Data publikacji: 4 września 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

W drodze do szkoły – foteliki samochodowe. Jak wybrać

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Bezpieczeństwo podczas jazdy to najważniejsze zadanie każdego kierowcy szczególnie, gdy samochodem podróżują również najmłodsi członkowie rodziny.  Pamiętając, że każde dziecko, które nie ukończyło 12 lat lub które nie osiągnęło 150 cm wzrostu musi przebywać w przystosowanym do tego celu foteliku, musimy wyjątkowo ostrożnie dobrać odpowiedni model. Jak tego dokonać?


Rodzaje fotelików


Na początku wyjaśnijmy, że w zależności od wagi dziecka wyróżnia się 5 kategorii fotelików:

  • grupa 0 – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze do 10 kg (wiek do ok. 9 miesięcy);
  • grupa 0+ -  foteliki przeznaczone  dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg (wiek do ok. 18 miesięcy);
  • grupa I – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (wiek do ok. 3,5 roku);
  • grupa II - foteliki przeznaczone dla dzieci o wadzie od 15 do 25 kg (wiek do ok. 7 roku);
  • grupa III – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (wiek do ok. 12 roku).

Powyższe grupy są grupami podstawowymi. Poza nimi można także spotkać foteliki uniwersalne, np. dla dzieci o wadze od 9 do 36 kg.

Jaki fotelik wybrać?


W zależności od przedziałów wagowych, a tym samym wieku naszej pociechy, należy przyjrzeć się różnym aspektom przy wyborze fotelika.Foteliki dla niemowlęcia (waga do 10 kg i do 13 kg)


Występują w postaci fotelika kołyski. Wybierając taki fotelik należy szczególną zwrócić uwagę na skorupę amortyzującą uderzenia. Skorupa ta powinna być głęboka i posiadać możliwość ustawienia pałąka w pozycji pionowej, który w takiej postaci będzie stanowił ochronę w razie dachowania samochodu. Dodatkowo, tapicerka fotelika powinna być wytworzona z nieodparzającego materiału. Fotelik powinien także posiadać wkładkę dla niemowlaka zabezpieczającą główkę malucha i pozwalającą na wygodniejsze ułożenie ciała.

W foteliku tym dziecko powinno przebywać jak najdłużej, gdyż sposób montowania tyłem do jazdy jest szczególnie bezpieczny dla niemowlęcia.

Fotelik samochodowy Maxi Cosi Cabriofix Intense Red
Fotelik Maxi Cosi Cabriofix Intense Red


Wymiana fotelika na większy (dla dziecka o wadze między 9 a 18 kg)


Związana jest nie tylko z samą wagą, ale też m.in. sytuacją, w której dziecko potrafi już samo siedzieć. 
Wybierając większy model ważne jest, by dziecku było wygodnie – zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych, gdy ubrane będzie w grubsze ubrania. W tym celu należy zwrócić uwagę na to, czy fotelik posiada regulację szerokości siedziska. Co więcej, istotna jest też sprawna regulacja zagłówka sprawiająca, że fotelik będzie dostosowywany do zwiększającego się stopniowo wzrostu dziecka. Dodatkowo, w fotelikach z tego przedziału wagowego nie bez znaczenia jest regulacja kąta pochylenia oparcia. To ona zapewnia wygodną pozycję ułożenia dziecka umożliwiającą m.in. spokojny sen dziecka.

Warto zaznaczyć, że jedną z najważniejszych rzeczy jest jednak uprząż. Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe, zatem należy zwrócić na nią szczególną uwagę. Uprząż powinna być mocna oraz  posiadać gąbkowe otuliny, które zapobiegną wbijaniu się w ramiona dziecka.  Najbezpieczniejsze są 5-punktowe pasy mające regulowaną długość, z zapięciem, z którym dziecko samo sobie nie poradzi. Dobrze by fotelik posiadał boczne oparcia zabezpieczające ciało dziecka w przypadku kolizji bocznych. Na koniec należy podkreślić, że fotelików, które zawierają przedział wagowy do grupy I włącznie, nie należy stosować dłużej niż 5 lat.

Fotelik samochodowy Auto-Fix Fast Tecna 0-13 kg
Fotelik Auto-Fix Fast Tecna 0-13 kg

Przy starszym dziecku (dziecko o wadze od 15 do 36kg)


W kwestii wyboru fotelika decydującym aspektem jest komfortowy i regulowany zagłówek, możliwość regulacji szerokości fotelika przy ramionach dziecka, a także uchylne oparcie. Co więcej, większość z nich posiada podwyższenie, które służy właściwej pozycji pasów bezpieczeństwa. No właśnie, należy mieć tu na uwadze, iż przy foteliku dla starszych dzieci będziemy używać już standardowych pasów bezpieczeństwa. Przy wyborze/próbie montażu fotelika należy zatem dodatkowo sprawdzić, czy pasy przebiegają przy zagłówku fotelika.

Fotelik samochodowy Graco Junior Maxi Sport Luxe 15-36 kg
Fotelik Graco Junior Maxi Sport Luxe 15-36 kg

Najbezpieczniejsze miejsce na fotelik


Najbezpieczniejszym miejscem zamocowania fotelika jeśli mamy klasyczny (3-punktowy) pas bezpieczeństwa bądź mocowanie ISOFIX jest środek tylnej kanapy. W innym przypadku będzie to miejsce za fotelem pasażera, do którego  kierowca będzie miał łatwy dostęp. Pamiętajmy tutaj, że foteliki dla niemowlaków (do wagi 13 kg) montuje się tyłem do kierunku jazdy. Jeśli chcemy zamontować fotelik na przednim siedzeniu, musimy odsunąć siedzenia pasażera i wyłączyć poduszkę powietrzną. Miejmy jednak na uwadze, że nie jest to zbyt bezpieczne miejsce.

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka sprawi, że nie tylko ono będzie wyjątkowo bezpieczne podczas jazdy, ale również i my sami. Nie będąc rozproszonym podczas kierowania, skupimy całą uwagę na drodze. Pamiętajmy więc, że decydując się na nieprzemyślany zakup fotelika nie kupimy bezpieczeństwa, a co najwyżej unikniemy mandatu.
 
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas