Odpływ wody – wybieramy węża do wody. Porady

Autor: Grzegorz

Podczas budowy przyłącza wodociągowego, ważnym elementem jest również podłączenie odpływu wody oraz ścieków. W zależności od ilości podłączenia urządzenia do odpływu oraz długości łącza, powinien być zastosowany odpowiedni materiał oraz średnica przewodu. Wybranie właściwego przewodu będzie wpływało na częstotliwość renowacji przewodów oraz ich wymiany.

czarny przewód PE

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę podczas zakładania łączy kanalizacyjnych w domu;
  2. jaki wąż wybrać do odpływu wody;
  3. jakie są zalety węży z tworzyw sztucznych.

Łącze kanalizacyjne w domu

różne przewody do wody

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w naszym domu, warto wybrać najlepsze podłączenie. Oznacza to, że należy wykonać je zgodnie z przygotowanym projektem, w którym znajdzie się odpowiednia średnica węża, długość, przebieg, spadki oraz rodzaj materiału.

Instalacja z założenia powinna działać grawitacyjnie. Ścieki przepływają do odpływu pod wpływem własnego ciężaru od urządzeń sanitarnych, a stamtąd do pionu kanalizacyjnego i dalej do przewodów odpływowych. Aby woda była prawidłowo odprowadzona, trzeba zadbać o odpowiednią średnicę węży i rur, które odprowadzą daną ilość wody. Jeżeli instalacja nie będzie miała odpowiedniej średnicy, wąż nie będzie odpowiednio skutecznie odbierał powstającego strumienia ścieków. Średnica rur powinna zwiększać się w miarę oddalania się od przyboru sanitarnego lub włączenia do nich kolejnych urządzeń. Najmniejszą średnicę mają miejsca położone bezpośrednio przy syfonie umywalki, bidetu, pisuaru (wąż posiada wtedy średnicę 28–40 mm). W przypadku wanny, zmywarki lub brodzika, odpływ powinien mieć średnicę 50 mm.

Jakie aspekty są jeszcze ważne podczas podłączania odpływów kanalizacyjnych?

  • Wąż łączący urządzenie z pionem nie może być mniejszy od wylotu tego urządzenia.
  • Średnica węża musi być tak duża jak średnica największego wylotu z danych urządzeń.
  • Wspólny odpływ wanny i umywalki nie może być mniejszy niż 50 mm.
  • Do wspólnego odpływu mogą być podłączone zlewy, umywalki, bidety, pisuary, zmywarki, brodziki lub wanny, lecz zachowana musi być większa średnica odpływu.
Polecane węże do wody
  • 35,99 zł
  • 35,99 zł
  • 79,99 zł

Wąż do wody – jaki wybrać?

niebieski przewód do wody

Średnice węży do wody ustalono wcześniej doświadczalnie, aby móc określić przepisy i regulacje prawne. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru węża do wody?

Wybierając węża do wody, należy zwrócić uwagę na kilka cech: właściwości eksploatacyjne, wytrzymałość konstrukcji, oddziaływanie na wodę pitną, łatwość wymiany poszczególnych części oraz montażu. Wąż jest elementem instalacji wodociągowej, co oznacza, że jest częścią układu, w którym łączy się przewody oraz urządzenia zaopatrujące wodę użytkową oraz używające jej (pralki, zmywarki). Wymagania jakościowe instalacji określone są w przypisach.

Wąż powinien posiadać odpowiednią trwałość w stosunku do wody, która wiąże się z odpornością na korozję. Naturalnie odporne są instalacje wykonane z tworzywa sztucznego. Proces korozji nie wpływa negatywnie na rury PCV lub PE. Wytrzymałość rury to drugi ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru węża. O wytrzymałości decyduje materiał, z którego jest on wykonany.

Jednym z dostępnym materiałów jest polietylen (PE). Odznacza się on wysokimi parametrami fizykochemicznymi. Umożliwia on zróżnicowany zakresu zastosowania. Przewody PE wykorzystywane są przy budowaniu instalacji odpowiedzialnych za przesył chemikaliów, rurociągów podciśnieniowych oraz szeroko pojętych instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych. Materiał PE ze względu na swoją strukturę jest gwarancją niskich spadków ciśnienia przesyłanej wody.

Innym popularnym materiałem, który poleca się do łączy odpływowych, jest PCV. Dzięki niemu przewody są elastyczne, a przy tym odporne na ścieranie. Dlatego swoje zastosowanie znajduje w wielu dziedzinach przemysłu. Węże PCV są bardzo odporne na promienie UV. Co więcej, mogą być używane do przesyłu nawet gorącej wody bez ciśnienia.

Należy również zwrócić uwagę na szybkość i sprawność montażu. Do każdego węża stosuje się odpowiedni rodzaj złącz oraz pierścieni uszczelniających. Przy odpływie wychodzącym na zewnątrz budynku, należy wziąć pod uwagę podłoże, w którym będzie zamontowany odpływ. W przypadku materiału PE i PCV grunt nie wpływa negatywnie na kondycję odpływu.

Zalety węży z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne, takie jak PE i PCV, są bardzo lekkie, co zdecydowanie ułatwia transport przewodów oraz układanie odpływu. Węże do wody z tworzyw sztucznych są odporne na korozję oraz prądy błądzące. Chropowata wewnętrzna ścianka powoduje małą stratę ciśnienia. Elastyczny przewód pozwala na tłumienie silnego uderzenia. Tworzywo sztuczne bez obaw można łączyć z innymi materiałami. Na styku tych dwóch materiałów nie powstają mikroogniwa elektryczne. PCV jest najtańszym surowcem spośród wszystkich dostępnych tworzyw sztucznych. Wykonuje się z niego wiele produktów wykorzystywanych w wielu dziedzinach przemysłu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link