Gramofon do 2000 zł – jak kupić najlepszy sprzęt?

Autor: Wojtek

Miłośnicy płyt winylowych zwykle lubią odtwarzać je na wysokiej jakości sprzęcie. Dysponując większym budżetem, można pozwolić sobie na gramofon. Już urządzenie do 2000 zł powinno spełnić oczekiwania wytrawnych melomanów. Gramofony ostatnio wracają do łask, więc warto wiedzieć, jak wybrać najlepszy model.

Stary gramofon w sklepie z antykami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki gramofon do 2000 zł wybrać – paskowy czy bezpośredni
  2. jak dopasować gramofon do wnętrza
  3. na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę przed zakupem gramofonu do 2000 zł

Gramofon do 2000 zł – paskowy czy bezpośredni?

Pozłacany gramofon w dużym zbliżeniu

Gramofony mogą mieć dwa rodzaje napędu. Paskowy umożliwia naturalną reprodukcję dźwięku. Jego mechanizm polega na obracaniu się talerza za pomocą gumowego paska połączonego z silnikiem. To sprawia, że takie gramofony są bardzo cenione przez audiofilów. Przykładem gramofonu do 2000 zł, wyposażonego w tego typu napęd, jest Thorens TD 190-2. Ciekawie prezentuje się także prosty w designie i zarazem bardzo elegancki Pro-Ject Audio System Debut III. Pasek należy wymieniać lub poddawać systematycznej konserwacji, bo z czasem ulega on znacznemu rozciągnięciu.

Napęd bezpośredni sprawia, że nie ma potrzeby wymiany pasków. Silnik jest umieszczony pod talerzem. Dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że wibracje są znacząco zminimalizowane, a do tego zwykle można regulować tempo i dynamicznie zmieniać obroty. Z tego względu takie urządzenia są często używane przez DJ-ów. Napęd bezpośredni ma np. Audio-Technica AT-LP120X z korektorem phono oraz wejściem USB.

Linia wzornicza dobrana do pomieszczenia...

Wiele osób decydujących się na kupno gramofonu oprócz kluczowych parametrów kieruje się też wyglądem urządzenia. Modele dostępne na rynku pozwalają na szeroki wybór stylu tego rodzaju sprzętu, tak by idealnie wkomponował się on w wystrój każdego wnętrza. Gramofonami, które sprawdzą się i doskonale wkomponują w nowoczesne pomieszczenie, są np. Denon DP-300F czy Pioneer DJ PLX-500-W. Warto zaznaczyć, że oba mają sterowanie automatyczne.

Do wnętrz w stylu retro doskonale pasować będą urządzenia z elementami drewna, jak np. Onkyo CP-1050 z dwoma prędkościami odczytu 33 1/3 i 45 obr./min. Sterowanie odbywa się w nim w sposób manualny, dlatego taką klasyczną formę z pewnością docenią miłośnicy sprzętów z dawnych lat. Przed odtworzeniem nagrania ramię trzeba ustawić na początku płyty, a po zakończeniu słuchania położyć je na specjalnej stopce. Takie modele uznawane są za mniej awaryjne. Trafnym wyborem może okazać się Audio-Technica AT-LPW30TK – idealny do wnętrz w stylu skandynawskim. Drewniana obudowa będzie pasować do prostych mebli i ciekawie uzupełni biel w pomieszczeniu.

Polecane gramofony
  • 619 zł
  • 2 599 zł
  • 2 369 zł
  • 2 369 zł
  • 1 449 zł

Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem gramofonu do 2000 zł?

Gramofon, na którym odtwarzana jest płyta

Głównymi parametrami, jakim należy się przyjrzeć, kupując dobry gramofon, są: prędkość obrotowa, rodzaj sterowania i napędu. Niezwykle istotna jest też obecność przedwzmacniacza czy złącza USB, dzięki któremu można wykonywać cyfrowe kopie nagrań analogowych. Ważne w tego rodzaju sprzęcie są: igła, wkładka, talerz i ramię. Niebagatelne znaczenie ma także podstawa – powinna być solidna i ciężka, aby dobrze tłumić drgania.

Gramofony do 2000 zł często wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności, jeszcze bardziej podnoszące jakość dźwięku. Dużym atutem tego rodzaju sprzętu jest na pewno korektor phono, który umożliwia podpięcie urządzenia do dowolnego wejścia audio, np. głośników aktywnych. Zaletą jest także ramię tonalne. Jest cienkie, więc zapewnia bardzo precyzyjne odtwarzanie ścieżek i do tego ma dużą odporność na rezonans. Przykładem gramofonu do 2000 zł mającego wymienione funkcje jest Pioneer PL-30.

Wierną reprodukcję dźwięku zapewnia format DSD, dający czyste brzmienia płyt winylowych, studyjną jakość gwarantuje zaś High Resolution Audio. Gramofonem do 2000 zł, wyposażonym w oba rozwiązania, jest ręcznie sterowany Sony PS-HX500. Nabywając tego rodzaju sprzęt, warto zwrócić uwagę, z czego wykonany jest talerz. Jeśli z aluminium, można być pewnym, że obroty urządzenia będą stabilne. Większość gramofonów ma talerz o średnicy 33 cm.

Gramofon umożliwia niekiedy połączenie z urządzeniami obsługującymi bluetooth. Można więc przesyłać muzykę np. do słuchawek czy amplitunerów stereo. Co ciekawe, sterowanie w tym modelu jest półautomatyczne Teac TN-280BT, podobnie jak w Lenco L-91. Oznacza to, że mimo iż samodzielnie należy w nim ustawić ramię i włączyć gramofon, to po zakończeniu odtwarzania płyty sprzęt sam się wyłączy, a ramię podniesie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów