Jak rozstawić elementy kina domowego, by uzyskać najlepszy efekt dźwiękowy?

Autor: Klaudia

Wybrałeś kino domowe, masz dobry amplituner i zestaw doskonałych głośników do kina domowego, a jednak coś nie gra – dźwięk z filmów nie przypomina efektów z sali kinowej. Myślisz, że to na pewno wina sprzętu i chcesz zwrócić sprzęt do sklepu? Okazuje się jednak, że często jest to problem wynikający z ustawienia kina domowego, a w szczególności głośników. Sprawdź jak poprawnie rozmieścić głośniki kina domowego!

Przykład pomieszczenia do kina domowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest specyfika dźwięku,

- jaki wpływ na ustawienie kina domowego ma kształt pomieszczenia,

- jakie wybrać ustawienie głośników 5.1.

Jaka jest specyfika dźwięku?

Przykład pomieszczenia do kina domowegoW zestawach kina domowego oczekujesz przede wszystkim dobrego i przestrzennego dźwięku. Głośniki do kina domowego mają nam zagwarantować dobrej jakości dźwięk, co najmniej Dolby Digital. Kupujesz sprzęt, rozmieszczasz głośniki kina domowego, instalujesz amplituner, podłączasz wszystko do telewizora, a efekt jest słaby i nie przypomina on wrażeń z sali kinowej? Okazuje się, że nie zależy on tylko od sprzętu. Ważne jest m.in. rozmieszczenie głośników, kształt pomieszczenia, ustawienie mebli, a nawet kształt czy powierzchnia ścian. Oczywiście nie zawsze masz możliwość dostosowania pomieszczenia czy też wyboru pokoju do oglądania filmów, ale kilka faktów na temat dźwięku na pewno Ci się przyda.

Emitowane przez głośniki do kina domowego fale dźwiękowe przenoszą się, powodując drgania powietrza. Im mocniejsze głośniki, tym większe powodują drgania i generują fale o większym zasięgu, np. Wilson Cinematic 5.0. Gdyby fala z głośnika trafiła bezpośrednio do Twoich uszu, byłaby to sytuacja idealna. Tak jest niemal zawsze w kinie, gdzie dźwięk nie napotyka na żadne przeszkody i moc głośników ustawiona jest tak, aby fale dźwiękowe nie odbijały się od powierzchni ścian i sufitów, ale aby trafiały do uszu widzów.

W mieszkaniu jest inaczej, bo są w nim różnego rodzaju przeszkody jak komoda, okna, czy podłoga. Ściany też raczej nie są wygłuszone i powodują zakłócenia, odbijając i zniekształcając dźwięk. W skrajnie niekorzystnych warunkach taka sytuacja może nawet powodować bóle głowy i brak wyraźnych dialogów w filmach. Dlatego zbyt mocne głośniki do kina domowego w niewielkim pomieszczeniu mogą bardziej przeszkadzać niż pomagać.

CZY WIESZ, ŻE...

Ciągle trwa proces udoskonalania systemu dźwięku wielokanałowego. Firma Dolby w 1991 zapoczątkowała nową erę dźwięku wielokanałowego przez całkowicie cyfrowy system zapisu dźwięku, zwany Dolby Stereo Digital (w kinie domowym Dolby Digital lub Dolby AC-3). Składa się on z pięciu pełnozakresowych, cyfrowo zapisanych kanałów i jednego basowego.

Jaki wpływ na ustawienie kina domowego ma kształt pomieszczenia?

Jeżeli masz możliwość wyboru pomieszczenia, w którym będziesz instalował kino domowe, to zwróć uwagę na zasady przedstawione w tym rozdziale. Jeżeli to możliwe, wybierz pokój na planie prostokąta zamiast kwadratu. Sześciokątne pomieszczenie będzie w tym wypadku najmniej odpowiednie.

Komfort odsłuchu jest zależny od warunków odbicia fal, czyli od rozkładu rezonansów. Najkorzystniejszy rozkład rezonansów występuje w pomieszczeniach, których wymiary odpowiadają jednej z trzech „złotych proporcji", określonych przez amerykańskiego akustyka L.W. Sempeyera. Określają one stosunek wysokości do szerokości i długości pomieszczenia:
  • 1:1,14:1,39 dla małych pomieszczeń,
  • 1:1,28:1,54 dla średnich pomieszczeń,
  • 1:1,60:2,33 dla dużych pomieszczeń.

Przykładowo, jeżeli masz niewielkie pomieszczenie o wysokości 2,7 metra, to:
  • szerokość pokoju powinna wynosić 1,28 x 2,7=3,45 metra,
  • długość pokoju powinna wynosić 1,54 x 2,7=4,15 metra.

Jeżeli nie masz możliwości dostosowania mieszkania do tych proporcji, wybierz to pomieszczenie, które jest najbardziej do nich zbliżone. Wtedy w pokoju warto ustawić telewizor oraz głośniki przednie na krótszej ścianie, a głośniki efektowe na dłuższej, za odbiorcami, np. za kanapą.

Jakie wybrać ustawienie głośników 5.1?

Przykład rozmieszczenia głośników kina domowegoJeżeli masz taką możliwość, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu było jak najmniej twardych i gładkich powierzchni. Grube, chłonące dźwięk materiały pozwolą na uzyskanie lepszych właściwości akustycznych. Generalnie mamy dwie zasady rozmieszczenia głośników do kina domowego:
  • nie powinny znaleźć się żadne przeszkody na drodze z głośników do naszych uszu,
  • głośniki do kina domowego powinny być na wysokości naszych uszu, gdy oglądamy film.

Ustawienie głośników 5.1 w najbardziej popularnych zestawach oznacza rozmieszczenie dwóch głośników przednich jako głównego źródła dźwięku, jednego głośnika centralnego odpowiadającego za dialogi, dwóch głośników efektowych do dźwięków typu nadlatujący samolot i subwoofera emitującego dźwięki niskiej częstotliwości.

Jak ustawić głośniki przednie? Przypomnijmy, że powinny się znajdować wzdłuż krótszej ściany pokoju. Idealne ustawienie to takie, gdy głośniki znajdą się odsunięte od ściany o 0,447 x długość dłuższej ściany, a z lewej i prawej strony o 0,276 x ściany pokoju. Jeżeli weźmiemy pod uwagę przykład z poprzedniego rozdziału, to głośniki przednie powinny być umieszczone 1,85 metra od tylnej ściany i po 1,14 metra od ściany po lewej i prawej stronie.

Głośnik centralny umieść pod samym telewizorem, a boczne głośniki efektowe najlepiej będzie przymocować do ścian na wysokości głów oglądających osób. Z kolei umieszczenie subwoofera jest niemal dowolne. Ważne, żeby nie umieszczać go w narożniku.

Sprawdź, jakie kina domowe 5.1 są dostępne w naszym sklepie.

PORADA EKSPERTA

Konkurencyjny dla firmy Dolby system dźwięku opracowało Sony – SDDS (Sony Dynamic Digital Sound), może być rozbudowany do 7 pełnozakresowych kanałów i 1 basowego. Z kolei DTS (Digital Theater Sound) opracowany został przez grupę związaną z Universalem i Stevenem Spielbergiem. Bazuje on na identycznej ilości kanałów co Dolby (5+1), ale jakość dźwięku jest o wiele lepsza.

Sprawdź, co to jest subwoofer i dlaczego warto go kupić do kina domowego.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link