Przytulanki sensoryczne i interaktywne – uczą, bawiąc

Autor: Joanna

Powszechnie wiadomo, że nauka przez zabawę to bardzo dobry i efektywny sposób. Wielu producentów zabawek oddaje w ręce dzieci przytulanki sensoryczne. Mają one w założeniu pobudzić wyobraźnię dziecka i zachęcić je do dalszego poznawania otaczającego świata. Na rynku jest wiele takich zabawek. Jaką wybrać? Czym się kierować?

Kolorowe pluszaki na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są przytulanki sensoryczne;
  2. czym kierować się przy wyborze takiej zabawki;
  3. praktyczne porady dotyczące zakupu przytulanki dla dziecka.

Pomóż dziecku poznawać świat

Biały miś w przytulnej udekorowanej jasnej sypialni

Przytulanki sensoryczne pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka. Poprzez swoją budowę, wygląd oraz zastosowania sprawiają, że można bez problemu łączyć przyjemną zabawę z nauką.

Przytulanki sensoryczne i interaktywne są wykorzystywane, aby prawidłowo rozwijać zmysły dziecka. Korzysta się z nich także w leczeniu pewnych sensorycznych zaburzeń. Podczas rozwoju mogą pojawić się odchylenia od normy w postrzeganiu świata zmysłami. Przytulanki sensoryczne dla niemowląt mogą takie problemy szybko zniwelować. Takie działanie jest udowodnione badaniami naukowymi.

Jednak właściwości lecznicze to nie jedyna ich zaleta. Zabawki sensoryczne stymulują dziecięce zmysły, więc umożliwiają również szybszy i efektywniejszy rozwój. Przytulanki dla dzieci, które bawiąc, uczą, najczęściej zbudowane są tak, by pobudzić jak najwięcej zmysłów. Często posiadają wiele elementów do ciągnięcia, naciskania lub wydają dźwięki. Są też kolorowe oraz pozwalają na bezpieczną zabawę, więc nie trzeba martwić się, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Zabawki sensoryczne oddziałują na różne zmysły, dlatego dzieli się je na takie, które działają na wzrok, słuch czy dotyk. Dzieci je lubią, są przyjemne, umożliwiają doskonałą zabawę, a także dbają o prawidłowy rozwój.

Czym kierować się przy zakupie?

Zakup przytulanki interaktywnej wymaga przeanalizowania kilku aspektów. Najważniejsze jest przeznaczenie zabawki. Jeżeli dziecko nie ma żadnych zaburzeń sensorycznych, każda zabawka będzie odpowiednia, oczywiście właściwie dobrana do wieku malucha. Przytulanka dla niemowlaka nie będzie dobrym wyborem dla starszego dziecka i na odwrót. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie chcemy,, aby maluch znudził się zabawką i jej nie używał. Z badań wynika, że najlepsze przytulanki to te, które działają na maksymalnie trzy zmysły jednocześnie. Nie można bombardować niemowlaka mnogością bodźców, gdyż może się to skończyć agresją lub niechęcią.

Oczywistym czynnikiem jest jakość wykonania. Tu akurat sprawa jest dość prosta. Przytulanki certyfikowanych producentów powinny być wybierane w pierwszej kolejności. Można mieć wtedy pewność, że są w pełni bezpieczne oraz rzeczywiście rozwijają zmysły i wyobraźnię dziecka. Najczęściej dobre zabawki wykonywane są z tworzyw sztucznych i różnych tkanin. Należy zwrócić uwagę na to, aby przytulanka nie zawierała żadnych twardych, kanciastych elementów oraz takich, które mogłyby zostać połknięte przez malucha. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie można go bagatelizować.

Polecane dla niemowląt
  • 229 zł
  • 179,99 zł
  • 299 zł
  • 99,99 zł
  • 149,99 zł

Najlepsze przytulanki dla dziecka

Pluszowy zajączek na białej pościeli

Przytulanki sensoryczne i interaktywne dla dzieci można podzielić na kilka kategorii. Każda zabawka działa w inny sposób i pozwala rozwijać się inaczej. Należy odpowiednio dopasować zabawkę do dziecka, biorąc pod uwagę również jego preferencje.

Działające na zmysł dotyku przytulanki do ugniatania to idealne rozwiązanie dla dzieci, które lubią ciągle mieć coś w rękach. Będzie to też świetna zabawa dla maluchów mających zbyt dużo energii. Dlaczego? Takie przytulanki zwykle pozwalają na ciągnięcie oraz zgniatanie różnych elementów. Jest to więc ciągła interakcja z przedmiotem, przy jednoczesnym treningu rączek i paluszków brzdąca.

Chcąc wpłynąć na słuch dziecka, warto zwrócić uwagę na przytulanki interaktywne, które po wciśnięciu różnych elementów wydają przyjemne dźwięki. Jest to doskonała zabawa dla malucha, rozwijająca wyobraźnię i działająca bardzo dobrze na zmysły. Istnieje także wiele przytulanek, które w swojej budowie zawierają grzechotki. Stanowi to dodatkową atrakcję dla dziecka, dzięki czemu oprócz wzroku i dotyku, zabawka działa też na słuch. Trzeba jednak wtedy zwrócić uwagę na to, czy grzechotka jest zbudowana bezpiecznie i czy nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia.

Na rynku można także znaleźć przytulanki, które oprócz wydawania dźwięków czy innych przyjemnych elementów oferują światełka. Jest to ciekawe rozwiązanie, które będzie działało dobrze na wzrok dziecka. Dodatkowo może pozwolić na spokojny sen malucha, ponieważ nawet w razie przebudzenia ciemność nie będzie problemem. Wystarczy, że dziecko przytuli się do zabawki, a ona odwdzięczy się kolorowymi światełkami oświetlającymi pokój.

Praktyczne porady

Przytulanki interaktywne i sensoryczne to świetny pomysł dla rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko rozwijało się prawidłowo. Udowodniony naukowo wpływ takich zabawek nawet na zaburzenia sensoryczne powoduje, że są niesamowicie popularne i przydatne. Najważniejsze jednak, że dzieci lubią się nimi bawić. Jako że działają na kilka zmysłów jednocześnie, są po prostu dla nich interesujące. Człowiek, który dopiero rozpoczyna rozwój, stara się poznawać jak najwięcej, jest ciekaw wszystkiego, co go otacza i chłonie jak najwięcej bodźców.

Można być pewnym, że przy zakupie takiej przytulanki dla niemowlaka zostanie ona z nim na długo. Pomoże mu w prawidłowym rozwoju i sprawi niesamowicie wiele radości.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link