjer optyczny, który umożliwia wygodne kadrowanie „z oka” w czasie rzeczywistym. Do lustrzanek z optycznym podglądem obrazu należy między innymi Canon EOS 6D Mark II. Warto też wspomnieć, że na chwilę obecną wybór obiektywów do lustrzanek jest wciąż nieznacznie większy niż w przypadku bezlusterkowców.

Aparaty z wymienną optyką bez lustra w układzie optycznym, takie jak Sony a7 III (ILCE-7M3B), są wyraźnie lżejsze, mają też mniejsze korpusy. Dzięki temu łatwiej można się z nimi przemieszczać. Chociaż wielu fotografów uważa, że zbyt lekki korpus w połączeniu z ciężkim obiektywem, na przykład teleobiektywem, staje się nieporęczny. O ile do wizjerów elektronicznych, umieszczanych w drogich modelach bezlusterkowców, nie można mieć zastrzeżeń, o tyle te w tańszych aparatach mogą pozostawiać wiele do życzenia. Głównie chodzi tutaj o wierność w odwzorowaniu fotografowanego obrazu. Z drugiej strony na takim wizjerze można uzyskać podgląd ustawień aparatu na żywo, co jest niewątpliwą zaletą.

  • 11 399 zł
  • 3 189 zł
  • 2 799 zł
  • 2 649 zł
  • 4 149 zł

Lustrzanka a bezlusterkowiec – co dla amatora, a co dla zawodowca?

Sony Alpha a6300 (ILCE-6300) body

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze – lustrzanka czy bezlusterkowiec – jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie to, czy ktoś fotografuje hobbystycznie czy profesjonalnie, zarabiając w ten sposób na życie. Wydaje się, że wybór odpowiedniego aparatu bardziej zależy od zainteresowań i indywidualnych preferencji.

Osoby zajmujące się fotografią uliczną, reportażem, a także turyści z pewnością docenią niewielkie rozmiary i wagę aparatów bezlusterkowych (między innymi poręcznego Sony Alpha a5100 (ILCE-5100L) + 16-50 mm). Każdy gram czy centymetr mniej oznacza, że korpus będzie też mniej ciążył w ręce lub na szyi.

Natomiast cięższe, a przez to bardziej stabilne lustrzanki (na przykład Nikon D7200 + 18-140 VR) wydają się lepszym wyborem dla osób, które zajmują się fotografią sportową albo przyrodniczą. Lekki bezlusterkowiec w połączeniu z długim i ciężkim obiektywem często traci odpowiednie wyważenie. Duża waga zapewnia też lepszą stabilizację, zarówno w ręce, jak i na statywie. Poza tym lustrzanki w porównaniu do bezlusterkowców (dotyczy to głównie tańszych modeli) są zazwyczaj wykonane z trwalszych materiałów, co przekłada się na ich większą odporność na wstrząsy i uszkodzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu z wymiennym obiektywem?

To, czy użytkownik wybierze lustrzankę czy bezlusterkowca, powinno zależeć od jego własnych preferencji, ponieważ to nie typ układu optycznego jest najważniejszy. Na jakość obrazu największy wpływ mają parametry matrycy. W fotografii przyjęło się mówić, że najbardziej funkcjonalna jest tak zwana pełna klatka. Jeśli chodzi o niski poziom zaszumienia i szeroką rozpiętość tonalną, to rzeczywiście nie ma ona sobie równych. Matryce te są jednak drogie. Najleszy stosunek jakości do ceny zapewniają natomiast formaty ¾ oraz APS-C i pomimo pewnych wad również cieszą się dużą popularnością. Dlatego kupujący przed podjęciem decyzji, co jest dla niego lepsze – lustrzanka czy bezlusterkowiec – powinien wcześniej dokładnie przyjrzeć się parametrom matrycy.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów