Wybrałeś kino domowe, masz dobry amplituner i zestaw doskonałych głośników do kina domowego, a jednak coś nie gra – dźwięk z filmów nie przypomina efektów z sali kinowej. Myślisz, że to na pewno wina sprzętu i chcesz zwrócić sprzęt do sklepu? Okazuje się jednak, że często jest to problem wynikający z ustawienia kina domowego, a w szczególności głośników. Sprawdź jak poprawnie rozmieścić głośniki kina domowego!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:- jaka jest specyfika dźwięku, - jaki wpływ na ustawienie kina domowego ma kształt pomieszczenia, |
Jaka jest specyfika dźwięku?

Emitowane przez głośniki do kina domowego fale dźwiękowe przenoszą się, powodując drgania powietrza. Im mocniejsze głośniki, tym większe powodują drgania i generują fale o większym zasięgu, np. Wilson Cinematic 5.0. Gdyby fala z głośnika trafiła bezpośrednio do Twoich uszu, byłaby to sytuacja idealna. Tak jest niemal zawsze w kinie, gdzie dźwięk nie napotyka na żadne przeszkody i moc głośników ustawiona jest tak, aby fale dźwiękowe nie odbijały się od powierzchni ścian i sufitów, ale aby trafiały do uszu widzów.
W mieszkaniu jest inaczej, bo są w nim różnego rodzaju przeszkody jak komoda, okna, czy podłoga. Ściany też raczej nie są wygłuszone i powodują zakłócenia, odbijając i zniekształcając dźwięk. W skrajnie niekorzystnych warunkach taka sytuacja może nawet powodować bóle głowy i brak wyraźnych dialogów w filmach. Dlatego zbyt mocne głośniki do kina domowego w niewielkim pomieszczeniu mogą bardziej przeszkadzać niż pomagać.
CZY WIESZ, ŻE...Ciągle trwa proces udoskonalania systemu dźwięku wielokanałowego. Firma Dolby w 1991 zapoczątkowała nową erę dźwięku wielokanałowego przez całkowicie cyfrowy system zapisu dźwięku, zwany Dolby Stereo Digital (w kinie domowym Dolby Digital lub Dolby AC-3). Składa się on z pięciu pełnozakresowych, cyfrowo zapisanych kanałów i jednego basowego. |
Jaki wpływ na ustawienie kina domowego ma kształt pomieszczenia?
Komfort odsłuchu jest zależny od warunków odbicia fal, czyli od rozkładu rezonansów. Najkorzystniejszy rozkład rezonansów występuje w pomieszczeniach, których wymiary odpowiadają jednej z trzech „złotych proporcji", określonych przez amerykańskiego akustyka L.W. Sempeyera. Określają one stosunek wysokości do szerokości i długości pomieszczenia:
-
1:1,14:1,39 dla małych pomieszczeń,
-
1:1,28:1,54 dla średnich pomieszczeń,
-
1:1,60:2,33 dla dużych pomieszczeń.
Przykładowo, jeżeli masz niewielkie pomieszczenie o wysokości 2,7 metra, to:
-
szerokość pokoju powinna wynosić 1,28 x 2,7=3,45 metra,
-
długość pokoju powinna wynosić 1,54 x 2,7=4,15 metra.
Jeżeli nie masz możliwości dostosowania mieszkania do tych proporcji, wybierz to pomieszczenie, które jest najbardziej do nich zbliżone. Wtedy w pokoju warto ustawić telewizor oraz głośniki przednie na krótszej ścianie, a głośniki efektowe na dłuższej, za odbiorcami, np. za kanapą.
Jakie wybrać ustawienie głośników 5.1?

-
nie powinny znaleźć się żadne przeszkody na drodze z głośników do naszych uszu,
-
głośniki do kina domowego powinny być na wysokości naszych uszu, gdy oglądamy film.
Ustawienie głośników 5.1 w najbardziej popularnych zestawach oznacza rozmieszczenie dwóch głośników przednich jako głównego źródła dźwięku, jednego głośnika centralnego odpowiadającego za dialogi, dwóch głośników efektowych do dźwięków typu nadlatujący samolot i subwoofera emitującego dźwięki niskiej częstotliwości.
Jak ustawić głośniki przednie? Przypomnijmy, że powinny się znajdować wzdłuż krótszej ściany pokoju. Idealne ustawienie to takie, gdy głośniki znajdą się odsunięte od ściany o 0,447 x długość dłuższej ściany, a z lewej i prawej strony o 0,276 x ściany pokoju. Jeżeli weźmiemy pod uwagę przykład z poprzedniego rozdziału, to głośniki przednie powinny być umieszczone 1,85 metra od tylnej ściany i po 1,14 metra od ściany po lewej i prawej stronie.
Głośnik centralny umieść pod samym telewizorem, a boczne głośniki efektowe najlepiej będzie przymocować do ścian na wysokości głów oglądających osób. Z kolei umieszczenie subwoofera jest niemal dowolne. Ważne, żeby nie umieszczać go w narożniku.
Sprawdź, jakie kina domowe 5.1 są dostępne w naszym sklepie.
PORADA EKSPERTAKonkurencyjny dla firmy Dolby system dźwięku opracowało Sony – SDDS (Sony Dynamic Digital Sound), może być rozbudowany do 7 pełnozakresowych kanałów i 1 basowego. Z kolei DTS (Digital Theater Sound) opracowany został przez grupę związaną z Universalem i Stevenem Spielbergiem. Bazuje on na identycznej ilości kanałów co Dolby (5+1), ale jakość dźwięku jest o wiele lepsza. |