Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Karta graficzna - komputery

Dzięki karcie graficznej istnieje możliwość wyświetlania obrazu oraz animacji na ekranie komputrera. Wybierz urządzenie posiadające dedykowaną kartę graficzną, aby zapewnić wysoką jakość obrazu na ekranie.


Karta graficzna
odpowiada za przetwarzanie obrazu i wyświetlanie go na ekranie urządzenia. Od wydajności karty graficznej zależy m.in. jakość i płynność grafiki w środowisku 3D. Są to szczególnie istotne elementy w przypadku nowych gier i zaawansowanych programów graficznych, które mają wysokie wymagania względem grafiki komputerowej. Karty graficzne dzielą się na dwa rodzaje:
 
  •  Zintegrowane (z procesorem), sprawdzające się w podstawowych czynnościach, np. w przeglądaniu Internetu, słuchaniu muzyki, czy oglądaniu filmów (przykładowo karty INTEL HD Graphics i Iris Graphics oraz AMD Radeon 5XX, Radeon R lub Radeon Vega).

  • Dedykowane (osobne), montowane w gnieździe płyty głównej komputera, mające dużo lepsze specyfikacje niż te zintegrowane z procesorem.
 
Obecnie najpopularniejszymi kartami graficznymi na rynku są karty dwóch producentów: NVIDIAAMD.
 
Karty AMD dzielą się na modele:
- Radeon, służące do podstawowych zadań, takich jak oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu.
- Radeon RX, umożliwiające grę w najnowsze gry komputerowe wymagające bardzo dobrej grafiki, a także obsługę profesjonalnych programów do obróbki zdjęć.
 
NVIDIA podzieliła swoje karty na modele: 
- GeForce, podstawowe karty graficzne służące do codziennych zadań, takich jak oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu.
- GeForce MX, średniozaawansowane karty graficzne, umożliwiające np. profesjonalną obróbkę zdjęć.
- GeForce GTX i RTX, zaawansowane modele kart graficznych, sprawdzające się w najnowszych grach komputerowych i wymagających programach graficznych.
 
Komputer z zintegrowaną grafiką w zupełności wystarczy do przeglądania internetu, oglądania filmów (z serwisu Netflix lub YouTube), czy obsługi podstawowych programów (pakiet Office). 
Do pracy z wymagającymi programami graficznymi lub grania w najnowsze gry najlepiej wybrać komputer z dedykowaną kartą graficzną, która zapewni wyższą wydajność i płynność grafiki.
KORZYŚCI:

- dedykowana karta graficzna odpowiada za zapewnienie lepszej jakości (niż zintegrowana karta graficzna), grafiki w grach i programach graficznych.
- obsługa profesjonalnych programów do obróbki zdjęć i najnowszych gier (dedykowane karty graficzne).
- możliwość oglądania filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości (FullHD, 4K).
Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację