Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka? Najlepsze sposoby

Autor: Grzegorz

Simlock w telefonie okazuje się problematyczny, jeśli chcemy zmienić operatora bądź skorzystać z usług dostawcy telefonii komórkowej za granicą. Jeśli planujesz zakup nowego smartfona, poznaj najlepsze sposoby na sprawdzenie, czy ma założonego simlocka.

Telefon z kłódką, czyli simlockiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest simlock
 2. jakie są rodzaje simlocka
 3. jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka

Co to jest simlock?

Karta SIM na klawiaturze telefonu

Operatorzy komórkowi prześcigają się w swoich ofertach dla klientów końcowych. Coraz większe pakiety internetowe, nielimitowane minuty, SMS-y i MMS-y, nieograniczony transfer w aplikacjach społecznościowych, a nawet wideo to tylko kilka wisienek na torcie, którymi zachęcają nas do wybrania ich usług. Mając odblokowany telefon, możemy co chwila zmieniać sieć, testować jej zasięg, jakość połączenia, a w przypadku wyjazdu za granicę, bez problemu włożyć kartę tamtejszych dostawców. Inaczej sytuacja wygląda w chwili posiadania simlocka. To zabezpieczenie zakładane przez producenta na życzenie operatora komórkowego, które ogranicza możliwość zmiany karty SIM na pochodzącą z innej sieci. Mając simlocka, nie można korzystać z usług różnych dostawców zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych, co może powodować utrudnienia podczas podróży.

Simlock polega na wgraniu do telefonu dwóch kodów weryfikujących:

 • Kod MNC – Mobile Network Code,
 • Kod MCC – Mobile Country Code.

Każdy operator komórkowy posiada indywidualny klucz sieci, który jest zapisany w urządzeniu oraz na karcie SIM. Po jej włożeniu do smartfona następuje uruchomienie specjalnego oprogramowania weryfikującego, które porównuje kody wgrane w urządzenie z tymi znajdującymi się na karcie. Jeśli wszystko się zgadza, karta SIM została aktywowana i można swobodnie z niej korzystać. Jeśli wzorce będą rozbieżne, urządzenie zablokuje możliwość jej uruchomienia.

Wyjściem z tej sytuacji jest ściągnięcie simlocka specjalnym kluczem. Najlepiej zrobić to u operatora, na którego została założona blokada. Operacja ta jest jednorazowa i kosztuje kilkadziesiąt złotych. Można również skorzystać z profesjonalnych serwisów GSM. Istnieją jeszcze sposoby na samodzielne usunięcie simlocka, lecz ich skuteczność jest różna, a brak doświadczenia może doprowadzić do utraty gwarancji.

Jakie są rodzaje simlocka?

Nim odpowiemy na pytanie jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka, przyjrzyjmy się jeszcze rodzajom tego zabezpieczenia. Można wyróżnić aż trzy:

 • simlock pozwalający korzystać z kart z określonego kraju,
 • simlock, który jest najpopularniejszy, czyli ograniczający korzystanie z karty SIM wyłącznie jednego operatora komórkowego,
 • simlock, który jest przeznaczony danej karcie SIM bez możliwości jej zmiany. Jest to jednak najrzadziej występujący rodzaj tego zabezpieczenia.

Warto wiedzieć, że od kilku lat operatorzy komórkowi nie stosują już w sprzedawanych przez siebie urządzeniach simlocka. Telefony i smartfony kupowane w sklepach elektronicznych natomiast zawsze były oferowane bez niego. Obecnie szansę na trafienie blokady mamy, gdy decydujemy się na zakup sprzętu z drugiej ręki, który został wzięty kilka lat temu u operatora w ofercie abonamentowej lub na kartę.

 • 88,89 zł
 • 459 zł
 • 8 599 zł
 • 649 zł
 • 6 299 zł

Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?

Wizerunek telefonu z kłódką

Zakup używanego telefonu może zakończyć się przykrą niespodzianką w postaci simlocka. Jeszcze gorzej jest, kiedy urządzenie pochodzi z zagranicy, a usunięcie blokady może wykonać wyłącznie operator. Warto więc dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka. Da się to zrobić na kilka sposobów.

Włożenie karty SIM innego operatora

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy telefon ma simlocka, jest włożenie do niego karty SIM innego operatora. Jeśli urządzenie zaloguje się do sieci, będzie można wykonywać połączenia, odbierać SMS-y i korzystać z internetu, oznacza to, że blokada nie występuje. Kartę SIM najprościej pożyczyć od kogoś z rodziny bądź znajomego i dokonać przełożenia. Warto robić to na wyłączonym telefonie bądź po zmianie karty uruchomić go ponownie.

Kody systemowe

Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka bez karty SIM? Za pomocą kodów systemowych! Należy uruchomić telefon, a następnie wejść do menu serwisowego poprzez wpisanie jednego z dwóch ciągów znaków: *#*#7378423#*#* lub *#7465625#. Menu serwisowe może wprowadzić niekorzystne zmiany w urządzeniu, więc bądź ostrożny przy korzystaniu z niego. Lista, która pojawi się po wpisaniu kodu zawiera m.in. następujące pozycje: network lock, subset lock i SP lock. Jeśli przy którejś z nich widnieje „X” lub napis „ON”, oznacza to, że telefon ma założoną blokadę simlock.

W przypadku smartfonów marki Apple sytuacja z simlockiem się komplikuje. W iPhone’ach nie działają kody, a to wymusza na nas odpłatne sprawdzanie simlocka w autoryzowanym serwisie lub włożenie obcej karty SIM. Kupowanie iPhone’a z drugiej ręki, którego pochodzenia nie jesteśmy pewni, jest ryzykowne i lepiej zdecydować się na jego nabycie w elektromarkecie.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów