Data publikacji: 12 marca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Smart TV

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

W ogólnym założeniu Smart TV to nowy standard dostarczania treści – to telewizory z oprogramowaniem pozwalającym użytkownikowi na łączenie się z internetem i usługami oferowanymi za pośrednictwem sieci. Obecnie jednak jest za wcześnie by ustandaryzować pojęcie inteligentnego telewizora, zatem każdy z producentów stara się na swój sposób przekonać do siebie klienta, różnice nie są jednak ogromne. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i kupić telewizor, którego funkcje będą nam najbardziej przydatne? Podpowiadamy! 
Panasonic, czyli Viera Smart – japoński koncern postawił na połączenie zalet telewizji standardowej z funkcjami, do których dostęp mamy dzięki sieci web. Sprawia to, że obie usługi są od siebie nieco oderwane, ale wspaniale się uzupełniają. Podobnie jak w przypadku Smart TV, Viera umożliwia użytkownikowi wydawanie komend głosowych, dzięki którym będzie on mógł wygodnie surfować po sieci. Największą innowacją jest jednak wyposażenie niektórych modeli w funkcję sterowania urządzeniem za pomocą panelu dotykowego, dostępna jest również w najnowszych modelach możliwość sterowania za pomocą odpowiedniej aplikacji, w kilka chwil będą w stanie zamienić tablet bądź smartfona w wielofunkcyjny pilot. Co więcej jednak, w bardzo prosty sposób będziemy mogli przesyłać obraz z urządzeń mobilnych na telewizor i je współdzielić.

Wrażenie musi też robić integracja społecznościowa – Viera pozwala na przykład na jednoczesne oglądanie programów telewizyjnych i rozmowę ze znajomymi za pomocą komunikatorów głosowych, a następnie wymianę doświadczeń za pośrednictwem Facebooka czy Twittera, a najważniejsze aplikacje znajdziemy w Viera Connect Market. Do telewizora internet jest dostarczany za pomocą kabla bądź interfejsu WiFi.


 

Samsung, czyli Smart TV – najgłośniej komunikowaną cechą, w którą wyposażane są telewizory koreańskiej marki to sterowanie gestem i słowem – musimy mieć jednak na uwadze, że nasz telewizor będzie reagować jedynie na konkretne polecenia. Wbrew pozorom jest to system bardzo wygodny i intuicyjny, zatem bez obaw mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku. Oprogramowanie telewizorów pozwala również na personalizację wyświetlanych treści dzięki funkcji rozpoznawania twarzy. Dzięki temu logowanie do naszego profilu w Smart Hub (platforma udostępniająca aplikacje i zarządzająca zawartością, za pomocą której łączymy się z internetem) odbywa się natychmiast – na ekranie telewizora będziemy mieli dostęp do programów, z których korzystamy najczęściej oraz spersonalizowane propozycje.

W sklepie znajdziemy większość aplikacji, które zapewnią nam wygodne korzystanie z funkcji urządzenia, a są one podzielone na osobne kategorie, dzięki czemu użytkownik łatwiej znajdzie tę, na której mu zależy – prawdopodobnie najczęściej przyjdzie nam korzystać z platform Video on Demand, czyli filmów i seriali na życzenie. Dodatkowo Smart TV oferuje integrację z innym sprzętem oznaczonym logiem koreańskiej marki, zatem telewizor może stać się prawdziwym centrum domowej rozrywki, dzięki czemu funkcjami Smart Hub będziemy mogli sterować np. z poziomu naszego smartfona. Telewizory Samsung oferują łączność z internetem za pomocą kabla Ethernet oraz standardu WiFi.

 
LG, czyli Smart TV – koncern LG proponuje swoim użytkownikom zarządzanie funkcjami smart z poziomu Home Dashboard, czyli ekranu domowego usługi, w którym każdy użytkownik dostanie spersonalizowane informacje i propozycje oparte na jego poprzedniej aktywności. Jednak największym wyróżnikiem marki wśród innych producentów jest Magic Remote, czyli pilot reagujący na nasze gesty, dający nam pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na ekranie. A dzieje się wiele, ponieważ dzięki usłudze smart od LG otrzymamy dostęp między innymi do aplikacji YouTube, ipla, onet vod, Picasa oraz portali społecznościowych.

Ostatnim elementem, który stanowi o jakości usługi jest możliwość dzielenia się plikami z innymi użytkownikami, a funkcja Smart Share daje nam dodatkowo możliwość podłączenia do odbiornika urządzeń peryferyjnych, takich jak dysk twardy czy pamięć USB, oraz telefon i komputer. Jeśli zatem zdarzy się, że możliwości Magic Remote będą zbyt małe, posiłkować się będziemy mogli myszą i klawiaturą – i to fizyczną, nie tylko wirtualną. Koncern pracuje obecnie nad implementacją systemu sterowania głosowego za pomocą mowy naturalnej – dzięki temu nasz telewizor będzie reagować nie tylko na konkretne polecenia. Z internetem połączymy się dzięki kablowi Ethernet i WiFi. Telewizory linii 2013 przewidują rozszerzenie funkcjonalności o wyszukiwanie głosowe dzięki nowemu pilotowi Magic Remote. Nowością jest także LG Cloud.

 Philips, czyli Smart TV –  koncern próbuje przyciągnąć do swoich produktów jakością świadczonych usług. Decydując się na zakup telewizora w wersji smart z logo Philipsa zorientujemy się, że ich usługa została podzielona na cztery główne obszary: Net TV, Program, Control i Simply Share. Pierwszy z nich dotyczy po prostu dostępu do aplikacji korzystających z zasobów sieci web z poziomu naszego telewizora: mamy do wyboru między innymi serwisy przechowujące materiały wideo (YouTube) czy też platformy VoD (ipla), a także najpopularniejsze portale społecznościowe. Przy korzystaniu z przeglądarki internetowej w wybranych modela do dyspozycji mamy dwustronnego pilota wyposażonego w mechanizm żyroskopowy, pozwalający na korzystanie z klawiatury Qwerty umieszczonej na odwrotnej stronie klasycznego pilota. Druga funkcja dotyczy bezpośrednio telewizji w jej klasycznym kształcie, jest bowiem łatwym w obsłudze i intuicyjnym programem telewizyjnym.

Control jest z kolei interfejsem użytkowym, którym możemy sterować tak z poziomu pilota, jak i smartfona – oczywiście po pobraniu specjalnej aplikacji. Simply Share jest natomiast systemem natychmiastowej wymiany plików i umożliwia stworzenie domowej bazy urządzeń elektronicznych z centrum dowodzenia zamkniętym w obudowie telewizora.


 Sony, czyli Internet TV – niektóre funkcje sprawiają, że Internet TV najbliżej do definicji Smart TV, która zakłada całkowitą integrację wyświetlanych treści z obu źródeł: internetu i tradycyjnej telewizji. Dzięki widżetom możliwe jest oglądanie naszego ulubionego programu telewizyjnego i jednoczesne korzystanie z dobrodziejstw sieci web; treści pobierane z internetu będą automatycznie aktualizowane, dzięki czemu my będziemy mogli skupić się tylko na rozrywce – usługa ta nazywa się Bravia Widgets. Natomiast dzięki Bravia Internet Video zyskamy dostęp do największych portali spłecznościowych (Facebook, Twitter) oraz platform udostępniających pliki wideo – YouTube oraz DailyMotion.

Prosty interfejs użytkowy – XrossMediaBar – jest zarządzany z poziomu pilota, a decydując się na ofertę Sony będziemy mogli korzystać z zasobów takich usług, jak vod.tvp.pl oraz TVN Player, a także otrzymamy możliwość prowadzenia darmowych wideo-rozmów. Wydaje się jednak, że na chwilę obecną inni producenci mają bogatszą ofertę, niemniej może się to zmienić dzięki współpracy z gigantem sektora IT – koncernem Google. Zasoby sieci web staną przed nami otworem po połączeniu telewizora za pomocą kabla Ethernet bądź dzięki łączności WiFi.

