Lustrzanka czy bezlusterkowiec – jaki aparat jest lepszy?

Wszystkie aparaty fotograficzne mają jedno zadanie – wykonywanie zdjęć. Jednakże na rynku mamy kilka rodzajów aparatów różniących się budową i przeznaczeniem. Sprawdźmy, który z pary lustrzanka – bezlusterkowiec będzie nam bardziej odpowiadać i czy to prawda, że aparat aparatowi nierówny?


Co to jest lustrzanka? Co to jest bezlusterkowiec?

Lustrzanka cyfrowa to aparat fotograficzny, którego wymienny obiektyw został wyposażony w lustro, natomiast materiałem światłoczułym jest matryca cyfrowa – jest to udoskonalenie technologii, która wykorzystywała klisze fotograficzne. Lustrzanka cyfrowa jest zatem połączeniem lustrzanych obiektywów znanych z najstarszych aparatów z cyfrowym zapisem obrazu. Jednym z najpopularniejszych modeli lustrzanek cyfrowych jest Canon EOS 2000D.

Inaczej ma się sprawa z drugim typem aparatu fotograficznego, jakim jest bezlusterkowiec. Przykładem takiego aparatu jest Sony Alpha a6000. Podobnie jak lustrzanka, również ten typ aparatu posiada wymienny obiektyw, jednakże nie zastosowano w nim luster. Obraz, który fotografujemy, trafia więc bezpośrednio na matrycę cyfrową. Takie rozwiązanie jest stosowane w aparatach kompaktowych.

Wspomniany aparat kompaktowy, choć cieszy się największą popularnością, nie może równać się z aparatami typu bezlusterkowiec czy lustrzanka. Wynika to z licznych ustępstw, na jakie producenci musieli pójść, aby zmniejszyć rozmiar sprzętu przy zachowaniu jakości. Podobnym efektem rewolucji „downsizingowej” jest bezlusterkowiec, który jest dużo mniejszy niż lustrzanka, ale zachowuje przy tym większość jej funkcjonalności. Bezlusterkowiec jest więc swoistym kompromisem pomiędzy aparatem kompaktowym a lustrzanką. Łączy mobilność i wygodę obsługi aparatu kompaktowego z jakością lustrzanki. Natomiast lustrzanka cyfrowa łączy tradycję z nowymi rozwiązaniami.
 

Lustrzanka a bezlusterkowiec – podobieństwa

Pomimo zastosowania innych technologii, zarówno lustrzanka jak i bezlusterkowiec mają wymienną optykę. Oznacza to, że możemy śmiało dokupować i wymieniać obiektywy bez konieczności kupowania całego korpusu. To jest bardzo wygodne rozwiązanie, nie tylko dla pasjonatów fotografii. Po lekturze naszego tekstu o obiektywach fotograficznych i poznaniu różnych rodzajów obiektywów każdy będzie potrafił wybrać taki, jaki najbardziej odpowiada jego potrzebom. Dla przykładu, obiektywy typu makro, takie jak Canon RF 35mm, to idealne rozwiązanie dla wszystkich smakoszy dokumentujących swoje potrawy, gdyż nadają się m.in. do fotografii kulinarnej. Z drugiej strony, dla wszystkich entuzjastów oglądania sportu na żywo najlepsze rozwiązanie, aby uchwycić obiekty oddalone o dobre paręnaście metrów, to teleobiektyw, taki jak Canon RF 800mm.

Kolejna cecha, jaką współdzielą lustrzanka i bezlusterkowiec, to możliwość stosowania różnych dodatkowych akcesoriów, takich jak lampa błyskowa czy mikrofon. Można pomyśleć: po co potrzebny jest mikrofon do aparatu fotograficznego? Otóż aparaty świetnie radzą sobie z nagrywaniem filmów i niejednokrotnie wybierane są przez filmowców zamiast kamer filmowych! Jeśli wybieramy aparat z myślą o nagrywaniu filmów, lustrzanka czy bezlusterkowiec to najlepszy wybór.Lustrzanka a bezlusterkowiec – różnice

Pierwszą podstawową różnicą pomiędzy lustrzanką a bezlusterkowcem jest waga. Ponieważ w lustrzankach używa się lustra w obiektywach, są one zdecydowanie cięższe, a co za tym idzie – trudniejsze w manewrowaniu. Oczywiście, przy wykonywaniu paru zdjęć może to być niezauważalne, jednak gdy trzymamy aparat przez nieco dłuższy czas waga urządzenia ma ogromne znaczenie.

I właśnie w związku z tym, że bezlusterkowce mają obiektywy bez luster, pozbawione są wizjera optycznego (w przeciwieństwie do lustrzanek). Zazwyczaj wyposażone są w ekran bądź wizjer cyfrowy, które emitują obraz przetworzony cyfrowo, czyli tak będzie finalnie wyglądało nasze zdjęcie. Wynika z tego jedna ogromna zaleta – w przypadku mocno naświetlonego obiektu możemy dokonać szybkiej korekty otwarcia przysłony, dzięki czemu otrzymamy dobrze naświetloną fotografię. Natomiast wizjer optyczny pokazuje kadr na żywo takim jaki jest, co ułatwia kadrowanie. Daje wrażenie bliskości fotografowanego obiektu.

