Data publikacji: 9 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Matryca VA i IPS – czym się od siebie różnią i która jest lepsza w telewizorze?

Poleć znajomemu Drukuj

Jeśli zależy Ci na jakości obrazu w telewizorze, jego kluczowym elementem jest zastosowana matryca. Pomimo że ten sprzęt wytwarzany jest przez bardzo wielu producentów, matryca VA oraz IPS to dwa najpopularniejsze typy, które znajdziesz niemal w każdym modelu. Przeczytaj, jakie są między nimi różnice i która z nich sprawdzi się lepiej – matryca IPS czy VA?

Oglądanie filmu na telewizorze z matrycą VA

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest matryca LED,

- czym wyróżnia się matryca IPS,

- jaka jest charakterystyka matryc VA,

- którą matrycę lepiej wybrać.

Co to jest matryca w telewizorze?

Przymierzasz się do zakupu nowego telewizora? Zanim wybierzesz urządzenie, dowiedz się, jak ono działa! Współczesne telewizory, w przeciwieństwie do ich kineskopowych poprzedników, są wyposażone w matryce LCD, znane też jako ekrany ciekłokrystaliczne. Ten element telewizora wyświetla obraz dzięki warstwie cząsteczek ciekłego kryształu, które zmieniają orientację pod wpływem pola elektrycznego. Matryca składa się z wielu warstw, przez które przepuszcza się światło. Jego źródłem w przypadku nowoczesnych odbiorników są zwykle diody LED. Obecnie na rynku dostępne są także telewizory OLED i QLED – w każdym z tych przypadków podstawowy mechanizm działania matrycy jest taki sam. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Telewizor LED vs OLED – co wybrać. 

CZY WIESZ, ŻE…

Dzięki warstwowej budowie matrycy telewizora światło można poddać procesowi polaryzacji i przepuścić przez filtry RGB, które ustawiają kolory poszczególnych pikseli. Warstwy matrycy to: cząsteczki ciekłego kryształu, szklane podłoża, elektrody zmieniające orientację kryształu, warstwy polaryzacyjne i źródło światła – diody LED.

Telewizor z matrycą IPS w salonieChociaż co do zasady wszystkie matryce LCD działają w podobny sposób, dostępne na rynku ekrany różnią się typem zastosowanych paneli. W telewizorach stosuje się obecnie różne warianty matryc IPS oraz VA – w dalszej części artykułu przeczytasz o tym, czym się różnią obie technologie.

Matryca IPS – charakterystyka

Matryca IPS to popularne rozwiązanie – tę technologię stosuje wielu producentów sprzętu RTV. Znajdziesz ją między innymi w większości urządzeń marki LG, np. w telewizorze LG 55UJ6517 czy LG 43UJ6307. Czym charakteryzują się ekrany typu IPS? Do ich najważniejszych cech należą:

  • szerokie kąty widzenia – nawet oglądając telewizję pod dużym kątem, nie dostrzeżesz utraty intensywności kolorów czy ostrości,
  • ograniczony kontrast w ciągu dnia – z tego powodu IPS najlepiej sprawdza się w zacienionych pomieszczeniach,
  • śliwkowy lub szary odcień czerni przy zapalonym świetle,
  • wolniejszy czas reakcji i skłonność do smużenia.
Proponowane produkty:
Hitachi 32HE1000 <%– –%>
Samsung UE43RU7412U <%– –%>
Toshiba 55U2963DG <%– –%>
LG 82UM7600 <%– –%>
Toshiba 50U2963DG <%– –%>

Matryca VA – cechy charakterystyczne

Równie popularnym rodzajem ekranów są te z matrycą VA. Spotkasz je w zdecydowanej większości telewizorów Samsung, a także niektórych seriach innych producentów, takich jak Philips. Matryce VA znacznie różnią się od urządzeń z panelami IPS i są często wybierane do innych zadań. Oto ich najważniejsze cechy:

  • Telewizor LG 55UJ6517doskonały kontrast – to wyróżnik matryc VA, który dostrzeżesz nawet oglądając telewizję w intensywnie oświetlonym pomieszczeniu. Dzięki niemu obraz jest wyraźny i perfekcyjnie ostry,
  • wysoka jakość czerni – niezależnie od poziomu oświetlenia pokoju matryce VA wyświetlają bardzo głęboką czerń,
  • szybki czas reakcji – daje lepszy efekt podczas dynamicznych scen czy meczu oraz grania w gry na konsoli,
  • słabsze kąty widzenia – to najważniejsza wada, która odróżnia go od ekranów IPS.

Matryca IPS czy VA – co wybrać?

Zastanawiasz się, jaka matryca w telewizorze będzie lepsza? Choć budowa matryc VA i IPS sprawia, że ekrany mogą różnić się jakością wyświetlanego obrazu, to, jaki rodzaj wybierzesz, zależy od zastosowań odbiornika, które są dla Ciebie najważniejsze. Klienci, którzy telewizora używają w szczelnie zacienionych pomieszczeniach, cenią sobie jakość obrazu i szerokie kąty widzenia, jakie oferuje matryca IPS. Jeśli natomiast wiesz, że ustawisz odbiornik w pobliżu okna, lepiej będzie wybrać model z ekranem VA. Ten typ matrycy to także pierwszy wybór graczy, którzy cenią sobie głęboki kontrast i płynność oferowaną przez te telewizory.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Telefon dla niewidomych posiada specjalnie zaprojektowane funkcje, które pomagają takim osobom w codziennym funkcjonowaniu.
Zobacz więcej   
 Każda tapeta na telefon musi zostać odpowiednio dobrana, aby idealnie komponowała się z rozmiarem wyświetlacza urządzenia.
Zobacz więcej   
 Wersja Skype na telefon daje użytkownikom takie same opcje, jakie można znaleźć w komputerowym wydaniu tego komunikatora.
Zobacz więcej   

Znajdź nas