Szybkie ładowanie w smartfonie. Jak działa, ile trwa i więcej przydatnych informacji

Jarek Osłowski
Artykuł powstał we współpracy z Xiaomi

Szybkie ładowanie jest coraz popularniejszą funkcją w smartfonach – pozwala w krótkim czasie doładować baterię urządzenia. Jest przydatne nie tylko osobom, które bardzo często korzystają ze smartfona, ale też właściwie każdemu – przy obecnym stopniu zaawansowania urządzenia zużywają energię bardzo szybko. Nasz poradnik przybliży ci wszystkie najważniejsze informacje związane z szybkim ładowaniem telefonu.


Które smartfony mają funkcję szybkiego uzupełniania baterii?

Na początek zaznaczmy – nie każdy smartfon obsługuje szybkie ładowanie i nie każda ładowarka jest ładowarką szybkiego ładowania. Jak sprawdzić, czy nasz telefon ma taką funkcję? Najlepszym sposobem będzie oczywiście zajrzenie do specyfikacji urządzenia – czy to na stronie producenta, czy w dostarczonych w pudełku ze smartfonem papierowych dokumentach. Tylko pamiętajmy, że nawet jeśli urządzenie obsługuje szybkie ładowanie, nie zawsze musi być tak doładowywane.

W telefonach z Androidem – w przypadku dużej liczby modeli – system informuje użytkownika o prędkości ładowania. Po podłączeniu urządzenia do ładowarki, na rozwijanym od góry pasku powiadomień, obok wyrażonego w procentach stopnia naładowania baterii pojawi się informacja „Szybkie ładowanie”, „Ładowanie” lub „Wolne ładowanie”.

W przeciwieństwie do Androida system operacyjny iOS nie wyświetla informacji, w jakim trybie jest w danym momencie ładowany iPhone. Niektórzy użytkownicy iPhone’ów twierdzili, że przy podłączeniu do ładowarki i szybkim ładowaniu urządzenie wydawało podwójny sygnał dźwiękowy. Nawet jeśli tak było, to obecnie takie rozwiązanie nie jest stosowane – iPhone wyda taki sam dźwięk (jeden) niezależnie od szybkości ładowania.

Skąd więc wiadomo, czy iPhone obsługuje szybkie ładowanie? Apple wprowadziło tę funkcję w swoich flagowych smartfonach od iPhone’a 8. Jeśli więc masz ten model lub wyższy, to możesz korzystać z  szybkiego uzupełniania energii w baterii. A jak poznać, czy na pewno iPhone jest ładowany w taki sposób?  Apple twierdzi, że jego flagowce z funkcją szybkiego ładowania powinny mieć baterię doładowaną od 0 do 50% w około 30 minut.

 

Jak działa szybkie ładowanie w telefonie?

Szybkie ładowanie w smartfonie działa na takiej samej zasadzie, co ładowanie standardowe. Wystarczy podłączyć urządzenie do ładowarki (lub innego źródła zasilania) i jeśli oba sprzęty obsługują szybkie ładowanie, to smartfon będzie ładowany w taki sposób. Nic nie trzeba specjalnie włączać czy wybierać w ustawieniach.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele standardów szybkiego ładowania. Różne firmy korzystają z różnych rozwiązań. Często w przypadku szybkiego ładowania używa się też potocznie określenia quick charge. A Quick Charge to nazwa standardu ładowania opracowanego przez firmę Qualcomm. Dzięki wyposażaniu wielu modeli smartfonów w chipsety tej firmy jest to jeden z najpopularniejszych standardów.

Innym powszechnie wykorzystywanym standardem szybkiego ładowania jest USB Power Delivery.  Oprócz dwóch wyżej wymienionych, w wielu telefonach znajdują się autorskie technologie szybkiego ładowania. Na przykład smartfony Samsung (niektóre) będą korzystały z Samsung Adaptive Fast Charge. Więcej informacji na temat poszczególnych rodzajów szybkiego ładowania znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Ile trwa szybkie ładowanie smartfona?

