Jakie są ogólne informacje na temat skrótu TTL?

Autor: Łukasz

Co to znaczy TTL? Czy warto wiedzieć, jakie informacje są ukryte pod tym pojęciem? Przede wszystkim należy zauważyć, że jest to ciekawy temat między innymi ze względu na fakt, że sam skrót ma więcej niż jedno znaczenie. Osoba interesująca się techniką będzie zadowolona, ponieważ zagłębiając się w temat TTL, zapozna się z paroma dziedzinami. Po pierwsze to pojęcie związane z sieciami komputerowymi. Po drugie jest to również skrót, który ma związek ze światem fotografii. W związku z tym będzie to swego rodzaju gratka dla miłośników nowych technologii, którzy chętnie poznają nowe pojęcia.

Kobieta podpinająca router

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. ogólnych informacji na temat skrótu TTL i sieci
  2. ogólnych informacji na temat skrótu TTL i fotografii

Co warto wiedzieć na temat TTL i sieci komputerowych?

Zbliżenie na router

Najlepiej będzie zacząć od informacji, że TTL ma więcej niż jedno znaczenie. Dzięki temu w jednym artykule można rozwiać wątpliwości co do dwóch potencjalnych pojęć. Zyskają na tym również osoby, które trafią tu ze względu na chęć poznania zarówno jednego, jak i drugiego objaśnienia TTL. Oczywiście stosowanie skrótów wywodzących się z języka angielskiego jest często spotykanym zjawiskiem, które może być nieco dezorientujące dla osób nieposługujących się tym językiem. W związku z tym na początku dobrze będzie rozwinąć potencjalne anglojęzyczne określenia związane z TTL.

Po pierwsze TTL jest związane z sieciami komputerowymi. Rozwinięciem skrótu w języku angielskim jest Time To Live, co po polsku przekłada się na czas życia pakietu. O co chodzi? Otóż jest to pewien parametr, którego rola to określanie maksymalnego czasu życia pakietów i, wbrew pozorom, będzie to dość istotne. Chodzi o to, że okres ważności pakietu danych stosowany w sieciach komputerowych to właśnie TTL i nie jest to czymś obojętnym, ponieważ dzięki tej procedurze nie dochodzi do niekorzystnego zjawiska. Jeżeli jakiś pakiet z nieosiągalnym adresem przeznaczenia będzie krążył po sieci, wtedy będzie miało miejsce generowanie zbędnego ruchu bez wartości. Zamiast tego można przypisać czas życia pakietów, żeby po przechodzeniu przez węzły sieciowe dochodziło do zmniejszenia wartości TTL. W końcu pakiet dojdzie do wartości „0”, a to zaowocuje skasowaniem go przez router.

Podsumowując, może to być okres ważności pakietu danych lub na przykład rekordu DNS. Od tej pory, spotykając się z określeniami typu TTL, TTL DNS albo TTL 255, powinniśmy pamiętać o powiązaniu tego z sieciami komputerowymi. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że redukowana wartość może się rozpoczynać z różnych poziomów, jak na przykład 32 czy chociażby podane chwilę wcześniej 255.

Polecane routery
  • 349 zł
  • 139 zł
  • 79,99 zł
  • 199 zł
  • 99,99 zł

Co warto wiedzieć na temat TTL i fotografii?

Aparat fotograficzny

Obiecaliśmy również wyjaśnienie drugiego z popularnych znaczeń TTL, więc najwyższa pora to uczynić. Skrót ten ma związek nie tylko z routerami i sieciami komputerowymi, lecz i z fotografią. TTL wiąże się też z lampą błyskową aparatu, a mówiąc dokładniej, chodzi o pomiar oraz kontrolę światła przez obiektyw. Taki system pomiaru światła powinien wspierać proces odpowiedniego doświetlania fotografowanej sceny. W tym znaczeniu rozwinięcie TTL w języku angielskim brzmi Through The Lens.

Ktoś może się zastanawiać, co to właściwie znaczy. Warto zatem pokusić się o ogólny opis tego procesu. TTL ma wpływ na moc lampy błyskowej, ale trzeba pamiętać jeszcze o tym, że użytkownik aparatu może przejść do trybu manualnego i samodzielnie o tym decydować. Jeżeli jednak zdecyduje się na skorzystanie z TTL, wtedy zachodzi pewien interesujący proces. Kiedy dojdzie do tego, że światło zostanie odbite (zaraz po tym, gdy doszło do wyzwolenia migawki), wtedy trafi do sensora mającego za zadanie dokonać pomiaru. W tym momencie może zaistnieć sytuacja, w której sensor dokonujący pomiaru zapobiegnie prześwietleniu, ponieważ uzna, że klatka została wystarczająco naświetlona.

To bardzo przydatne rozwiązanie, które pomaga w uzyskiwaniu zdjęć lepszej jakości. Dzięki takiej metodzie aparat wykonuje pomiar natężenia odbitego światła i dokonuje zaawansowanych obliczeń w ułamku sekundy. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że współczesne TTL w fotografii są dość wyrafinowanymi rozwiązaniami. Co ciekawe, te bardziej zaawansowane aparaty mają wiele typów Through The Lens. Trzeba przyznać, że istnieje szereg sytuacji, w których możliwość skorzystania z TTL okazuje się bardzo przydatna, wręcz niezastąpiona. Oczywiście zdarza się też, że będziemy musieli z tego zrezygnować, choćby podczas robienia zdjęć ze studyjnym oświetleniem, które jest dość proste.

Ostatecznie taka wiedza może się przydać podczas kupowania nowego aparatu. A także wtedy, gdy będziemy zapoznawać się z routerami i okaże się, że pewien skrót wydaje nam się zupełnie obcy i niezrozumiały. Zawsze warto wiedzieć więcej przed zakupem.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów