Android TV - wszystko, co musisz wiedzieć o systemie

Z tego artykułu dowiesz się:różnica między Android TV, a tym dostępnym na urządzeniach mobilnych jakie możliwości oferuje Android TV telewizor z Androidem, czy Android TV box jak sterować systemem
Autor: Anna

System Android TV to system zbieżny z systemem Android na urządzeniach mobilnych. Jest on dostosowany do innego rodzaju zastosowań. Posiadając konto w systemie na smartfonie, możesz korzystać z niego także na telewizorze, grać w gry i korzystać z różnego rodzaju aplikacji. Będą to oczywiście programy (nie wszystkie) dostosowane do ekranu telewizora i trochę innej obsługi. W ten sposób Android staje się jeszcze bardziej powszechnym systemem. Dostępny jest na coraz większej ilości telewizorów, oraz w postaci przystawek Android TV box.

Zobacz także: Urządzenia z Android TV – dlaczego warto?

Różnica między Android TV, a tym dostępnym na urządzeniach mobilnych

Android jest znany z urządzeń mobilnych: smartfonów i tabletów. Większość tych urządzeń na rynku, jest obsługiwana właśnie przez system Android. Oprócz tego jest jeszcze Windows Phone i iOS. Nic dziwnego zatem, że najpopularniejszy system jest już od jakiegoś czasu dostępny w telewizorach. System na urządzenia mobilne oraz Android TV różnią się oczywiście, ale są to jednak środowiska pochodzące od jednej rodziny.

System Android jest rozwijany równolegle na urządzeniach mobilnych i na TV

Android TV dostosowany jest do telewizorów, do ich dużych ekranów, ale przede wszystkim do trochę innej obsługi – za pomocą pilota. Część aplikacji i gier działających na smartfonach została zoptymalizowana także do uruchamiania na telewizorze. Dlatego możesz być zalogowany na to samo konto, co na smartfonie i możesz korzystać ze sklepu Google Play i logować się na swoje konta w aplikacjach. To duża wygoda, gdzie telewizor staje się jakby przedłużeniem Twoich urządzeń mobilnych, na którym możesz kontynuować pracę lub zabawę. Kolejne wersje Android TV pojawiają się równolegle ze swoim smartfonowym odpowiednikiem.

Zobacz Wybieramy wodoszczelny smartfon – poznaj nasze propozycje.

Philips 55PUS730312

Jakie możliwości oferuje Android TV?

Android TV to system, który daje spore możliwości. Jest tak głównie ze względu na dostęp do Google Play. Możesz z tego sklepu pobierać „na telewizor” aplikacje i gry dostosowane do tej platformy. Oczywiście decydując się na gry nie możesz oczekiwać, że platforma zastąpi Ci prawdziwą konsolę. Co prawda istnieje nawet możliwość podłączenia gamepada, ale to nie będzie ta jakość i zaawansowanie gier jak na prawdziwej konsoli.

Telewizor z androidem i dostępną aplikacją Netflix

Z kolei aplikacje to bogaty wybór programów: odtwarzaczy wideo, muzyki, menedżery plików, programów biurowych czy lifestylowych i innych. Oczywiście jest i YouTube i Netlfix.

Pamiętaj, że możesz system Android TV połączyć ze swoim kontem wykorzystywanym na smartfonie i mieć dostęp np. do historii filmów wyświetlanych na Youtube. Platforma oferuje także Chromecast, czyli możliwość wygodnego przesyłania obrazu z urządzeń mobilnych, wprost na telewizor.

Android TV obsługuje komendy głosowe i np. możesz za pomocą wypowiadanych słów odnaleźć aplikację w sklepie i ją zainstalować.

System Android TV pojawił się po raz pierwszy w 2014 roku w niektórych modelach Philipsa. Były to telewizory o rozdzielczości Ultra HD, jak seria 7909, ale też Full HD.

Polecane telewizory
  • 5 799 zł
  • 2 299 zł
  • 2 999 zł
  • 2 999 zł
  • 2 299 zł
Dobre aplikacje na Android TV

Czy wiesz że...

Android TV wygląda tak samo na każdym telewizorze. Jest tak dlatego, że firmy nie mogą oferować nakładek na Android TV. Różnice mogą być jedynie w sposobie sterowania oraz mogą mieć różne preinstalowane aplikacje.

Dobre aplikacje na Android TV

Telewizor z Androidem, czy Android TV box?

Właściwie wybór jest prosty. Jeżeli Twój telewizor jest wyposażony w Android TV np. Philips 55PUS7303/12 to nie ma potrzeby zaopatrywać się w Android TV box.

Jeżeli jednak masz starszy telewizor lub ma on Smart TV działający zbyt wolno, to warto abyś skusił się na przystawkę do telewizora z systemem Android. Istnieje wiele tego typu urządzeń, ale musisz zwrócić uwagę, czy wszystkie oferują odpowiednio wysoką jakość. Wśród urządzeń z Android TV korzystnie wypada Ferguson FBOX ATV. To urządzenie z systemem Android TV, posiadające wejście HDMI, optyczne, USB w wersji 2.0 i 3.0.

Telewizory z systemem Android TV są dostępne w naszym sklepie.
Są dostępne zaawansowane odtwarzacze multimedialne z systemem Android TV np. Shield TV, który świetnie się sprawdza w roli serca domowego centrum rozrywki. Oglądanie seriali i uruchamianie gier jest banalnie proste. System Android zapewnia wysoki komfort obsługi urządzenia oraz oferuje dostęp do setek najnowszych aplikacji, gier i innych treści w Google Play. Jednocześnie jest to urządzenie udostępniające m.in. gaming w chmurze, czy uniwersalny port do zarządzania funkcjami inteligentnego domu i sterowania wieloma sprzętami bezprzewodowymi za pomocą poleceń głosowych.

Wady i zalety systemu Android dostępnego na TV oraz w postaci przystawki:

Android TV wady i zalety

 

Jak sterować systemem?

Do sterowania Android TV nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. System został tak przemyślany, abyś wszelkie komendy i całą nawigację mógł wydawać za pomocą pilota. Strzałki i przycisk potwierdzenia to właściwie wszystko, co potrzebujesz. Jest to proste i uniwersalne. Warto wiedzieć, że są piloty (np. dostępne z telewizorami z systemem Android TV) z wbudowanym mikrofonem, dzięki któremu możesz korzystać z wyszukiwania głosowego.

Pilot do telewizora

W przypadku wielu gier zadowalający efekt uzyskasz za pośrednictwem gamepada, ale w równie wiele gier możesz grać za pomocą klasycznego pilota.

Przeczytaj Najlepszy telewizor do gier – poznaj opinie naszych klientów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów