Zmiękczacz wody – jak działa i kiedy po niego sięgnąć?

Autor: Klaudia

Zmiękczacz wody to urządzenie, które w bardzo prosty, a zarazem efektywny sposób przyczynia się do poprawy jakości wody. Zamieniając jony wapnia i magnezu na jony sodu, pozwala pozbyć się szkodliwego tak dla ludzkiego organizmu, jak i dla wielu urządzeń domowych kamienia.

Otwarta klapa do zmiękczacza wody

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa zmiękczacz wody
 2. dlaczego warto go kupić
 3. na co zwrócić uwagę przy zakupie
 4. jak zamontować urządzenie

Jak działa zmiękczacz wody?

Wklad do zmiękczacza wody

Zmiękczacz wody to urządzenie, którego podstawowa funkcja to wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za tzw. twardość wody. Chodzi tutaj przede wszystkim o zbyt duże stężenie jonów magnezu i wapnia. Zmiękczacz do wody eliminuje te jony, zastępując je jonami sodu, dzięki czemu woda jest lepszej jakości. Woda, przechodząc przez zmiękczacz, pozbawiona zostaje kamienia. Oczyszczanie to nie wpływa jednak na jej smak i zapach. Zmiękczanie wody w wyraźny sposób powoduje poprawę jej jakości, a przy okazji przyczynia się do oszczędności związanych z ograniczeniem ewentualnych uszkodzeń domowego AGD wynikających ze szkodliwego działania kamienia.

W zmiękczaczu do wody zamontowane jest odpowiednio dobrane złoże żywicze, na którym znajdują się jony sodu. Wielkość złoża ustala się, uwzględniając czynniki takie jak aktualna twardość wody, średnie miesięczne zużycie, ilość osób korzystających z mediów. W średniej wielkości gospodarstwie domowym do zmiękczenia wody wystarczy złoże 20–30 litrów żywicy jonowymiennej.

Dlaczego warto kupić zmiękczacz wody?

Zmiękczanie wody to proces cenny nie tylko ze względu na jakość wody pitnej. Czysta woda w kuchni to lepszy, głębszy smak potraw na niej gotowanych. To także zabieg, który w znaczący sposób przyczynia się do ochrony wielu urządzeń i sprzętów gospodarstwa domowego. Ceramika i armatura łazienkowa pozostają wolne od kamienia, nie osadza się on na kabinach ani szybach prysznicowych. Nie trzeba stosować więc aż tak wielu i tak silnych detergentów, jak wcześniej. W wodzie pozbawionej kamienia lepiej rozpuszczają się różnego rodzaju mydła i proszki, co z kolei czyni pranie bardziej efektywnym. Lepiej działa także instalacja grzewcza, w której środku osadzający się kamień może przyczyniać się do nieskutecznego ogrzewania domu, jak i wielu trudnych do usunięcia awarii. Dzięki miękkiej wodzie spada ponadto ryzyko podrażnień, włosy nie są wysuszone, a skóra jest gładka.

Polecane zmywarki
 • 1 199 zł
 • 1 549 zł
 • 1 899 zł
 • 1 749 zł
 • 1 599 zł

Zmiękczacz wody do domu – na co zwrócić uwagę?

Zmiękczacz wody w piwnicy, obok którego stoi monter

Zmiękczacz wody do mieszkania i domu to nie tak duża inwestycja, warto się jednak do niej dobrze przygotować. Chodzi przede wszystkim o wybór odpowiedniego urządzenia. Przede wszystkim trzeba dobrze obliczyć optymalną wielkość złoża żywicy jonowymiennej, która powinna znajdować się w zmiękczaczu. Zawsze można liczyć na pomoc specjalisty zajmującego się sprzedażą takich urządzeń. Warto jednak mieć pod ręką dane o średnim zużyciu wody, a także – jeśli to możliwe – pomiar jej twardości.

Istotna jest jakość komponentów zmiękczacza wody. Chodzi przede wszystkim o gwarancję bezpieczeństwa żywicy jonowymiennej. Najlepsze są żywice monosferyczne, które produkowane są bez użycia rozpuszczalników. Takie komponenty gwarantują, że woda oczyszczona za ich pomocą nadaje się do picia i wykorzystania spożywczego. Ponadto taki zmiękczacz do wody do domu jednorodzinnego dzięki żywicy monosferycznej pracuje z zachowaniem wysokiej wydajności, długiej żywotności złoża i zużywa w celu odkamieniania mniejsze ilości wody. Wybierając centralny zmiękczacz wody, warto przyjrzeć się także głowicy, czyli sterownikowi urządzenia, które reguluje jego pracę i odpowiada za regenerację złoża.

O wysokiej jakości urządzenia informują:

 • certyfikaty Polskiego Zakładu Higieny dla urządzeń mających kontakt z wodą pitną;
 • międzynarodowe znaki jakości: Water Quality Association, NFS, RoHS.

Montaż i ustawienie zmiękczacza wody

Centralny zmiękczacz wody montuje się w instalacji wodnej. Najczęściej wpina się go w okolicy wodomierza lub innego miejsca tuż przed jej rozgałęzieniem. Montaż takiego urządzenia może czasem wymagać drobnych przeróbek w obrębie instalacji, nie są one z reguły jednak szczególnie trudne do wykonania. Trzeba koniecznie pamiętać, że zmiękczacz pracuje na prąd, więc potrzebne będzie jeszcze takie podłączenie. Trzeba poprowadzić ponadto odpływ do kanalizacji. Z tych wszystkich powodów najlepiej zamontować urządzenie w łazience, kotłowni lub garażu.

Co kilka dni zmiękczacz automatycznie regeneruje złoże przez przepłukanie go wodą i solanką. Aby ten proces mógł zaistnieć, odpowiednio często trzeba uzupełniać sól tabletkową, która stanowi podstawę do wytworzenia soli. To właściwie jedyna praca związana z obsługą zmiękczacza, jakiej wymaga to urządzenie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link