W jakim celu wykonuje się pomiar temperatury ciała? Sposoby pomiaru

Autor: Joanna

Pomiar temperatury ciała jest jednym z podstawowych parametrów życiowych. Podwyższone lub obniżone wartości to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, co trzeba skonsultować z lekarzem. Badanie można wykonać w domu. Na rynku dostępne są różne urządzenia do mierzenia temperatury ciała.

Pomiar temperatury ciała u dziecka termometrem elektronicznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w jakim celu wykonuje się pomiar temperatury ciała
 2. jakie są urządzenia do pomiaru temperatury ciała
 3. jakie są sposoby pomiaru temperatury ciała
 4. jakie są najczęstsze błędy podczas mierzenia temperatury

Po co wykonuje się pomiar temperatury ciała?

Termometr elektroniczny, którym lekarka może wykonać pomiar temperatury

Pomiar temperatury ciała jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ dostarcza informacji na temat stanu zdrowia. Wszelkie odchylenia od normy są oznaką zaburzeń funkcjonowania organizmu lub niektórych chorób. Zmiany temperatury ciała, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne objawy (m.in. kaszel, bóle głowy, bóle brzucha, wymioty, pogorszenie samopoczucia), są wskazaniem do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Pomiar temperatury ciała jest bardzo ważny w monitorowaniu leczenia chorób. Jeżeli jej wartość, mimo stosowania leków, nie ulega poprawie, konieczna jest zmiana terapii. Dzięki możliwości wykonania tego pomiaru samodzielnie w domu rodzice wiedzą, kiedy podać środki przeciwgorączkowe swojemu dziecku.

Urządzenia do pomiaru temperatury ciała

Urządzenia do pomiaru temperatury ciała to termometry. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Różnica między nimi dotyczy przede wszystkim:

 • sposobu wykonania badania;
 • dokładności pomiaru;
 • czasu trwania badania;
 • trudności wykonania badania;
 • zakresu temperatur;
 • dodatkowych funkcji, które ma urządzenie do pomiaru temperatury.

Mierzenie temperatury ciała może zostać przeprowadzone przy pomocy termometru cieczowego. Do 2009 roku cieczą, dzięki której możliwy był odczyt wartości temperatury, była rtęć. Obecnie umieszcza się w nich alkohol lub inne substancje zmieniające swoją objętość pod wpływem ciepła, które są bezpieczne dla zdrowia.

Na rynku dostępne są także elektroniczne urządzenia do pomiaru temperatury ciała. Mogą być one dotykowe lub bezdotykowe. W pierwszym przypadku temperatura odczytywana jest po kontakcie miernika z powłokami ciała (oporność elektryczna wbudowanego miernika zmienia się pod wpływem ciepła). Urządzenie wyświetla ją na ekranie. Możliwe jest także włączenie alarmu, gdy otrzymane wartości będą nieprawidłowe. Przykładem elektronicznego termometru do mierzenia temperatury jest Beurer BY 11 Małpka lub Alecto BC-19BW.

Bezdotykowe termometry do pomiaru temperatury nie wymagają bezpośredniego kontaktu z ciałem. Odczyt wartości jest możliwy, ponieważ urządzenia mają wbudowany laserowy miernik temperatury. Wbudowane czujniki wychwytują promieniowanie cieplne człowieka z odległości kilku centymetrów, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Przykładami bezdotykowych termometrów do mierzenia temperatury są Speed-up HuBIDC FS300 i Meriden TM19.

Polecane termometry
 • 149,99 zł
 • 109 zł
 • 149 zł
 • 29,99 zł
 • 199 zł

Sposoby pomiaru temperatury ciała

Termometr cieczowy, który służy do mierzenia temperatury ciała

Istnieją różne sposoby pomiaru temperatury. Badanie może odbywać się wewnątrz i na zewnątrz ciała. Najczęściej stosowane jest:

 • mierzenie temperatury pod pachą, w odbycie, na czole, w ustach i w uchu.

Za najdokładniejszy sposób uważa się pomiar temperatury w odbycie (ze względu na niewielką możliwość rozproszenia. Badanie można wykonać wyłącznie przy użyciu termometru cieczowego lub elektronicznego dotykowego. Końcówkę urządzenia należy zwilżyć żelem i wsunąć w odbyt do połowy długości.

Natomiast najpopularniejszy jest pomiar temperatury na czole. Ma to związek z rosnącą popularnością termometrów bezdotykowych. Wystarczy włączyć urządzenie, nakierować je na odsłonięte i suche czoło (w odległości 2–3 cm) i nacisnąć przycisk „start”. Wynik można odczytać z ekranu już po 1 sekundzie (taki czas gwarantuje np. termometr RAVEN ETBD003).

Mierzenie temperatury ciała – błędy

Aby pomiar temperatury ciała był wiarygodny, należy unikać następujących błędów:

 • wykonywanie pomiaru po wysiłku fizycznym (temperatura ciała będzie fizjologicznie wyższa);
 • wykonywanie pomiaru termometrem cieczowym lub dotykowym u osoby, która pozostaje w ruchu;
 • nieuwzględnienie różnicy temperatur ze względu na miejsce pomiaru (temperatura mierzona w odbycie jest wyższa niż pod pachą);
 • wykonywanie pomiaru na czole, które jest mokre lub zasłonięte włosami;
 • zbyt duża odległość między czołem a termometrem (dotyczy termometrów bezdotykowych);
 • korzystanie z urządzenia, które nie jest odpowiednio skalibrowane (przez to pokazuje nieprawidłowe wartości).

Błędem podczas mierzenia temperatury jest również niestosowanie się do zaleceń producenta urządzenia, dlatego zawsze trzeba przeczytać instrukcję.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link