Czym różni się Smart TV od Android TV?

Z tego artykułu dowiesz się:czym jest Smart TV czym jest Android TV co jest lepsze: Smart TV czy Android TV
Autor: Mariusz

Dzisiejsze telewizory umożliwiają nie tylko odbiór podstawowych kanałów telewizyjnych i granie na konsoli. To zaawansowane odbiorniki, które pozwalają na przeglądanie internetu, obsługę Netfliksa i YouTube’a, a także sterowanie głosem. Który z nich jednak wybrać? I czym różni się Smart TV od Android TV?

Zobacz także: Smart TV – co to jest i czym kierować się przy wyborze?

Czym jest Smart TV?

Kobieta korzysta ze smart TV za pomocą tabletu

O telewizorach Smart TV mówi się coraz więcej. O ile kilka lat temu termin ten zarezerwowany był głównie dla dużych i drogich modeli, tak dzisiaj wyposażone w tę funkcję możemy spotkać urządzenia 32- czy nawet 24-calowe. Czym więc jest Smart TV? Otóż to szereg dodatkowych funkcji, z których możemy skorzystać. Oprócz normalnego oglądania telewizji, dostępne są także: przeglądarka internetowa, platformy VOD (np. Netflix, YouTube, HBO Go) czy opcja udostępniania treści ze smartfona na duży ekran.

Inteligentne telewizory wyposażone są w system operacyjny, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z tych wszystkich udogodnień. Należy jednak pamiętać, że określenie „Smart TV” to nie nazwa własna oprogramowania, a tylko obietnica rozszerzonej funkcjonalności. W zależności od producenta i modelu, otrzymujemy inny system.

Przykładowo w LG 65SM8600 zainstalowano autorskie rozwiązanie producenta, jakim jest LG webOS. To system o intuicyjnym menu i wielu funkcjach. W przypadku opisywanego TV oferuje on możliwość obsługi głosem poprzez Asystenta Google lub Amazon Alexa, a także dyktowanie tekstu i pokaźny wbudowany sklep z dziesiątkami gier i aplikacji. Model ten wyróżnia się ekranem Nano Cell, który stworzony został z myślą o grach wideo i filmach, dzięki wsparciu Dolby Vision. Philips 55OLED754/12 to również model z rodziny Smart TV, lecz wyposażony w system Saphi. Wyróżnia go funkcja SimplyShare, ułatwiająca udostępnianie treści z komputera bez konieczności wstawania z kanapy. Wspomniany 55-calowy Philips charakteryzuje się ekranem OLED – gwarantuje on doskonałą czerń oraz nasycenie kolorów. Kolejnym inteligentnym systemem jest Tizen, który można spotkać np. w Samsung QLED QE65Q67RAT. To rozwiązanie nie tylko rozszerza funkcje telewizora, lecz pozwala też na zarządzanie smart-urządzeniami zainstalowanymi w całym domu i kompatybilnymi z technologią koreańskiego producenta SmartThings. Dzięki temu możesz nastawić piekarnik czy uruchomić autonomiczny odkurzacz wprost z pilota. Tizen jest kompatybilny również z urządzeniami Apple. Jeśli chcesz łatwo udostępniać treści z iPhone’a, iPada czy Macbooka, to dzięki technologii AirPlay zrobisz to zupełnie bezprzewodowo.

Na rynku można spotkać jeszcze inne rozwiązania Smart TV. Ze względu jednak na ich niszowość, mogą one oferować mniejszy wybór gier i aplikacji.

Polecane telewizory
  • 5 799 zł
  • 2 299 zł
  • 2 999 zł
  • 2 999 zł
  • 2 299 zł

Czym jest Android TV?

Telewizor z funkcjami smart TV na głównym ekranie

Android TV to także system operacyjny rodziny Smart, lecz nienależący do żadnego producenta na wyłączność. Można go spotkać w wielu modelach różnych marek. Tym, co go wyróżnia od konkurencji jest Sklep Play, dobrze znany każdemu, kto posiada smartfon z systemem Google. Telewizory pracujące w oparciu o Android TV, jak np. Philips 55OLED934/12 czy Sony KD-65XF9005, charakteryzują się wbudowaną technologią Chromecast. Umożliwia ona bezproblemowe udostępnianie treści ze smartfonu na ekran telewizora. Warto podkreślić, że aby z niej skorzystać, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Wystarczy, że zarówno TV, jak i smartfon są obecne w tej samej sieci Wi-Fi, by za jednym kliknięciem przeglądać zdjęcia i oglądać filmy na dużym ekranie. Co więcej, technologię tę wspierają niektóre z gier mobilnych, co pozwala szybko zastąpić dużą konsolę telefonem.

Obsługa telewizora poleceniami głosowymi staje się powoli standardem. System Android TV oprócz dyktowania tekstu oferuje pełne wsparcie Asystenta Google. Dzięki rozumieniu komend w języku polskim szybko dowiesz się o wydarzeniach z kraju i świata, poznasz prognozę pogody czy sprawdzisz wynik meczu.

Co lepsze: Smart TV czy Android TV?

Pojedynek “Smart TV czy Android TV?” nie jest jednoznaczny i każdy wybór niesie ze sobą zarówno plusy, jak i minusy. Wiemy, że inteligentne telewizory pracują w oparciu o różne systemy operacyjne, których funkcje mogą być inne. By cieszyć się wszystkimi dodatkowymi możliwościami, należy pamiętać o konieczności zapewnienia stabilnego łącza internetowego. Niezależnie od tego, czy telewizor napędza Android TV, Saphi, Tizen czy też LG webOS, większość funkcji Smart wymaga połączenia z siecią.

Podejmując decyzję o zakupie telewizora, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak: rodzaj zastosowanej matrycy, nagłośnienie czy ilość portów. Funkcjonalność Smart TV w wielu przypadkach jest podobna. Jeśli jednak oczekujesz uniwersalnego zastosowania, szybkiej komunikacji ze smartfonem i dostępności najpopularniejszych aplikacji, postaw na Android TV. Z kolei jeśli chcesz zarządzać domem z poziomu ekranu, rozważ telewizory z wbudowanym systemem Tizen.

Niezależnie od wbudowanego systemu, telewizory Smart TV dostarczają o wiele więcej możliwości niż zwykłe modele. Możesz oglądać filmy i zdjęcia bez konieczności podłączania komputera, surfować po sieci czy korzystać z Facebooka, a nawet udostępniać pliki znajdujące się w smartfonie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów