Jak planować posiłki na cały tydzień?

Autor: Łukasz

Większość osób ma bardzo podobne podejście do zakupów oraz przygotowywania posiłków na co dzień. Mianowicie nie jest to w żaden sposób planowane. Przygotowujemy zwykle to, na co akurat mamy ochotę, czego nie można określić zdrowym lub ekonomicznym. Dokładny plan w kwestii pożywienia oraz zakupów może znacząco wpłynąć na domowy budżet. Dodatkową zaletą jest także znaczna oszczędność czasu. Kupienie wszystkich potrzebnych składników raz na tydzień oraz dostosowanie diety wpływa również bardzo dobrze na zdrowie. Jak to robić prawidłowo?

Zdrowe produkty na niebieskim tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie zalety ma planowanie posiłków na cały tydzień
  2. jak przygotować formularz do planowania posiłków
  3. jak zaplanować posiłki na cały tydzień

Jakie zalety ma planowanie posiłków na cały tydzień?

Zdrowy posiłek i sztućce na białym tle

Bardzo często spotykamy się z pewną monotonią w naszym jadłospisie. Jemy podobne potrawy (czy wręcz takie same) nawet kilka dni w tygodniu. Planowanie diety na cały tydzień w dużym stopniu zniweluje ten problem. Wystarczy, że będziemy starać się unikać powtarzalności. Trzymając się planu, nie zjemy dwa razy tego samego w danym tygodniu. Wpływa to także w znacznym stopniu na nasze zdrowie. Możemy zaplanować dania do przygotowania tak, że dostarczymy organizmowi wszystkich potrzebnych elementów.

Takie rozwiązanie zapewnia również odciążenie psychiczne. Nie musimy codziennie zastanawiać się, co tym razem przygotować lub zamówić. Spisany plan zapewni nie tylko różnorodność, ale i wygodę. Ma to wpływ także na zakupy, ponieważ dokładnie wiemy, czego potrzebujemy. Nie musimy chodzić po hipermarkecie, kupując rzeczy, które akurat wpadły nam w oko. Gwarantuje to pewną oszczędność, ponieważ w mniejszym stopniu jedzenie będzie się marnowało.

Jeżeli na zakupy będziemy jeździć zaledwie raz w tygodniu, to unikniemy niespodziewanych, dodatkowych kosztów. Gdy nie jesteśmy w sklepie, to po prostu nie możemy wydać więcej niż zamierzamy. Ta prosta zasada mocno wpływa na domowy budżet. Planując posiłki na cały tydzień, zauważymy nie tylko poprawę ogólnego samopoczucia, ale i więcej zaoszczędzonej gotówki.

  • 79,99 zł
  • 129 zł
  • 89,99 zł
  • 119 zł
  • 129 zł

Jak przygotować formularz do planowania posiłków?

Mężczyzna przygotowujący posiłki na cały tydzień

Pierwszą kwestią, którą należy określić, jest ilość posiłków spożywanych codziennie. Jest to stosunkowo trudne, ponieważ musimy uwzględnić także napoje, przekąski czy słodycze. W planie musi być po prostu wszystko, bo inaczej nie unikniemy kilkukrotnej wizyty w sklepie po produkty, których akurat zabrakło. Najlepszym sposobem jest metoda prób i błędów. Pierwsze tygodnie mogą być trochę chaotyczne i nie do końca idealnie zaplanowane. Nie wolno się jednak zrażać, gdyż ulepszając plan, w końcu osiągniemy złoty środek.

Prócz posiłków, warto także zastanowić się nad zakupami. Tutaj również możemy wypisać konkretne składniki, które będą potrzebne na każdy dzień tygodnia. W ten sposób w zupełności wystarczy nam jedna wizyta w sklepie, ponieważ dokładnie wiemy, co jest konieczne. Nie pojawi się znana wszystkim sytuacja, w której lodówka jest pusta i znowu musimy odwiedzić supermarket. Ale po przygotowaniu planu posiłków na cały tydzień, określenie tego, co należy kupić, jest stosunkowo proste, gdyż wszystkie składniki są podane w przepisach, z których zamierzamy korzystać. Trzeba jednak pamiętać, by uwzględnić też słodycze, napoje i artykuły takie, jak papier toaletowy, baterie (jeżeli potrzeba), kosmetyki oraz inne rzeczy, które nie są związane z jedzeniem.

Posiłki to jedno, zakupy to drugie. Będą więc potrzebne 2 różne formularze, w których po prostu należy wypisać potrzebne rzeczy. Po kilku próbach powinniśmy być w stanie dostosowywać plan idealnie do naszego trybu życia. Na rynku dostępnych jest też wiele specjalnych organizerów, które są przygotowane do planowania. Ale świetnie sprawdzi się także zwykły zeszyt i trochę wolnego czasu. Smartfon również będzie doskonałym rozwiązaniem – w internecie znajdziemy pokaźną liczbę aplikacji przeznaczonych do tworzenia planów. Forma nie ma tutaj znaczenia, raczej trzeba skupić się na tym, by stworzonego planu trzymać się na tyle, na ile możemy. Niektórych sytuacji oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale nie powinniśmy tym się martwić. Drobne odstępstwa są po prostu nieuniknione.

Jak zaplanować posiłki na cały tydzień?

Warto zrealizować plan w jeden dzień, kiedy akurat mamy około godziny wolnego czasu. Zwykle najlepiej zrobić to na trochę przed pójściem do sklepu na zakupy. Po prostu wtedy od razu możemy za jednym razem zaopatrzyć się we wszystkie składniki potrzebne na cały tydzień. Rzecz jasna istotne jest przygotowanie swojego źródła przepisów. Może to być książka kucharska, własny zeszyt czy strony internetowe.

Po rozpoczęciu planowania warto w pierwszej kolejności uwzględnić składniki, które już posiadamy, tak by się nie zmarnowały. Zapewni to także posiłek na kilka kolejnych dni przed zakupami. Bardzo ważne jest też przeanalizowanie, czy w danym tygodniu pojawi się jakiś gość, przyjęcie lub inne wydarzenie, które często wymaga większej ilości pożywienia dla kilku osób. To wszystko musimy uwzględnić podczas zakupów.

Plan posiłków na cały tydzień to jedynie konkretne wytyczne żywieniowe. Nie jest to coś, czego musimy trzymać się ciągle. Zapewni to oczywiście odciążenie głowy i różnorodność żywieniową, jednak nie trzeba tego zawsze restrykcyjnie przestrzegać. W ciągu tygodnia możemy modyfikować plan oraz dodawać do niego kolejne rzeczy, na przykład kiedy pojawi się niespodziewany gość. Ponadto warto pamiętać o tym, że niektóre produkty mają krótszy termin przydatności, więc powinny one być wykorzystywane w pierwszej kolejności i na bieżąco dokupowane, jeżeli jest to konieczność. Dobrze będzie wyposażyć się więc także w różne akcesoria do przechowywania pożywienia, takie jak specjalne folie lub pojemniki, na przykład Bosch MMZV0SB1 czy Severin ZB 3620. Doskonale sprawdzą się tutaj również Caso Germany Worki próżniowe 50 szt. oraz Caso Germany Worki próżniowe ZIP 20 szt. Idealnym wyborem jest też podgrzewane pudełko na drugie śniadanie lub po prostu do przechowywania niektórych składników. W tym celu świetnie nada się N'oveen LB310 – zwłaszcza ze względu na niski koszt.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link