 Sharp, czyli Smart TV – w temacie usług telewizji inteligentnej koncern Sharp nie wybija się niestety ponad przeciętność. Oferuje wszystkie dobrze znane funkcje z usług innych producentów, takie jak aplikacje i multimedia na życzenie, przyjazny użytkownikowi interfejs (jednak bez możliwości personalizacji pod konkretną osobę), wygodną przeglądarkę internetową, łączność WiFi i… to w zasadzie tyle. Producent jest dodatkowo dumny z faktu, że oprogramowanie automatycznie wykrywa wszystkie najnowsze aktualizacje, ale nie jest to cecha istotna na tyle, by mogła stanowić wyznacznik marki. Sharp konstruuje świetne telewizory, jednak nie oferuje tylu funkcji dodatkowych, co inne platformy smart  aby sprostać oczekiwaniom producent już zapowiedział zmiany w modelach oferowanych na 2013 rok.


 Toshiba, czyli Smart TV – japoński producent swoją ofertę Smart TV ma bardzo podstawową. Dzięki podłączenia telewizora do sieci użytkownik zyska dostęp do platform udostępniających multimedia na życzenie – tak filmy i seriale, jak i muzykę. Toshiba poszła też w nieco innym kierunku, niż pozostali producenci, i chce stworzyć swoją własną sieć społecznościową pod nazwą Social Place, gdzie użytkownicy będą mogli przechowywać zdjęcia i inne multimedia, oraz się nimi wymieniać.

Social Place jest usługą dostępną dla posiadaczy wszystkich urządzeń z logiem Toshiby, które oferują łączność z internetem. Oprócz tego zyskamy możliwość strumieniowego przesyłania multimediów z urządzeń, na których są one zapisane na ekran naszego telewizora. Z internetem połączymy się za pomocą standardu WiFi i kabla Ethernet.


 Wybór marki wiąże się już zatem nie tylko z dostosowaniem jakości wyświetlanego obrazu i przekątnej ekranu do indywidualnych potrzeb, ale również z szeregiem dodatkowych funkcji, jakie niosą za sobą propozycje konkretnych producentów. Stworzenie z telewizora centrum domowej rozrywki to na razie możliwość, która nie jest należycie doceniana, ale w odbiornik pozwalający na łączenie się z internetem warto jednak się zaopatrzyć – choćby z tego względu, że sztywna ramówka w Smart TV nie ma racji bytu, nie musimy się zatem obawiać, że fakt utknięcia w korku w mieście spowoduje, że przegapimy kolejny odcinek naszego ulubionego serialu. Dlatego zakup należy starannie przemyśleć i zastanowić się, które z oferowanych funkcji będą dla nas najistotniejsze – tak czy inaczej trzeba mieć na uwadze, że internet w telewizorze to nasza najbliższa przyszłość. 
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
23 2
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Idealnie przycięty zarost na weekend, a w poniedziałek na gładko, czyli od czego zacząć i co warto wiedzieć o golarkach elektrycznych i trymerach

Zastanawiasz się, jak szybko i precyzyjnie wystylizować zarost? Jak wybrać odpowiednią golarkę elektryczną i trymer? Przeczytaj nasz artykuł. 
Zobacz więcej   

Cicha noc przez cały rok - dlaczego warto wybrać ciche produkty?

Irytuje Cię głośne wirowanie pralki? Chciałbyś odkurzyć mieszkanie i nie przeszkadzać innym domownikom? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie są ciche produkty. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Przeczytaj nasz artykuł
Zobacz więcej   

Jak nie dać się przeziębieniu? 5 prostych sposobów na wzmocnienie odporności jesienią

Często jesteś przeziębiony? Chodzisz wiecznie niewyspany? Jesteś zmęczony? Być może to nie wina jesiennej pogody - padającego deszczu, niskiej temperatury i porywistego wiatru - tylko znak, że masz obniżona odporność. Jak ją poprawić? Przedstawiamy 5 sposobów na wzmocnienie odporności.
Zobacz więcej   

Znajdź nas