Pranie dywanu w domu – metody, środki, narzędzia

Autor: Hanna

Pranie dywanu można zlecić firmie specjalizującej się w tego typu czynności. Jednak odpowiednie narzędzia i środki piorące pozwolą go odświeżyć również w domu. Samodzielne mycie dywanów może być równie skuteczne, co satysfakcjonujące. Zobacz, co warto wiedzieć, zabierając się za pranie dywanu!

Pranie dywanu przy pomocy odkurzacza piorącego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są metody na czyszczenie dywanu
  2. jakich narzędzi i preparatów warto użyć
  3. ile kosztuje pranie dywanu w domu, a ile w profesjonalnej pralni

Pranie dywanów w domu na mokro

Ręczne czyszczenie dywanu na mokro

Pranie dywanów należy wykonywać nie tylko przez względy estetyczne, ale także zdrowotne. Czyszczenie ich na sucho i mokro minimalizuje liczbę roztoczy i innych alergenów gromadzących się na powierzchni włosia oraz u podstawy. Ponadto regularne odkurzanie, zamiatanie i pranie wydłuża ich żywotność, ograniczając trudne do wywabienia plamy oraz głęboko osadzone u podstawy osnowy zabrudzenia. Czyszczenie dywanów zasadniczo można wykonać na dwa sposoby – z użyciem wody bądź wykorzystując różnorodne suche środki chemiczne i sposoby ich rozprowadzania. Jedną z technik cieszących się dużym zainteresowaniem jest pranie dywanu na wskroś. Jest to bezpieczne w przypadku wszystkich typów dywanów – wykonanych zarówno z syntetycznych, jak i naturalnych włókien. Pranie dywanu na wskroś to swego rodzaju kąpiel wodna, która poza pełnym zanurzeniem w wodzie nie wymaga dodatkowych zabiegów. Pranie dywanów na mokro można również przeprowadzić z użyciem urządzenia wprowadzającego wodę w runo i osnowę dywanu pod ciśnieniem, jak Karcher SE 4002. Sprzęt ten pozwala na kompleksowe czyszczenie dywanu, zaczynając od odkurzania. A przy pomocy specjalnego płynu piorącego, jak np. Thomas Protex M, umożliwia sprawne i precyzyjne usunięcie wszelkich zabrudzeń, odświeżenie koloru i nadanie przyjemnego zapachu. Silnym koncentratem można też wyczyścić wykładziny dywanowe, pokrycia tapicerskie, materace czy twarde podłogi wykonane z PCV lub ceramiki. W porządkach domowych sprawdza się także płyn HILLMANN, dzięki specjalnie dobranym składnikom czyszczącym i formule układów polimerowych. Czyszczenie dywanu na mokro można również przeprowadzić dzięki urządzeniom takim, jak Bosch BWD421PET, czyli odkurzaczom piorącym usuwającym suche zabrudzenia i myjącym dywany jednocześnie.

Pranie dywanu na sucho

Pranie dywanów na sucho to kolejna skuteczna i powszechnie stosowana metoda w domowych warunkach. Kilka różnych technik z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów do mycia dywanów pozwala szybko wyczyścić ich włosie i jednocześnie uchronić je przed zniszczeniem. Czyszczenie dywanu na sucho można przeprowadzić z wykorzystaniem metody ekstrakcyjnej, czyli rozprowadzenia preparatu czyszczącego i wtarcia go przy pomocy szczotki lub gąbki w powierzchnię tkaniny. Innymi równie skutecznymi technikami są szamponowanie oraz bonetowanie, czyli aplikowanie szamponów bogatych w aktywne, absorbujące składniki, a także wiórkowanie i mycie dywanu pianą. Ostatnim etapem po każdej z technik jest ponowne odkurzanie, dzięki czemu usuwa się zastosowane środki chemiczne oraz zalegający w runie dywanu brud. Można zastosować zarówno tradycyjny odkurzacz przeznaczony do dywanów, jak i odkurzacz piorący lub wodny.

  • 36 zł
  • 39,99 zł
  • 24,99 zł
  • 49,99 zł
  • 28,99 zł

Czyszczenie wykładzin dywanowych z plam

Kobieta wywabia plamy na dywanie przy pomocy preparatu w sprayu i gąbki

Czyszczenie i pranie wykładzin dywanowych może być wyzwaniem ze względu na rozmiary, ale należy je również przeprowadzać regularnie. Troskę o higienę i wygląd podłogi dobrze zacząć od szybkiej interwencji w przypadku powstania widocznych plam z kawy, wina czy napojów i sosów. Pierwszym krokiem jest odsączenie zabrudzenia ściereczką i usunięcie resztek jedzenia. Warto szybko zasypać plamę sodą oczyszczoną lub skropić sokiem z cytryny. Można też nałożyć specjalną chemię do dywanów i postępować zgodnie z metodą czyszczenia dywanów na sucho. Natomiast trudniejsze plamy, jak zaschnięta parafina ze świecy, dobrze zejdą pod wpływem ciepłego żelazka. Z kolei przyklejona guma do żucia odejdzie w całości po dociśnięciu do jej masy kostki lodu. Dwa razy w roku cała powierzchnia wykładziny dywanowej, podobnie jak dywanu, wymaga gruntownego czyszczenia.

Cena prania dywanu w domu i w pralni

Pranie dywanów można wykonać samodzielnie, posiadając odpowiednie narzędzia, preparaty i czas, albo oddać w ręce specjalizującej się w tej dziedzinie firmy. Wybór wykonania usługi warunkuje wiele czynników, m.in. koszty. Cena prania dywanu w domu i pralni może znacznie się różnić, choć chemiczne pranie dywanów nie musi odbiegać w jakości efektów końcowych, ponieważ specjaliści także korzystają z karcherów i odkurzaczy dostępnych w sklepach. Ile kosztuje pranie dywanu? Cena głównie zależy od rodzaju i rozmiaru dywanu. Pranie dywanów syntetycznych to koszt najczęściej 20–25 zł za metr kwadratowy. Z kolei w przypadku dywanów orientalnych, z wiskozy czy ręcznie wiązanych to wydatek rzędu nawet 60–80 zł za metr kwadratowy.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link