Jakie nagłośnienie wybrać? Zalety i wady miniwieży oraz kina domowego

Autor: Zosia

Miniwieża, kino domowe czy mieszany zestaw stereo? O tym, jakie nagłośnienie najlepiej sprawdzi się w salonie decyduje nie liczba kolumn, ale jego przeznaczenie. Więcej wcale nie znaczy lepiej.

Kino domowe podłączone do telefowizora w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy wybrać miniwieżę, a kiedy kino domowe
  2. czy warto zakupić zestaw mieszany
  3. jakie są inne alternatywy

Kiedy wybrać miniwieżę, a kiedy kino domowe?

Duży zestaw kina domowego w salonie

Przyjęło się, że im więcej głośników, tym lepiej. Zyskujemy w ten sposób wielokanałowy dźwięk roznoszący się po całym pomieszczeniu, co sprawia, że możemy się poczuć jak filmowi bohaterowie bądź uczestnicy koncertu ulubionego zespołu. Kompletując zestaw audio należy jednak w pierwszej kolejności skupić się na jego głównym zastosowaniu.

Mikro i mini wieże to doskonały wybór, jeśli zależy nam na jakości słuchanej muzyki. Utwory muzyczne nagrywane są w systemie stereo, co oznacza, że wielokanałowość kina domowego nie pokaże prawdziwego pazura. Dźwięk będzie rozchodził się inaczej, lecz nie gwarantuje to jego wyższej jakości, a jedynie zmienia wrażenie odsłuchu. Philips BTB2570/12 to mikrowieża, która oferuje cyfrową łączność DAB+ i FM oraz głośniki o sumarycznej mocy 70 W z systemem Bass Reflex. Dzięki złączu USB oraz standardzie Bluetooth w szybki sposób można na niej odtworzyć swoje ulubione utwory z pendrive’a lub smartfonu. Więcej standardów łączności oferuje z kolei Yamaha MusicCast MCR-N470D PianoCraft. Producent oprócz Bluetooth postawił na standard AirPlay, który ułatwia komunikację z urządzeniami Apple, a także zaimplementował NFC do szybkiego parowania z telefonem lub tabletem. Mikrowieża Yamaha wyposażona została dodatkowo w system MusicCast, pozwalający przesyłać dźwięk między pomieszczeniami.

Do odtwarzania filmów lepiej niż miniwieża sprawdzi się kino domowe. Wielokanałowość dźwięku dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, a zestawy 5.1 czy 7.1 przeniosą nas w sam środek akcji. Nowoczesne zestawy kina domowego składają się z amplitunera oraz kolumn – przednich, tylnych i centralnej.

Zestaw Yamaha MusicCast RX-V485 (czarny), Pure Acoustics NOVA 6 (czarny) to kino domowe 5.1 będące kompletnym wyposażeniem prywatnej sali kinowej. Oferuje dźwięk przestrzenny DTS HD oraz wspiera bezstratne kodowanie Dolby TrueHD, nieocenione w przypadku filmów z nośników Blu-ray. Sumaryczna moc wyjściowa zestawu wynosi aż 725 W, co z powodzeniem nagłośni nawet duży, przestronny salon. Warto podkreślić możliwość bezprzewodowego sterowania smartfonem oraz kompatybilność z usługami AirPlay oraz Spotify Connect. Nieco droższym zestawem jest kino domowe 7.2 Denon AVR-X1600H, Wilson RAPTOR 7/1/VOCAL. Na uwagę zasługuje obsługa kodeka DTS: X, który z najwyższą starannością odwzorowuje pochodzenie dźwięku. Zestaw Denona można obsługiwać także za pośrednictwem asystentów głosowych Google, Amazon Alexa oraz Siri.

Mocnymi stronami miniwieży są kompaktowe rozmiary, satysfakcjonująca moc wyjściowa oraz czysty i wyraźny dźwięk. Warto ją wybrać, jeśli często słuchamy muzyki w wysokiej jakości z płyt lub serwisów streamingowych. Kino domowe, dzięki swej wielokanałowości, sprawdzi się podczas oglądania filmów. Należy jednak wziąć pod uwagę odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni.

PORADA EKSPERTA

Aby w pełni cieszyć się mocą kina domowego, należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie głośników. Ich pozycję musimy zgrać z umiejscowieniem ekranu, a subwoofer powinien być umieszczony w sposób nierównoległy do ścian pokoju.

  • 6 699 zł
  • 6 199 zł
  • 5 599 zł

Czy warto kupić zestaw mieszany?

Biała miniwieża na jasnym blacie

Alternatywą dla miniwieży oraz kina domowego jest złożenie własnego zestawu stereo. Główną zaletą tego rozwiązania jest samodzielne wybranie amplitunera oraz kolumn głośnikowych. Taki zestaw też z powodzeniem można w przyszłości rozbudować lub wymienić jego pojedyncze elementy.

Amplituner Yamaha MusicCast RX-V485 obsługuje system dźwięku 5.1 oraz wspiera standardy łączności bezprzewodowej Bluetooth, AirPlay czy AirPlay 2. Dzięki obsłudze DTS HD, Dolby TrueHD oraz opcji dekodowania sygnału 4K doskonale sprawdzi się w czasie oglądania filmów. Uzupełnieniem, gwarantującym wysoką jakość dźwięku, mogą być zestawy kolumn Wilson Cinematic 5.0 bądź Onkyo SKS-HT588.

Jakie są inne alternatywy?

Miniwieża czy kino domowe to nie jedyne możliwości solidnego nagłośnienia pokoju. Na rynku dostępne są także głośniki bezprzewodowe, które oferują wysokiej klasy dźwięk, a ich możliwość wygodnego przenoszenia okazuje się niezastąpiona w podróży. Modele takie jak LG XBOOM FH6 czy JBL PartyBox 300, oprócz wysokiej mocy wyjściowej, umożliwiają włączenie specjalnych efektów świetlnych bądź trybu karaoke.

Do niedużego pomieszczenia dobrym wyborem będzie soundbar. To listwa dźwiękowa, która w efektywny sposób podnosi możliwości brzmieniowe telewizora. Często dostępna jest ona w zestawie z subwooferem, jak np. w przypadku Philips HTL3325/10.

PORADA EKSPERTA

Przystępując do składania zestawu mieszanego, musimy dokładnie sprawdzić parametry amplitunera i głośników, zwłaszcza liczbę kanałów, moc wyjściową oraz dostępne złącza

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link