Podkreślmy: szybkie ładowanie w jednym urządzeniu nie musi być równe szybkiemu ładowaniu w innym urządzeniu. O jego prędkości decyduje liczba watów (W) – im jest ich więcej, tym ładowanie będzie szybsze. Przez długi czas moc ładowania wynosiła 5 i 10 W, natomiast teraz na rynku dostępne są smartfony o mocy ładowania nawet 240 W. Najczęściej spotykamy obecnie telefony o mocy szybkiego ładowania od około 20 do 65 watów.

Co ciekawe, tak zaawansowane smartfony, jak najnowsze flagowce Samsunga czy iPhone’y wcale nie wyróżniają się, jeśli chodzi o szybkie ładowanie. Xiaomi jest zaś mocne na tym polu. W lutym 2023 jego marka Redmi pochwaliła się opracowaniem ładowania o mocy 300 W, a smartfony Xiaomi ze średniej półki obsługują inteligentne hiperładowanie o mocy aż 120 W.

  • 1 599 zł

Generalnie chińscy producenci bardzo aktywnie pracują nad rozwiązaniami, które mają wpływać na skrócenie czasu potrzebnego na doładowanie baterii w telefonie. Nie powinno więc dziwić, że najszybsze czasy ładowania osiągają właśnie smartfony producentów z Chin i mogą one wynosić nawet poniżej 10 minut – oczywiście mówimy tutaj o naładowaniu baterii smartfona od stanu kompletnego rozładowania do 100%.

Pełne naładowanie większości współcześnie sprzedawanych smartfonów zajmuje od około 30 minut do dwóch godzin. W przypadku czasów ładowania wynoszących poniżej pół godziny możemy już mówić o naprawdę szybkim ładowaniu.

A jak to wygląda w przypadku ładowania bezprzewodowego? Gdy pojawiło się na rynku, było wolniejsze od przewodowego, jednak obecnie dostępne są ładowarki indukcyjne o mocy 50 W (doładują baterię smartfona od 0% do 100% w około godzinę), a nawet 110 W.

 

Ładowarka szybkiego ładowania i kable też są ważne

Do szybkiego uzupełnienia energii w baterii smartfona potrzebna jest także ładowarka szybkiego ładowania. Aby upewnić się, że takiej właśnie używasz, sprawdź informacje na jej obudowie lub w specyfikacji technicznej. Jeśli nie ma tam mocy podanej wprost, to obliczysz ją, mnożąc natężenie prądu i napięcie, np. 1 A x 5 V = 5 W.

Aby korzystać z najszybszego możliwego ładowania dla danego smartfona, ładowarka powinna mieć co najmniej taką samą moc, jaka jest najwyższa obsługiwana przez urządzenie. Jeśli ładowarka ma większą liczbę watów (i odpowiednie złącze), to też doładuje telefon, tylko nie wykorzysta do tego całej mocy, a tym samym nie będzie to najszybsze możliwe ładowanie.

Prędkość ładowania zależy także od kabli – podobnie jak w przypadku ładowarki, moc, którą mogą przesyłać, znajdziesz w ich specyfikacji. Gdy producent umieszcza w pudełku z telefonem kabel, to powinien on obsługiwać najwyższą moc, z którą urządzenie może być ładowane. Jeśli zaś kupiłeś smartfon bez kabla, to musisz dobrać do niego odpowiedni przewód. Np. dla smartfona, który może być ładowany z mocą 100 W, kabel musi mieć standard co najmniej USB 3.1. 

  • 134 zł
  • 119,99 zł
  • 84,99 zł
  • 199,99 zł
  • 59,99 zł
  • 54,99 zł
  • 64,89 zł
  • 119 zł
  • 54,89 zł
  • 84,99 zł


Czy szybkie ładowanie niszczy baterię?

W przypadku szybkiego ładowania bateria nagrzewa się mocniej niż w przypadku ładowania standardowego. Czy nie będzie to skutkowało jej zniszczeniem? Szybkie ładowanie nie uszkadza baterii w obecnie produkowanych smartfonach. Dobra ładowarka nigdy nie dostarcza więcej energii, niż urządzenie jest w stanie obsłużyć (smartfon będzie ładowany z maksymalną prędkością dla danego urządzenia) i na co jest przygotowane.

Co więcej, aby chronić baterię przed uszkodzeniem, w miarę jej zapełniania jest ona ładowana coraz wolniej. Szybkie ładowanie jest najszybsze na początku, po czym jego prędkość maleje. To sprawia, że szybkie ładowarki świetnie radzą sobie z uzupełnianiem całkowicie rozładowanej baterii. Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego producenci najczęściej podają w opisach informacje „doładuje 50% baterii w 15 minut”, zamiast tej, ile zajmie ładowanie do pełna, to właśnie dlatego.

  • 34,99 zł
  • 119 zł
  • 44,99 zł
  • 49,99 zł
  • 59,99 zł
  • 139,99 zł
  • 39,99 zł
  • 99,99 zł
  • 69,99 zł
  • 35,99 zł
 

Rodzaje szybkiego ładowania

Jak wspominaliśmy wyżej, na rynku funkcjonuje kilka rodzajów szybkiego ładowania. Ich nazwy oraz moc różnią się w zależności od producenta i modelu telefonu. Oto te najważniejsze:

USB Power Delivery (USB PD)

USB PD od paru lat jest najczęściej wykorzystywanym standardem ładowania smartfonów. Mimo że niektóre modele korzystają z szybszych, autorskich standardów, większość telefonów obsługuje obecnie USB PD przez port USB-C (nawet iPhone’y z linii 14).

USB PD skaluje maksymalną dopuszczalną moc w przedziale od 0,5 aż do 100 W. Smartfony zazwyczaj wykorzystują około 18–25 W mocy w tym standardzie ładowania. Korzystają z niego smartfony Apple czy Google, to rozwiązanie obecne jest także w laptopach oraz konsolach.

USB PD obsługuje również zasilanie dwukierunkowe, umożliwiając telefonowi ładowanie innych urządzeń.

Quick Charge

Quick Charge, opracowany przez firmę Qualcomm, jest jednym z najpopularniejszych standardów szybkiego ładowania, mocno reprezentowanym w smartfonach ze średniej półki. Funkcjonuje kilka jego wersji, im jest ona wyższa, tym lepsza (szybsza). Quick Charge 3.0 ma moc 18 W. Teoretycznie dzięki temu telefony z baterią o pojemności od 3500 do 4500 mAh powinny doładować baterię od stanu wyczerpania do 80% w około 35 minut.

Z kolei Quick Charge 4.0 – obecnie globalny standard dla flagowców, które nie korzystają z autorskich technologii szybkiego ładowania – pozwala uzyskać moc 28 W. Istnieje już także najnowsze Quick Charge 5. Obsługuje szybkie ładowanie o mocy 100 W i może w całości naładować baterię o pojemności 4500 mAh w zaledwie 15 minut. Warto też dodać, że każda wersja tego standardu jest wstecznie kompatybilna z poprzednią.

Autorskie standardy szybkiego ładowania

Jak wspominaliśmy wcześniej, autorskie standardy szybkiego ładowania są opracowywane przez wiele firm produkujących smartfony. W szczególności dotyczy to producentów z Chin. Przykłady to HUAWEI SuperCharge, OPPO SuperVOOC czy inteligentne hiperładowanie Xiaomi. Technologie te obejmują zakres mocy od 40 do 240 W, znacznie przewyższając w tym względzie standardy Quick Charge i USB Power Delivery.

Samsung również ma własną technologię szybkiego ładowania – Super Fast Charging (SFC) – która oparta jest na USB Power Delivery (wersji 3.0) i obsługiwana między innymi przez smartfony koreańskiego producenta z serii Galaxy S.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!