Gramofon automatyczny – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor: Agnieszka

Coraz większa liczba miłośników muzyki sięga po urządzenie, jakim jest gramofon automatyczny. To nowoczesna odsłona sentymentalnego powrotu do winyli. Przemieszczająca się po płycie igła umieszczona jest w nim na automatycznie sterowanym ramieniu.

Gramofon automatyczny w stylu vintage

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest gramofon automatyczny
  2. na co zwrócić uwagę przed zakupem gramofonu automatycznego
  3. jak przedstawia się ranking najbardziej popularnych w RTV EURO AGD gramofonów automatycznych

Gramofon automatyczny, czyli jaki?

Mężczyzna słuchający w domu muzyki na autmatycznym gramofonie

Wydawać by się mogło, iż w dobie wszechobecnej cyfryzacji nie znajdzie się miejsca dla „czarnych płyt”. Nic bardziej mylnego. W ostatnim czasie obserwuje się rosnące zainteresowanie winylami. Można powiedzieć, że przeżywają one renesans. Popularność zyskują również ich odtwarzacze. Melomani wybierać mogą spośród gramofonów automatycznych, manualnych, półautomatycznych. Mimo iż najbardziej cenione przez audiofilów są urządzenia obsługiwane całkowicie ręczne, to wszystkie modele zapewniają niewiarygodne doznania muzyczne.

Gramofony automatyczne wyposażone są w przyciski „start” i „stop”. W wybranych modelach funkcje te mogą być jednocześnie obsługiwane przez jeden przycisk. Wciśnięcie „start” rozpoczyna mechanizm automatycznego startu. Przenosząca drgania igła, która przetwarza je na sygnały elektryczne, a potem na dźwięki, znajduje się na ramieniu sterowanym przy użyciu specjalnej dźwigni. Po wciśnięciu „start” następuje uruchomienie silnika, podniesienie ramienia, przeniesienie go na początek płyty, opuszczenie ramienia i rozpoczęcie odtwarzania muzyki. Z kolei przycisk „stop” podnosi ramię nad końcem płyty i dochodzi do włączenia silnika. Wiele modeli ma funkcję „auto-return”. Po załączeniu się mechanizmu samoczynnie uruchamia się mechanizm „auto-startu”, dzięki czemu strona płyty może być odtwarzana w sposób ciągły, bez przerwy. Model automatyczny poleca się osobom zaczynającym przygodę z odtwarzaniem muzyki z płyt winylowych.

Napęd urządzenia

Gramofon sterowany automatycznie może być wyposażony w różne rodzaje napędów. Ich wybór zależy od przeznaczenia sprzętu. Napęd bezpośredni, tj. direct drive, charakteryzuje się dużą szybkością rozpędzania talerza oraz możliwością zmiany jej prędkości. Właściwości te docenią zwłaszcza osoby zawodowo wykorzystujące gramofony, np. DJ-e. Napęd taki mają m.in. modele Pioneer DJ PLX-1000 (bez wkładki), Pioneer DJ PLX-500-W. Z kolei gramofony z napędem paskowym, tj. belt drive, polecane są do użytku domowego. Talerz wprowadza w ruch pasek napędowy i jest w większym stopniu odseparowany od silnika. Wynikiem tego jest mocniejsze wytłumienie generowanego szumu. Rozwiązanie to zastosowano m.in. w modelach Thorens TD 240-2 (czarny), Marantz TT5005, Audio-Technica AT-LP60XBT (biały).

Polecane gramofony
  • 2 499 zł
  • 2 889 zł
  • 899 zł
  • 439 zł
  • 319 zł

Przedwzmacniacz i prędkości odczytu

Czarny gramofon na drewnianym stole

Osoby mające w planach zakup gramofonu powinny zwrócić uwagę na wyposażenie sprzętu w przedwzmacniacz. Umożliwia on podłączenie gramofonu do dowolnego wejścia audio. Dzięki temu sprzęt może współpracować z wieloma innymi urządzeniami. Rozwiązanie to mają m.in. urządzenia Audio-Technica AT-LP3 (biały), Audio-Technica AT-LP60XHP + słuchawki ATH-250AV, Lenco LS-300 (drewno) + głośniki.

Kolejną istotną kwestią jest liczba obsługiwanych prędkości odczytu. Dobrze, jeśli do wyboru jest więcej niż jedna, co pozwala na odsłuch różnych płyt. Aż trzy prędkości odczytu płyt, tj. 33 1/3 RPM, 45 RPM, 78 RPM, mają Thorens TD 190-2 (czarny), Hyundai Retro RTCC 411 RIP Drewno, Sencor STT 019U. Co więcej, dwa ostatnie modele zostały wyposażone w porty USB, umożliwiające zgrywanie utworów. Bezpośrednie podłączenie gramofonu do komputera pozwala stworzyć cyfrowe kopie analogowych nagrań. Funkcję tę wdrożono w modelach, takich jak Dual DT 210 czy Sencor STT 500URA.

Wygląd i wygoda gramofonów

Gramofon to sprzęt dla osób ceniących czyste dźwięki, wybrzmiewające w nastrojowej atmosferze, dlatego istotnym czynnikiem decydującym o jego wyborze jest wygląd. Urządzenia te najczęściej dostępne są w klasycznej i uniwersalnej czerni. Oprócz tej ponadczasowej barwy w RTV EURO AGD znaleźć można gramofony białe, srebrno-szare, brązowo-beżowe, a nawet żółto-złote, jak w modelu Onkyo CP-1050 (drewno). Dopasowany do wystroju wnętrza design sprawi, że doświadczane będą jednocześnie wielorakie wrażenia estetyczne, cieszące nie tylko ucho, ale i oko. Można też postawić na adapter o ponadczasowej linii wzorniczej, jak np. Pioneer PL-30-K.

Gramofon automatyczny to niesamowity komfort obsługi. Wszystkie czynności, jakie są konieczne, by usłyszeć dźwięk, są ograniczone do minimum. Po umieszczeniu płyty na talerzu cała operacja sprowadza się do wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Dlatego powinny być one dobrze umiejscowione i mieć odpowiednie rozmiary, jak np. w Denon DP-300F (srebrny).

Ranking popularności gramofonów automatycznych

Najbardziej popularne automatyczne gramofony, dostępne w RTV EURO AGD, to modele:

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link