Jak efektywnie sprzątać w domu? Planowanie porządków, przygotowanie sprzętu i akcesoriów, kolejność pomieszczeń

Autor: Iza

Sprzątanie to jedna z bardziej czasochłonnych i męczących czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, którą należy wykonywać nie tylko od święta. Racjonalnie zorganizowana praca podzielona na etapy oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi znacznie przyspieszą i umilą sprzątanie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak szybko posprzątać dom
  2. od czego zacząć sprzątanie, a co zostawić na koniec
  3. jak ułatwić sobie sprzątanie

Generalne sprzątanie – co to właściwie znaczy?

Generalne sprzątanie oznacza nie tylko uprzątnięcie widocznego bałaganu, jak porozrzucane ubrania, wypranie znoszonej bielizny czy odkurzenie okruchów z dywanu i poukładanie zabawek rozsypanych na podłodze. Przede wszystkim to uporządkowanie niewidocznych na pierwszy rzut oka przedmiotów codziennego użytku, odświeżenie długo wiszących firan czy posegregowanie produktów spożywczych w kuchennej spiżarni. Kompleksowe sprzątanie powinno obejmować każde pomieszczenie i najmniejszy w nim zakamarek oraz, co ważne, odbywać się nie tylko od święta. Wydawałoby się, że to czynność czasochłonna i męcząca, ale racjonalne zorganizowana praca, podzielona na etapy i przebiegająca zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem przyspieszy sprzątanie. A być może nawet uczyni z przyziemnych domowych czynności przyjemną aktywność fizyczną.

Pomocne w tym będą odpowiednie narzędzia, takie jak odkurzacz piorący czy urządzenie wielofunkcyjne. Nieocenione w domowych porządkach są też produkty czyszczące, jak chusteczki z alkoholem HILLMANN, preparat do pielęgnacji lodówek, chłodziarek i zamrażarek HILLMANN AGDO01 czy Reinston – ściereczki dedykowane czyszczeniu ekranów LCD i tworzywa sztucznego wykorzystywanego w branży AGD i RTV.

Jak posprzątać dom – od czego zacząć?

Aby sprzątanie odbyło się sprawnie i nie wymagało dużych nakładów własnej energii, warto podzielić porządki na kilka dni. Jeden dzień to często zbyt mało, aby wykonać tę czynność dokładnie. Kompleksowe sprzątanie dobrze rozpocząć od sypialni. Później salon, kuchnia, łazienka i korytarz, wiatrołap oraz wejście do domu czy mieszkania. Na początek najlepiej wybrać pokój, w którym jest najmniej sprzątania i potraktować porządki jako rozgrzewkę przed resztą domu. Sprzątanie warto rozpocząć od ułożenia rzeczy z podłogi, przeglądu szafy i pozbycia się niepotrzebnych bibelotów. W międzyczasie można nastawić pranie i odświeżyć nie tylko rzeczy z bieliźniarki, ale też wiszące od ubiegłego sezonu koszule czy bluzki. Nie powinniśmy ulegać emocjom, kiedy podczas cyklu prania znajdzie się zagubiona gdzieś w czeluściach szuflady garderoba.

Na ratunek spieszy pralka z technologią AddWash, czyli funkcją umożliwiającą dodanie ubrań do bębna podczas jego pracy, jak w Samsung AddWash Slim WW80K5210VW. Kiedy podłoga jest wolna od przeszkód, możemy zabrać się za odkurzanie podłóg, dywanów i tapicerki mebli wypoczynkowych. W tym celu niezbędny okaże się dobrej jakości odkurzacz pionowy Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01, który dotrze również w przestrzeń pod sofą i stojącą na nóżkach meblościanką. Do zabrudzonej wykładziny dywanowej lub dywanów i chodników bardziej optymalną opcją może okazać się odkurzacz piorący. Szybko usunie on głębokie zabrudzenia z runa i podszycia nawet grubych i gęstych dywanów. Przykładem może być Thomas Aqua & Pet Family Plus czy Karcher SE 4002. W dalszym etapie sprzątania warto zająć się kurzem na meblach, książkach, ramach obrazów, kloszach i innych dekoracjach.

  • 1 199 zł
  • 1 199 zł
  • 799 zł
  • 2 299 zł
  • 2 759 zł

Szybkie sprzątanie kuchni

Kompleksowe sprzątanie kuchni warto zacząć od nastawienia i opróżnienia zmywarki czy umycia naczyń ręcznie. Prace można zakończyć użyciem Deante ZZZ 000F do zlewozmywaków, aby wydobyć metaliczną strukturę i zakonserwować tworzywo zlewu. Również zmywarka zasługuje na preparat pielęgnujący, jak Electrolux E6WMDW06. Należy też pamiętać o innych urządzeniach AGD znajdujących się w kuchni, które wymagają zastosowania odpowiedniej chemii czyszczącej. Chodzi tu m.in. o: piekarnik, mikrofalówkę, kuchenkę indukcyjną i gazową, lodówkę, ekspres do kawy, czajnik, toster, blender czy okap. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości środki oferowane w zestawie, jak HILLMANN do domu. Na koniec sprzątania kuchni należy zająć się podłogą.

Jak dobrze posprzątać łazienkę?

Sprzątanie łazienki warto rozpocząć od wyprania zużytych ręczników i odzieży w koszu na pranie. Przed rozpoczęciem cyklu można przetrzeć pralkę i jej drzwiczki wilgotną ściereczką lub nasączoną naturalnym roztworem, np. z sody oczyszczonej i wody. Eko sprzątanie nie tylko jest modne i tańsze, ale też zdrowsze od przemysłowej chemii. Powinniśmy również schować wszelkie widoczne przybory, aby nie uległy zniszczeniu i zabrudzeniu podczas sprzątania wanny, kabiny prysznicowej i umywalki. W międzyczasie można także zrobić przegląd kosmetyków i pozbyć się pustych butelek i przeterminowanych produktów.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link