Co to kataliza? Poznaj opinie naszych klientów o samoczyszczących się piekarnikach

Autor: Klaudia

Czyszczenie piekarnika z przypalonych resztek nie należy do najłatwiejszych. Rozpuszczenie zalegającego tłuszczu wymaga często użycia detergentów, które nie pozostają obojętne tak dla Twoich dłoni, jak i wnętrza urządzenia. Rozwiązaniem tego problemu jest kataliza – proces, który zachodzi w piekarnikach samoczyszczących. Przeczytaj, na czym polega i co sądzą klienci o takich urządzeniach!

Piekarnik samoczyszczący ze stali

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest kataliza i czym się różni od pyrolizy,

- jak przebiega czyszczenie katalityczne w piekarniku,

- jaki piekarnik samoczyszczący polecają nasi klienci.

Kataliza – co to jest? Czym się różni od pyrolizy?

Otwarty piekarnik samoczyszczącyUsunięcie zalegających w zwykłym piekarniku resztek jedzenia i wytopionego tłuszczu wymaga długiego szorowania z pomocą specjalistycznych środków. Piekarnik samoczyszczący pozwala pozbyć się brudu bez wysiłku. W wielu urządzeniach mechanizmem czyszczenia jest specjalny program – pyroliza – podczas którego po zakończeniu pieczenia piekarnik nagrzewa się do temperatury 500° C. W efekcie tego procesu wszystkie pozostałe resztki jedzenia zamieniają się w popiół, który po wystygnięciu piekarnika wystarczy wymieść lub zetrzeć ściereczką.

Alternatywą jest czyszczenie katalityczne, które pozwala na uzyskanie tego samego efektu – ale przy temperaturze 300-350° C. Dzieje się tak dzięki specjalnym wkładom umieszczanym na ściankach piekarnika, na których dopalają się zanieczyszczenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Kataliza zachodzi w piekarniku przez cały czas pieczenia. Po jego zakończeniu dochodzi do tzw. dopalania katalitycznego, podczas którego pozostałe szczątki osadzające się na wkładach ulegają spopieleniu.

Czyszczenie piekarnika katalityczne w praktyce

Dzięki temu że kataliza nie wymaga intensywnego nagrzewania piekarnika, rozwiązanie to jest przede wszystkim tańsze. Urządzenie nie pobiera nadmiaru energii, która byłaby konieczna do uzyskania bardzo wysokiej temperatury. Poza tym ponieważ czyszczenie katalityczne zachodzi przez cały czas, nie jest konieczny dodatkowy program – podczas gdy samoczyszczenie piekarnika z zastosowaniem pyrolizy może trwać nawet 2 godziny. Piekarniki z czyszczeniem katalitycznym nie są jednak idealne. Ich wadą jest to, że wymagają okresowej wymiany wkładów, które z czasem się zużywają.

  • 1 599 zł
  • 1 739 zł
  • 2 999 zł
  • 2 549 zł
  • 999 zł

Piekarnik samoczyszczący – opinie klientów

Kuchenka Amica z katalitycznym czyszczeniem piekarnikaSamoczyszczące piekarniki cieszą się powodzeniem wśród naszych klientów. Pozwalają uniknąć czasochłonnego sprzątania – dzięki ich zastosowaniu użytkownicy chętniej zabierają się pieczenie i wykorzystują piekarnik podczas codziennego gotowania. Co sądzą klienci o piekarnikach z katalizą?

Edek, który kupił u nas piekarnik Vestfrost V-5C4019TwCigc, jest zadowolony ze sprzętu: Pomimo niskiej ceny, jakość wykonania na wysokim poziomie. Wszystko jest stalowe, w kolorach, które mi pasowały. Dodatkowo, wkład katalityczny ogranicza czyszczenie piekarnika do minimum. Użytkownik Zbychu jest zadowolony ze stosunku ceny do jakości: Ogólnie: w swojej klasie cenowej rewelacyjnie dobra kuchnia (...). Dobrze wyregulowana, świetnie piecze – pisze w swojej recenzji.

Pozytywnie o piekarniku samoczyszczącym wypowiada się też Kasia, która kupiła u nas model Amica 614GCES3.43ZPTSKDPAQ(XL): Większa powierzchnia robocza i duża pojemność piekarnika pozwalają na wygodniejszą pracę. Z zakupu zadowolona jest też Hanka – w recenzji kuchenki pisze: Idealny piec dla potrzeb mojej rodziny. Ładny design. Zarówno płyta, jak i piekarnik łatwe do utrzymania w czystości. Dokładny termostat, czytelny wyświetlacz. Prowadnice teleskopowe ułatwiają wkładanie i wyjmowanie dużych porcji z piekarnika.

Czyszczenie piekarnika to nie wszystko – aby utrzymać kuchnię w dobrym stanie, musisz dbać o całość sprzętu. Przeczytaj, jak czyścić płytę gazową i kuchnię wolnostojącą.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link