Data publikacji: 4 grudnia 2018
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Wybieramy telefon dla seniora – na co warto zwrócić uwagę?

Poleć znajomemu Drukuj

Szukasz telefonu dla babci lub dziadka albo starszego rodzica? Seniorzy mają nieco inne wymagania wobec tego urządzenia niż młodzi użytkownicy smartfonów. Przeczytaj, czym powinien się wyróżniać telefon dla seniora, jakie jego funkcje są najważniejsze i które modele najlepiej sprawdzą się dla starszej osoby.

Starsza kobieta korzysta z telefonu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym powinien wyróżniać się telefon dla seniora,

- jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać,

- jakie są polecane modele telefonów dla starszej osoby,

- jaki telefon z dotykowym ekranem sprawdzi się dla seniora.

Telefon komórkowy dla seniora – czym ma się wyróżniać?

Mężczyzna korzysta z telefonu dla senioraAby korzystanie z telefonu komórkowego było proste i komfortowe, aparat powinien uwzględniać potrzeby użytkownika. Chociaż nowoczesne smartfony mają wiele praktycznych funkcji, które przydadzą się osobom w każdym wieku, niektórzy seniorzy mogą uznać je za zbyt skomplikowane w obsłudze. Wybierając telefon komórkowy dla seniora, trzeba mieć na uwadze, że wiele popularnych funkcjonalności smarfona niekoniecznie przyda się starszemu użytkownikowi, natomiast skomplikowana obsługa klawiatury ekranowej czy menu może utrudniać korzystanie. Czym więc powinien się wyróżniać telefon dla starszej osoby? Oto najważniejsze cechy takiego urządzenia:
 • klawiatura numeryczna – jest znacznie łatwiejsza w korzystaniu niż klawiatura dotykowa na ekranie smartfona,
 • duże, czytelne, podświetlane przyciski – telefon z dużymi przyciskami pozwala na łatwiejsze wybieranie numerów,
 • wyświetlacz z możliwością powiększenia liter – pomocny dla osób, które mają problemy ze wzrokiem,
 • małe gabaryty – telefon komórkowy dla seniora powinien być łatwy do utrzymania w dłoni,
 • prosty, przejrzysty interfejs – menu telefonu dla starszej osoby musi być intuicyjne i funkcjonalne,
 • wytrzymała bateria – warto, aby telefon wytrzymywał jak najdłużej bez ładowania,
 • solidne wykonanie – tak jak w przypadku każdego telefonu komórkowego, wytrzymała obudowa będzie dużym atutem.

Telefon dla starszej osoby – przydatne funkcje

To, że telefon komórkowy dla seniora powinien być wygodny w obsłudze, nie oznacza, że nie może być wyposażony w wiele praktycznych funkcji. Przeciwnie – wiele dostępnych na rynku modeli pozwala korzystać z opcji bardzo potrzebnych starszym użytkownikom telefonów.
Przydatne funkcje telefonu dla seniora to:
 • szybkie wybieranie,
 • przycisk SOS,
 • stacja dokująca do ładowania,
 • radio FM,
 • latarka,
 • aparat fotograficzny,
 • Dual SIM,
 • odtwarzacz MP3,
 • slot na kartę pamięci micro-SD.

WSKAZÓWKA

Jeśli zależy Ci, aby telefon dla seniora miał dużą, wygodną klawiaturę i przejrzysty wyświetlacz, a jednocześnie zachował małe gabaryty, wybierz model z klapką.

Telefon komórkowy dla seniora – polecane modele

Telefon dla seniora myPhone Halo EasyWiększość telefonów przeznaczonych dla starszych użytkowników to urządzenia z tradycyjną, numeryczną klawiaturą, z ograniczonymi funkcjami multimedialnymi czy internetowymi, ale za to lekkie i wygodnie leżące w dłoni. Telefony dla seniorów są zazwyczaj niedrogie, a dzięki niewielkiemu ekranowi bardzo długo wytrzymują na baterii.
Najpopularniejszym telefonem dla seniora z aparatem fotograficznym pozostaje model Maxcom MM462BB w komplecie z ładowarką w formie stacji dokującej. Urządzenie ma duże klawisze z wyraźnymi oznaczeniami. Posiada także przycisk SOS – po ustawieniu numerów kontaktowych i po jego użyciu telefon powiadomi bliskich lub lekarza.
Szukasz praktycznego telefonu dla seniora z klapką? Na uwagę zasługuje model Panasonic KX-TU329. To nieco bardziej rozbudowane urządzenie, jednak dzięki mechanicznej klawiaturze i małym gabarytom dobrze sprawdzi się w rękach starszej osoby. Telefon daje możliwość powiększania czcionek, co w połączeniu z większym wyświetlaczem ułatwia korzystanie użytkownikom, którzy mają problemy ze wzrokiem. Z kolei osoby słabosłyszące docenią wbudowany system korekcji dźwięku.

Smartfon dla seniora – jaki model z dotykowym ekranem wybrać?

Podczas wybierania telefonu dla starszej osoby warto pamiętać, że nie każdy senior ma takie same potrzeby – wielu z nich doskonale poradzi sobie z obsługą smartfona, tabletu czy komputera. Szukając odpowiedniego modelu dla babci, dziadka albo starszego rodzica, zastanów się, czy nie warto jednak wybrać wielofunkcyjnego smartfona z dobrym aparatem fotograficznym, dostępem do Wi-Fi czy możliwością rozmów wideo. Nie wiesz, jaki telefon dotykowy dla seniora kupić? Zobacz nasze zestawienie telefonów dla seniora.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Sprzątanie wokół rozstawionych kolumn głośnikowych nigdy nie jest łatwe. Wtyki bananowe skutecznie rozwiązują ten problem.
Zobacz więcej   
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   

Znajdź nas