Ważna jest również pojemność baterii, a w zasadzie jej wydajność i tempo zużycia. Pomimo swoich rozmiarów i ruchomego ciężkiego elementu, jakim jest lustro w obiektywie, lustrzanki pobierają zdecydowanie mniej energii niż bezlusterkowce. Dlatego, że wizjer elektroniczny jest dużo bardziej energożerny niż wizjer optyczny. Przechodząc w stan uśpienia aparatem który nie pobiera prądu jest lustrzanka a bezlusterkowiec już tak. To jest kwestia bardzo istotna dla wszystkich, którzy nie lubią nosić dodatkowych baterii albo zapominają w pełni naładować sprzęt przed użyciem.
 

Bezlusterkowiec – jakie ma zalety?

Do największych zalet aparatów bezlusterkowych należy niewątpliwie autofokus. Nie jest to ten sam toporny system co parę lat temu, lecz zupełnie nowe podejście do tematu. Z uwagi na lepsze matryce o większych rozdzielczościach funkcja automatycznego ostrzenia obrazu jest bardzo dokładna. W niektórych modelach wręcz porównywalna z lustrzankami.

Bezlusterkowiec, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada lustra w obiektywie i oprócz znacznie mniejszej wagi cechuje się również zdecydowanie cichszą pracą. Brak poruszającego się ciężkiego elementu sprawia, że możemy śmiało wykonywać zdjęcia, które wymagają ciszy i skupienia, na przykład zwierząt. Jeśli ktoś ceni sobie cichą pracę, to stojąc przed wyborem lustrzanka czy bezlusterkowiec, powinien wybrać ten drugi aparat.

Bezlusterkowce co prawda nie mogą równać się wymiarami z aparatami kompaktowymi, ale plasują się pomiędzy nimi a lustrzankami. Zastosowane technologie i rozwiązania pozwalają na pomniejszenie korpusu przy zachowaniu wysokiej jakości wykonywanych zdjęć. W efekcie korpusy dzisiejszych bezlusterkowców są zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż same obiektywy. To może wywoływać dziwne uczucie podczas trzymania takiego aparatu, który może przeciążać przód.

 

 • 3 799 zł
 • 3 999 zł
 • 2 499 zł
 • 8 099 zł
 • 11 199 zł
 • 3 649 zł
 • 7 599 zł
 • 4 099 zł
 • 6 049 zł
 • 9 929 zł


Lustrzanka – jakie ma zalety?

Funkcja, która zdecydowanie wyróżnia lustrzanki na tle konkurencji, to głębia ostrości. Bardzo szeroki zakres manipulowania głębią ostrości pozwala na wykonywanie najlepszych zdjęć, od portretów po krajobrazy. Przy wykonywaniu zdjęć portretowych potrzebujemy małej głębi ostrości, ponieważ chcemy skupić się nie na tle fotografowanego obiektu, lecz na samym obiekcie. W efekcie otrzymujemy bardzo wyraźny portret z rozmytym tłem. W przypadku fotografii krajobrazowej chcemy uchwycić jak najwięcej elementów znajdujących się w kadrze, przy zachowaniu jak największej ostrości każdego z nich. Dlatego właśnie wtedy ustawiamy poziom głębi ostrości na maksimum.

Kolejna przewaga lustrzanek nad bezlusterkowcami wynika bezpośrednio z ich większych wymiarów. Dzięki dużemu korpusowi wszystkie przyciski mamy wygodnie rozmieszczone, co pomaga w szybkim ustawieniu parametrów. Gdy potrzebujemy szybko zmienić ustawienia, nie musimy szukać opcji w menu ani odnajdywać schowanych przycisków – wszystko jest na wierzchu. Podobnie sprawa się ma z komfortem trzymania – większy sprzęt gwarantuje lepszy chwyt i stabilność podczas wykonywania zdjęć. Żadnego aparatu kompaktowego nie trzyma się tak dobrze, jak lustrzanki czy bezlusterkowca.

 

 • 1 999 zł
 • 2 199 zł
 • 5 299 zł
 • 3 749 zł
 • 6 199 zł
 • 3 799 zł
 • 2 969 zł
 • 11 999 zł
 • 2 699 zł
 • 4 289 zł


Matryca – o co tak naprawdę chodzi?

Bezlusterkowiec czy lustrzanka – oba aparaty wyposażone są matryce cyfrową. Jest to materiał światłoczuły, który zastąpił używane kiedyś klisze fotograficzne. Światło wpada poprzez obiektyw wprost na cyfrowy przetwornik, który przetwarza ja na sygnał elektryczny. Światłoczuła płytka krzemowa pokryta specjalnymi filtrami blokującymi m.in. światło podczerwone mierzy natężenie światła, rejestruje kolory i zapisuje obraz w formie cyfrowej w określonym rozmiarze. Producenci stosują trzy rodzaje matryc – format 4/3,  APS-C oraz pełna klatka. Zdecydowana większość dostępnych na rynku aparatów automatycznie przycina zdjęcia do takiego rozmiaru, aby odpowiadały proporcjonalnie najpopularniejszemu obecnie formatowi 16:9.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – który wybrać?

Każdy kto stanął przed wyborem lustrzanka a bezlusterkowiec, musi odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Do czego będzie potrzebował aparatu? Jak będzie z niego korzystać? Oraz jedno z najważniejszych – ile może przeznaczyć na jego kupno? Nie da się ukryć, że profesjonalne lustrzanki mogą kosztować bardzo dużo, a bez odpowiedniej wiedzy efekt pracy nimi będzie porównywalny do pracy z bezlusterkowcami. Biorąc pod uwagę mobilność i kompaktowość nawet profesjonaliści zaczynają preferować bezlusterkowce. Oba typy aparatów mają swoje wady i zalety. Mamy nadzieję, że tekst ten przybliżył na co zwracać uwagę.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link