Fotelik samochodowy – jak wybrać najlepszy?

Autor: Beata

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to zadanie, przed którym stają wszyscy rodzice. Należy podejść do tego wyjątkowo rozważnie i odpowiedzialnie, gdyż bezpośrednio odpowiada on za bezpieczeństwo przewożonego dziecka, chroniąc jego zdrowie i życie. Sprawdź więc, jakie są rodzaje fotelików samochodowych i jak zdecydować się na najlepszy model.

Fotelik samochodowy Maxi Cosi Cabriofix Intense Red

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje fotelików samochodowych
 2. jaki model będzie odpowiedni dla niemowląt
 3. jaki fotelik warto wybrać dla większych dzieci
 4. w którym miejscu najlepiej umieścić fotelik

Fotelik samochodowy – jakie są rodzaje?

Fotelik samochodowy Auto-Fix Fast Tecna 0-13 kg

Foteliki podzielone są na kilka grup, a głównym czynnikiem różnicującym jest waga dziecka, które będzie z niego korzystać. Zgodnie z tym wyróżniamy modele grupy:

 • 0 – przeznaczone dla dzieci o wadze do 10 kg (ok. 9 miesięcy);
 • 0+ – mogą korzystać z nich niemowlęta do 13 kg (ok. 1,5 roku);
 • I – przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (ok. 3,5 roku);
 • II – dla dzieci ważących od 15 do 25 kg (do ok. 7 roku życia);
 • III – przeznaczone dla największych dzieci od 22 do 36 kg (do 12 roku życia).

Poza powyższymi grupami w sprzedaży można znaleźć również foteliki uniwersalne, czyli takie, które nadają się do przewożenia dzieci o wadze od 9 do 36 kg.

Fotelik dla najmłodszych – jaki wybrać?

Fotelik powinien towarzyszyć podróżom niemowlęcia już od pierwszych dni jego życia. Idealnie nadają się do tego modele z dwóch pierwszych grup, czyli takich przeznaczonych dla pociech do 10 i 13 kg. Foteliki dla niemowląt mają zazwyczaj formę wygodnej kołyski. Przy ich wyborze warto szczególną uwagę zwrócić na ochronną skorupę, której zadaniem jest amortyzacja wszelkich uderzeń. Powinna ona być odpowiednio głęboka, a jej pałąk musi mieć opcję ustawienia go w pozycji pionowej. Dzięki temu fotelik stanowi pełną ochronę dziecka, również w sytuacji dachowania samochodu. Warto również pamiętać o tym, aby fotelik obity był tapicerką wykonaną z nieodparzającego materiału. Tylko w ten sposób podróż będzie wygodna i komfortowa dla pociechy. Wybrany model powinien również posiadać specjalną wkładkę umożliwiającą prawidłowe ułożenie ciała i zapewniającą zabezpieczenie główki dziecka. Foteliki przeznaczone dla niemowląt są montowane tyłem do kierunku jazdy i wskazane jest, aby dziecko jak najdłużej podróżowało właśnie w takim ułożeniu, gdyż uchodzi ono za szczególnie bezpieczne.

Polecane dla niemowląt
 • 9,99 zł
 • 149,99 zł
 • 249 zł
 • 249 zł
 • 299 zł

Starsze dziecko a wybór fotelika

Fotelik samochodowy Graco Junior Maxi Sport Luxe 15-36 kg

Wymiana fotelika może okazać się konieczna nie tylko wtedy, gdy dziecko osiągnie odpowiednią wagę, ale również wtedy, gdy nauczy się samodzielnie siadać. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto mieć na uwadze przede wszystkim wygodę i komfort dziecka. Należy pamiętać, że powinien on nadawać się do przewożenia pociechy zarówno w lekkich, letnich ubraniach, jak i w grubszej, zimowej odzieży. Istotna więc może okazać się funkcja poszerzania siedziska. Regulowany zagłówek to również jeden z bardzo przydatnych elementów (posiadają go m.in. model Mifold GRAB-AND-GO BOOSTER (różowy) i Mifold GRAB-AND-GO BOOSTER (żółty)). Umożliwi on dostosowanie oparcia fotelika do stale rosnącego dziecka. Aby zapewnić najwygodniejszą pozycję pociesze (np. w trakcie snu), warto zdecydować się na model wyposażony w funkcję regulacji kąta oparcia. Najistotniejszym aspektem pozostaje jednak uprząż, która powinna być bardzo mocna i wyposażona w gąbkowe osłony zapobiegające bolesnemu wbijaniu się zabezpieczeń w ciało dziecka. Starsze maluchy stają się coraz bardziej ciekawe świata, a co za tym idzie – również bardziej ruchliwe. Warto wybierać więc foteliki wyposażone w 5-punktowe pasy z mocnym zapięciem, o regulowanej długości. Dodatkowym atutem będą zabezpieczenia boczne w formie oparć, które ochronią dziecko w razie kolizji bocznych. Wybierając fotelik dla najstarszych dzieci (z grupy II), najważniejszym aspektem jest wygodny zagłówek z możliwością regulacji wysokości, funkcja poszerzania oparcia przy ramionach dziecka, a także oparcie z regulowanym kątem odchylenia. Warto pamiętać, iż przy fotelikach tego typu do zabezpieczenia służą normalne pasy bezpieczeństwa. Należy więc zwrócić uwagę na to, czy posiada on podwyższenie zapewniające odpowiednią pozycję pasów oraz na to, czy przebiegają one tuż przy zagłówku fotelika.

Gdzie zamontować fotelik?

Przed montażem fotelika wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie najlepiej i najbezpieczniej go umieścić. Jeśli wybrany model wyposażony jest w 3-punktowy pas zabezpieczający, najlepiej jest zamontować go na środku tylnej kanapy. W innych wypadkach fotelik najlepiej umieścić za siedzeniem pasażera, tak aby kierowca miał do niego najlepszy dostęp. Pamiętaj o tym, że foteliki dla najmłodszych (niemowląt) należy montować tyłem do kierunku jazdy. Jeśli chcesz umieścić fotelik na przednim siedzeniu, powinieneś najpierw maksymalnie odsunąć fotel pasażera oraz wyłączyć poduszkę powietrzną. Miej jednak na uwadze, iż bezpieczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie go na tylnej kanapie.

Fotelik samochodowy to obowiązkowy element wyposażenia auta aż do momentu ukończenia przez dziecko 12 lat lub osiągnięcia przez nie 150 centymetrów wzrostu. Warto więc rozważnie podejść do jego zakupu, gdyż wybrany model będzie gwarancją bezpieczeństwa twojej pociechy przez wiele lat.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link