Roboty edukacyjne, czyli nauka poprzez zabawę.

Autor: Adam

Współczesne zabawki stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Dziś na rynku można znaleźć inteligentne roboty, które oprócz zabawy zapewniają także edukację dziecka. Wykorzystane w nich technologie gwarantują długie godziny zainteresowania zabawką. Przeskok ze sterowanych zdalnie samochodzików do zaawansowanych, inteligentnych robotów skutkuje poszerzeniem oferty producentów o zabawki o charakterze edukacyjnym. Jakiego robota wybrać dla swojego dziecka?

Kolorowy robot edukacyjny stojący na biurku, w tle bawiące się dzieci

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są roboty edukacyjne
  2. jaki jest system ich działania
  3. czym kierować się przy zakupie

Więcej niż zwykła zabawka

Mały chłopiec bawiący się robotem edukacyjnym na biurku

Dawniej szczytem zaawansowania zabawek dla dzieci były samochodziki sterowane zdalnie przy pomocy pilota. Dziś spotyka się o wiele bardziej nowoczesne technologie, których przykładem są roboty edukacyjne dla dzieci.

Są to urządzenia łączące w sobie świetną zabawę ze skuteczną nauką. Jest to dobry sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Obecny rynek proponuje modele prezentujące całą gamę ciekawych funkcji. Niektóre są niesamowicie rozbudowane, posiadają moduły Bluetooth, a nawet własne aplikacje i specjalne programy. Można oczywiście znaleźć także mniej skomplikowane zabawki przeznaczone dla młodszych dzieci tak. Są one skonstruowane w sposób, który nie wywołuje frustracji związanej z niedopasowaniem funkcji robota do konkretnego etapu rozwojowego dziecka.

Czym różni się robot edukacyjny od innych zdalnie sterowanych zabawek? Ciekawą opcją jest możliwość zaprogramowania jego trasy na kilka kroków, przenoszenia za jego pomocą przedmiotów, czy omijania różnych przeszkód. Roboty edukacyjne pozwalają na długą interesującą zabawę. Zdalnie sterowane samochodziki poprawiają co prawda rozwój sprawności użytkownika, jednak w obliczu wschodzących technologii brakuje im atrakcyjności.

Bardzo ważnym aspektem zabawy z robotem jest sama edukacja. Wiele modeli pozwala na podstawową naukę programowania lub praktyczną edukację w zakresie języków obcych. Gama zastosowań robotów edukacyjnych jest bardzo szeroka, dlatego każdy zainteresowany takim urządzeniem powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Głównym walorem edukacyjnym zabawki jest nauka logicznego myślenia - trzeba bowiem zaplanować trasę robota tak, aby uniknąć zderzenia przeszkodą. Ponadto roboty edukacyjne mają zbawienny wpływ na rozwój intelektualny malucha. Korzystanie z nich jest zatem wartościowym zajęciem, zwłaszcza że na rynku można wybierać spośród wielu opcji cenowych.

  • 519 zł
  • 219 zł
  • 189 zł
  • 40,99 zł
  • 159 zł

Jakiego robota wybrać?

Dziecko podające rękę interaktywnemu robotowi edukacyjnemu

Wybór zabawki edukacyjnej dla dziecka wbrew pozorom jest dość prosty. Należy oczywiście zwrócić uwagę na ilość funkcji, jakie ona oferuje. Najlepsze modele potrafią mieć ich nawet 80-100.

Należy także spojrzeć na to, czy dany robot edukacyjny dla dziecka rzeczywiście jest go w stanie czegoś nauczyć. Dla przykładu, jeżeli zabawka mówi w kilku językach, to maluch może przez zabawę uczyć się choćby podstaw angielskiego, hiszpańskiego itd. Innym ciekawym aspektem niektórych modeli jest możliwość nauki programowania. Pozwala to na szybki rozwój logicznego myślenia u dziecka. Należy po prostu dopasować zabawkę do konkretnych preferencji oraz określić cel użytkowania robota.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt przeznaczenia odpowiedniego robota edukacyjnego dla danej grupy wiekowej. Niektóre urządzenia skierowane są do dzieci w każdym wieku, inne jednak posiadają małe elementy lub po prostu mogą być w jakiś sposób niebezpieczne dla maluchów. Każda zabawka posiada na opakowaniu odpowiednie oznaczenia, którymi należy się sugerować przy zakupie. Nie może być ona dla dziecka zbyt trudna, jak również sprawiać jakiegokolwiek zagrożenia, na przykład ryzyka połknięcia jakiejś części.

Warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania i markę urządzenia. Uznana, polecana przez klientów firma jest gwarancją solidnego wykonania i jego funkcjonalności pod względem edukacyjnym. Najlepsze marki produkujące edukacyjne zabawki są niestety droższe, lecz w obliczu nasycenia rynku słabymi jakościowo zabawkami warto zainwestować w coś sprawdzonego.

Praktyczne porady

Wiele ciekawych propozycji edukacyjnych robotów można znaleźć w RTV Euro AGD, wystarczy kliknąć tutaj i wybrać coś odpowiedniego dla swojego malucha. Dla dzieci od 3 roku życia właściwym wyborem m może być robot Photon Photon. Jego koszt to około 800 złotych. Za tę cenę otrzymujemy jednak niesamowitą jakość wykonania oraz imponująca liczba funkcji. Jego największą zaletą jest powiązanie z programowaniem. Sprzęt pobudza ciekawość dziecka i umożliwia tworzenie coraz lepszych „programów”, które manipulują zachowaniem zabawki. Nie należy jednak obawiać się, że malec nie poradzi z jego obsługą, ponieważ robot dostosowany jest do wieku i doświadczenia użytkującego. Dla starszych dzieci lepszym wyborem będzie Abilix Robot Edukacyjny Krypton 6. Jego cena to już około 1700 złotych. Producent zaznacza, że w przypadku tego modelu dziecko powinno mieć skończone 6 lat. Zabawka oferuje naukę programowania na jeszcze wyższym poziomie. Dziecko jest w stanie budować coraz to nowsze programy i „maszyny”, co znacznie urozmaica zabawę i rozwój logicznego rozumowania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link