Kosze do segregacji śmieci – jakie modele są na rynku i do jakich odpadów służą?

Autor: Piotr

Posiadanie w domu kosza do segregacji śmieci jest obecnie obowiązkiem każdego. Fakt ten reguluje ustawa o nowym systemie selekcji odpadów komunalnych. Jeśli w mieszkaniu nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni do trzymania kilku pojemników, możemy zaopatrzyć się w kosz z szufladami. Rozwiązaniem są również kolorowe worki. Jak się segreguje odpady zgodnie z nowym systemem?

Różnokolorowe pojemniki na odpady

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego segregowanie odpadów jest ważne;
 2. jakie kolory worków i koszy do segregacji śmieci są przeznaczone do poszczególnych odpadów;
 3. jakie pojemniki do segregacji można kupić w sklepach.

Kosz do segregacji – dlaczego jest nam potrzebny?

Kolorowe pojemniki na śmieci na osiedlu

Nowy system segregacji odpadów komunalnych wszedł w życie na początku 2019 roku. Od tej chwili mieszkańcy są zobowiązani selekcjonować śmieci do wybranych pojemników. Ustawę uchwalono w trosce o środowisko. Pozwala to oszczędzić niezliczone ilości odpadów, które zbyt wolno ulegają biodegradacji. Uczy też mieszkańców, jak odnosić korzyści ze magazynowania określonych rodzajów śmieci, które wcześniej wydawały się zbędne.

Dzięki koszom do segregacji odpadów selekcja jest bardzo prosta i nie wymaga większego wysiłku. Zanim jednak przystąpimy do podziału śmieci na poszczególne kategorie, powinniśmy poczytać, gdzie i co można wyrzucać. Niektórych odpadów nie wolno umieszczać w śmietnikach, ponieważ grozi za to kara finansowa. Jeśli chcemy uniknąć grzywny, do śmietników na odpady nie powinniśmy wyrzucać urządzeń elektronicznych ani mebli czy też tapczanów. Odbiorem przedmiotów o dużych gabarytach zajmują się zupełnie inne służby.

Kosz na śmieci – segregacja odpadów kolorami

Do umiejętnego sortowania odpadów nie wystarczy zakup kosza. Konieczna jest segregacja śmieci kolorami. Różne barwy pojemników lub worków decydują o ich zawartości, dlatego barw przypisanych do konkretnych odpadów trzeba się nauczyć. Co powinno się umieszczać pod danymi kolorem? Oto skrót niezbędnych informacji:

 • kosze do segregacji śmieci koloru zielonego, to pojemniki przeznaczone do odpadów szklanych. Wrzuca się do nich butelki szklane pozbawione nakrętek i słoiki. W zielonym koszu lub worku możemy umieścić także kosmetyki, które są już zużyte, ale zapakowano je w szklane buteleczki;
 • pojemniki koloru niebieskiego to kosze na śmieci segregujące papier. Wyrzuca się do nich stare gazety, niepotrzebne papiery lub zeszyty;
 • kosze do segregacji odpadów w kolorze żółtym są przeznaczone do plastiku i resztek metalu. To w nich możemy umieszczać zakrętki, zakrywki do słoików lub inne śmieci, które wyprodukowano z takich materiałów;
 • pojemniki do segregacji odpadów, które są koloru czarnego, to tzw. kosze na śmieci mieszane. Wrzuca się do nich wszystkie pozostałości odpadów, których nie można było sklasyfikować pod inną kategorią. Z czarnych pojemników mieszkańcy korzystają najczęściej, choć wiadomo, że i te śmieci podlegają selekcji;
 • szare pojemniki na odpady są przeznaczone na pozostałości z pielęgnacji terenów zielonych np. gałęzi, skoszonej trawy lub liści;
 • śmietniki do segregacji w kolorze brązowym powinny się znaleźć u każdego posiadacza ogrodu i nie tylko. Są one przeznaczone na odpady ulegające szybkiemu procesowi degradacji np. łupinki, obierki po warzywach i skorupki po zjedzonych jajkach. Zebrane do jednego pojemnika, mogą być bardzo dobrym kompostem pod przyszłe uprawy.

Jeśli w naszym domu brakuje przestrzeni do postawienia kilku śmietników, nie szkodzi. Możemy się zaopatrzyć w stojak do segregacji śmieci i worki w odpowiednich kolorach. Działa on na takiej samej zasadzie, jak zwyczajny śmietnik, ale zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Worki do segregacji śmieci kupuje się w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

Polecane przybory kuchenne
 • 29,99 zł
 • 94,99 zł
 • 39,99 zł
 • 39,99 zł
 • 59,99 zł

Modele koszy do segregacji odpadów, które można kupić w sklepach

Rysunek przedsyawiający segregację odpadów

W sklepach gospodarczych, przemysłowych i ogrodniczych jest bogaty asortyment pojemników na odpady i stojaków na różnokolorowe worki. Nie zawsze jednak mamy je gdzie ustawić, dlatego i taki problem postanowili rozwiązać producenci śmietników. Specjalnie do małych przestrzeni stworzono kosze, które mają kilka szuflad i niewielkie gabaryty. Są też komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Spośród wielu modeli do wyboru dwa cieszą się dużą popularnością. Jest to np. kosz Joseph 30019, który posiada dwie duże komory na około 48 litrów odpadów. Można do niego dokupić specjalne worki, a także wymienny filtr pochłaniający brzydkie zapachy. Pokrywę kosza zbudowano ze stali nierdzewnej. Jest ona otwierana siłą nacisku. Kosz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki doczepianym kółkom nie rysuje podłogi. Można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

Równie popularnym modelem jest Joseph 30020. Stylowy wygląd zawdzięcza stalowej pokrywie, pomalowanej na kolor proszkowy. Ma dwie duże komory i ergonomiczny uchwyt, dzięki czemu łatwo go przestawić. Pomocne są też gumowe koła, które wbudowano w podstawę.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link