Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bezprzewodowych kartach sieciowych

Autor: Ola

Pracujesz na komputerze stacjonarnym lub laptopie starego typu, w którym nie występuje odbiornik/nadajnik Wi-Fi? By móc korzystać z internetu bezprzewodowo, potrzebujesz dopasowanej do urządzenia karty sieciowej Wi-Fi. Poznaj jej charakterystykę i przekonaj się, jak wybrać właściwą. Obejrzyj kilka modeli kart Wi-Fi do komputera stacjonarnego.

karta sieciowa usb do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy karta sieciowa Wi-Fi jest przydatna
 2. jakie są rodzaje kart Wi-Fi do PC
 3. jakie są standardy kart sieciowych Wi-Fi
 4. co jest lepsze: karta sieciowa USB czy wewnętrzna

Kiedy karta sieciowa Wi-Fi jest przydatna?

karty sieciowe wifi do komputerów i laptopówWiększość nowoczesnych komputerów ma wbudowany odbiornik/nadajnik Wi-Fi. Jeżeli jednak w Twoim urządzeniu go brakuje, a Ty chcesz łączyć się z internetem oraz innymi urządzeniami elektronicznymi szybko i wygodnie, możesz rozwiązać problem, wyposażając komputer w niewielką kartę Wi-Fi.

Karta sieciowa Wi-Fi ma unikatowy adres fizyczny MAC, czyli Media Access Control. Jest on nadawany przez producenta w chwili wytwarzania karty sieciowej. Dzięki niemu komputer zyskuje widoczność dla innych urządzeń: routera, smartfona, tabletu, drukarki Wi-Fi itp.

Jakie są rodzaje kart Wi-Fi do PC?

W sklepie spotkasz się z dwoma rodzajami kart Wi-Fi do komputera stacjonarnego. Różnią się z uwagi na sposób i miejsce montażu.

Wygodna i chętnie stosowana jest karta sieciowa USB, taka jak TP-LINK TL-WN722N. Tu sygnał odczytywany jest za pośrednictwem zewnętrznej antenki. Jeszcze większą wygodę zapewnia karta Wi-Fi w formie zminiaturyzowanej, np. TP-LINK TL-WN725N. Niemal nie wystaje poza obręb obudowy komputera, więc trudno ją uszkodzić. Obie odznaczają się transferem danych o standardowej prędkości 150 Mbps.

UWAGA!

Przed zakupem karty Wi-Fi USB koniecznie sprawdź jej kompatybilność z oprogramowaniem komputera. Pamiętaj też, że to najlepszy model karty Wi-Fi, jaki możesz zastosować w urządzeniu mobilnym.

Alternatywą wobec kart sieciowych USB są karty sieciowe wpinane, czyli montowane wewnątrz komputera. Umieszcza się je w gnieździe PCI na płycie głównej. To sprawia, że karty wpinane kupuje się raczej dla jednego urządzenia, w którym mają zostać na stałe (karty sieciowe Wi-Fi USB łatwo przepina się pomiędzy urządzeniami). Ich zaletą jest np. brak zajmowania portu USB, dzięki czemu podłączysz do komputera więcej dysków zewnętrznych, myszkę, głośniki i inne sprzęty.

Polecane karty sieciowe usb
 • 47,89 zł
 • 54,99 zł
 • 22,19 zł
 • 99,99 zł
 • 54,99 zł

Jakie są standardy kart sieciowych Wi-Fi?

Podczas wybierania karty Wi-Fi do komputera stacjonarnego lub starszego modelu laptopa zwróć uwagę nie tylko na rodzaj montażu, ale także standard określający prędkość transmisji danych. Jest to taki sam standard, jaki występuje w kartach Wi-Fi wbudowanych w laptopy, tablety, smartfony itp.

Standardy transmisji danych to:

 • 11b – określa szybkość 11 Mb/s oraz odpowiada częstotliwości 2,4 GHz,
 • 11g – określa szybkość 54 Mb/s oraz odpowiada częstotliwości 2,4 GHz,
 • 11n – określa szybkość oraz odpowiada częstotliwości: 1) 300 Mb/s i 5 GHz, 2) 150 Mb/s i 2,4 GHz,
 • 11ac – określa szybkość do 1 Gb/s,
 • 11ax – określa szybkość do 10 Gb/s.

Korzystasz z tradycyjnego routera Wi-Fi? Przekonaj się, jak wzmocnić jego sygnał.

Co jest lepsze: karta sieciowa USB czy wewnętrzna?

karta sieciowa usb TP-LINK TL-WN725NOba rodzaje kart sieciowych Wi-Fi mają pewne zalety. Jeżeli jedynym urządzeniem, w którym nie masz odbiornika/nadajnika Wi-Fi, jest komputer stacjonarny, opłaca Ci się zakupić kartę Wi-Fi do PC montowaną wewnątrz obudowy. Nie zablokujesz w ten sposób portów, które wykorzystasz na inne sposoby. Możesz też zainstalować tradycyjną kartę przewodową, jednak wówczas będziesz ograniczony zasięgiem przewodu routera.

Karta sieciowa Wi-Fi USB to rozwiązanie najwygodniejsze i uniwersalne – możesz w dowolnej chwili przepiąć odbiornik/nadajnik pomiędzy różnymi urządzeniami. Tego typu karta Wi-Fi zapewni Ci dostęp do internetu podczas korzystania z laptopa poza domem, np. w kawiarni lub galerii handlowej. Model taki jak Netis WF2120 jest mniejszy nawet od pendrive’a – schowasz go w portfelu. Jeżeli zaś potrzebujesz karty sieciowej Wi-Fi do bardzo szybkiej transmisji danych, rozważ zakup modelu ASUS USB-AC56 – zapewnia prędkość do 867 Mbps. Ponadto jest elegancki i zabezpieczony nakładką po stronie złącza.

Obejrzyj wszystkie bezprzewodowe karty sieciowe USB dostępne w RTV EURO AGD i wybierz urządzenie dla siebie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link