HSS – co warto wiedzieć o tym trybie?

Autor: Sara

Fotografowanie jest czynnością, która z pozoru wymaga jedynie aparatu i choć trochę wyczucia do robienia zdjęć. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sprzęt sprzętowi nierówny, a tym bardziej ważne są umiejętności osób, które robią zdjęcia.

aparat z lampą na tle parasola fotograficznego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest HSS i kiedy warto go używać
  2. gdzie można znaleźć HSS

Czym jest tryb HSS i kiedy się przydaje?

obiektyw aparatu, w tle fotograf robiący zdjęcia

Dla wielu laików dodatkowe tryby dostępne w aparacie fotograficznym są decydujące, gdy chodzi o kupno konkretnego modelu. Jednak trzeba jasno powiedzieć, że aby te różne funkcje mogły się przydać, trzeba być świadomym, za co one odpowiadają i czy rzeczywiście mogą być używane. Należy pamiętać, aby dostosować sprzęt do swoich oczekiwań i okoliczności, w jakich zazwyczaj robimy zdjęcia. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim aparat powinien być wyposażony w funkcje, które rzeczywiście będą przez nas używane. Jeżeli zdecydujemy się np. na kupno zaawansowanego sprzętu, a aparat z założenia będzie służył do okazjonalnego robienia statycznych zdjęć, to zmarnujemy tylko pieniądze, ponieważ potencjał urządzenia nie zostanie wykorzystany.

Skoro była mowa o zdjęciach statycznych, to warto wspomnieć o ich przeciwieństwie, czyli fotografiach, które mają dobrze uchwycić ruch. Przydatną funkcją może się okazać wówczas tryb HSS, czyli High Speed Sync – krótki czas naświetlania. Lampy błyskowe w aparatach mają zazwyczaj czas naświetlania ograniczony. Ma to swoje wady i zalety, ponieważ zdjęcia są dobrze naświetlone, ale uchwycenie odpowiedniego momentu nie zawsze się udaje. Kiedy chcemy sfotografować naprawdę dynamiczny ruch, nawet kosztem nieco gorszego doświetlenia, powinniśmy skorzystać właśnie z trybu HSS. Lampa błyskowa z funkcją HSS pozwoli na wykonywanie dobrej jakości fotografii bez zbytniego efektu przyciemnienia. Działa skutecznie i sprawia, że światło jest odpowiednie nawet wtedy, gdy ruch jest niezwykle dynamiczny.

Gdzie można znaleźć tryb HSS?

aparat fotograficzny na białym tle

Tryb HSS jest obecny w niektórych aparatach, jednak bardzo często można go znaleźć w lampach błyskowych, które współpracują z aparatami określonych producentów. Jakie lampy błyskowe będą odpowiednie do użycia w połączeniu ze sprzętami działającymi zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym?

Osoby, które szukają w miarę uniwersalnej lampy błyskowej, mogą wybrać Metz Mecablitz 64 AF-1 digital Olympus/Panasonic. Współpracuje ona z aparatami renomowanych producentów – Olympus oraz Panasonic. Jest to bardzo zaawansowana lampa reporterska o dużej mocy. Liczba przewodnia głównego palnika to 64, a zakres zoomu wynosi od 24 do 200 milimetrów. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb Rapid, który daje możliwość błyskawicznego działania podczas fotografowania w trybie seryjnym. Inną ciekawą funkcją jest tryb ostrzegania przed niedoświetleniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu ryzyko zdjęcia ze słabym oświetleniem jest ograniczone do absolutnego minimum. Kontrolę flesza, która jest sprawna i wygodna, zapewnia dotykowy ekran.

Dla osób poszukujących równie zaawansowanego sprzętu, ale kompatybilnego z aparatami Nikon, bardzo dobrym zakupem będzie Metz Mecablitz 64 AF-1 digital Nikon. Jego funkcje pokrywają się z lampą Metz dla aparatów Olympus i Panasonic. Sprzęt pracuje w kilku trybach – automatycznym, D-TLL, HSS, i-TLL, TLL oraz w ręcznym. Dostępna jest zarówno automatyczna, jak i ręczna regulacja kąta błysku, a także regulacja jego mocy. Synchronizacja na drugą kurtynę migawki to funkcja, dzięki której najpierw doświetlone światłem zastanym zostaje tło zdjęcia, a potem tuż przed zamknięciem migawki wprowadzona w ruch jest lampa. W efekcie obiekt na zdjęciu jest dobrze doświetlony.

Do aparatów Nikon bardzo dobra okaże się lampa błyskowa Yongnuo YN565EX III. Liczba przewodnia to 58 dal 105 milimetrów. Głowica lampy jest ruchoma w pionie i poziomie. Lampa pracuje w trzech trybach – Multi, i-TTL oraz ręcznym – ma wbudowany panel rozpraszający. Dostępny jest również błysk stroboskopowy, a niewątpliwą zaletę stanowi również szeroki zakres zoomu.

Pentax AF360FGZ II to zaawansowana lampa błyskowa współpracująca z systemami tego producenta. Zakres zoomu jest dość szeroki – od 24 do 85 milimetrów. Lampa działa w dwóch trybach – P-TLL oraz ręcznym. Ręczna jest także regulacja kąta błysku. Lampa błyskowa Pentax jest zasilana czterema bateriami AA.

Niedroga i uniwersalna lampa błyskowa to Yongnuo Speedlite YN660, która współpracuje ze sprzętem Canon, Nikon, Olympus, Pentax i Samsung. Działa w trybie ręcznym. Zwraca uwagę szeroki zakres zoomu – od 66 do 105 milimetrów. Przybliżony czas ładowania do pełnego błysku wynosi 3 sekundy.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny