Gramofon do 500 zł – jak wybrać najlepszy model?

Autor: Klaudia

Gramofon to odtwarzacz, który po wielu latach przeżywa swoją drugą młodość. Coraz więcej osób chętnie wsłuchuje się w dźwięki wydobywające się z tego, ponownie modnego, urządzenia. Na rynku pojawiło się mnóstwo modeli gramofonów, które oferują coraz to nowsze funkcje. Wraz z „reaktywacją” gramofonów wzrasta także liczba płyt winylowych. Zakup odpowiedniego modelu wymaga przyjrzenia się paru kluczowym parametrom. W tym artykule pomożemy wybrać gramofon do 500 zł, który z pewnością zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających audiofilów!

Widok z góry na gramofon, leżący na drewnanych deskach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym różnią się poszczególne rodzaje gramofonów
 2. na co zwrócić uwagę podczas zakupu gramofonu
 3. jakie modele gramofonów do 500 zł polecamy

Gramofon automatyczny, ręczny i półautomatyczny – czym się różnią?

Zbliżenie na rękę poruszającą ramieniem gramofonu

Pomimo prężnego rozwoju muzyki cyfrowej, na rynku możemy zauważyć coraz więcej modeli gramofonów. Niektóre zachowują tradycyjny styl, inne zaś są pewnym połączeniem nowoczesnego wyglądu z klasycznym brzmieniem. Wiele osób kupuje odtwarzacze na winyle z czystego sentymentu, inni natomiast chcą spróbować czegoś nowego. To nietypowe pudełko na płyty winylowe posiada swój niepowtarzalny urok. Kupując gramofon, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób sterowania. Jakie zatem rodzaje gramofonów wyróżniamy?

 • Gramofon automatyczny – są to modele noszące w sobie cechy „nowoczesności”. W automatycznych odtwarzaczach na winyle najczęściej znajdziemy przyciski START/STOP, znane z innych urządzeń dźwiękowych. Przycisk START odpowiada za uruchomienie mechanizmu odtwarzania muzyki. Początkowo włącza się silnik. Następnie podnosi się charakterystyczne ramię, które jest przenoszone automatycznie na początek płyty winylowej. Ostatni krok stanowi opuszczenie ramienia na płytę oraz rozpoczęcie odtwarzania. Przycisk STOP z kolei powoduje podniesienie ramienia i powrócenie do pierwotnej pozycji oraz wyłączenie silnika. Jest to dobry wybór dla osób, które chcą słuchać muzyki z winyli bez konieczności charakterystycznego ustawiania ramienia.
 • Gramofon półautomatyczny – to połączenie funkcji z gramofonu automatycznego oraz tradycyjnego, manualnego. Tego typu modele umożliwiają automatyczne wyłączenie się silnika po zakończeniu odtwarzania danej płyty.
 • Gramofon ręczny – klasyczna wersja odtwarzacza do winyli. To użytkownik steruje całym urządzeniem i wykonuje wszystkie wymagane czynności w celu uruchomienia i wyłączenia dźwięku. Po odpowiednim ułożeniu ramienia silnik wyłączy się, a płyta winylowa zacznie się obracać. Możemy także w każdej chwili zakończyć odtwarzanie muzyki – zdejmując ramię z płyty. Silnik jednak nie zostanie wyłączony automatycznie. To rodzaj gramofonu, który jest najbardziej doceniany przez osoby mające sentyment do tych odtwarzaczy. Poza tym swego rodzaju rytuał związany z ustawianiem i włączaniem muzyki dostarcza ogromną satysfakcję użytkownikom.
Polecane gramofony
 • 819 zł
 • 299 zł
 • 1 299 zł
 • 899 zł
 • 1 189 zł

Zakup odtwarzacza do winyli – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Zbliżenie na igłę gramofonu

Poza wspomnianymi wcześniej rodzajami sterowania gramofonem, powinniśmy przyjrzeć się także innym funkcjom tego typu odtwarzaczy. Istotną cechą jest rodzaj napędu, który został wbudowany w gramofon – może on być paskowy lub bezpośredni. Ten pierwszy to klasyczny rodzaj napędu. Opiera się na gumowym pasku, łączącym silnik z obręczą talerza, na którym umieszczamy płytę winylową. Niestety, ten typ napędu ma jedną wadę. Gumowe paski obracające talerz dość szybko zużywają się i trzeba je wymieniać na nowe. Drugi rodzaj napędu, bezpośredni, eliminuje wykorzystywanie charakterystycznego paska. Cały układ silnikowy znajduje się bezpośrednio pod talerzem obracającym płytami winylowymi. Co ciekawe, jest to świetna propozycja dla osób, które zajmują się miksowaniem muzyki.

Kolejnym ważnym parametrem jest wbudowany przedwzmacniacz. Jest to funkcja umożliwiająca podłączenie gramofonu do innego, zewnętrznego, urządzenia audio. Odbywa się to za pomocą wejścia AUX. Warto też zwrócić uwagę na obecność wejścia USB w gramofonie. Takie rozwiązanie pozwala na przenoszenie dźwięków pomiędzy odtwarzaczem na winyle a innymi urządzeniami. Mówiąc o kwestiach technicznych, należy przyjrzeć się również prędkości obrotowej. Wiąże się to z rodzajami płyt winylowych. Dobry gramofon powinien posiadać kilka prędkości obrotowych, tak aby móc obsługiwać różne płyty winylowe. Wyróżniamy poszczególne prędkości: 33 ⅓ RPM, 45 RPM oraz 78 RPM. Ostatnim parametrem jest typ wbudowanej wkładki. Jest to najważniejszy element całego gramofonu – wpływa znacząco na jakość dźwięku. Najpopularniejszymi typami wkładek są MM (Moving Magnet) oraz MC (Moving Coil). Ten pierwszy bazuje na poruszającym się magnesie. Drugi zaś działa zupełnie odwrotnie i wymaga używania przedwzmacniaczy.

Gramofon do 500 zł – jakie modele polecamy?

Na rynku znajdziemy wiele modeli gramofonów, których cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. My natomiast pokażemy, jak wybrać odpowiedni gramofon do 500 zł. Za tę kwotę możemy otrzymać sprzęt o bardzo dobrej jakości dźwięku oraz, nierzadko, o wyjątkowym designie.

Pierwszą godną polecenia propozycją jest Lenco TT-10 (brązowy). Ten model wyróżnia się klasycznym napędem paskowym oraz sterowaniem ręcznym. Stanowi więc doskonały wybór dla osób, które chcą same sterować odtwarzaczem. Dodatkowo oferuje 2 prędkości obrotowe – 33 ⅓ RPM oraz 45 RPM. Jest też wyposażony w przedwzmacniacz i ma wbudowane głośniki. Lenco LS-10 (czarny) to kolejna ciekawa opcja, tym razem ze sterowaniem półautomatycznym. Zawiera wbudowaną wkładkę Moving Magnet oraz korektor Phono. Podobnie jak poprzednik, obsługuje dwie prędkości obrotowe. Lenco LS-40 (drewno) to świetnie wyglądający, designerski gramofon z napędem paskowym oraz przedwzmacniaczem. Posiada wbudowane wyjście audio. Lenco LS-50 (brązowy) to już nieco droższy model, w okolicach 400 zł, który obsługuje 3 prędkości obrotowe: 33 ⅓ RPM, 45 RPM oraz 78 RPM. Poza tym jest wyposażony w wejście USB oraz wbudowane głośniki. Lenco L-85 (biały) to gramofon zamknięty w eleganckiej, a jednocześnie minimalistycznej, białej obudowie. Ma funkcję auto wyłączenia oraz możliwość zgrywania dźwięku z płyt na nośnik zewnętrzny. Ostatnią, najdroższą, propozycją jest Sencor STT 500URA. Ten kosztujący niecałe 500 zł model to w pełni automatyczny gramofon. Ma wyjście USB oraz obsługuje dwie prędkości odczytu. Możemy go także podłączyć do komputera.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów