Chłodziarko-zamrażarka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Ola

Chłodziarko-zamrażarka to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić pracę w kuchni oraz codzienne nasze funkcjonowanie. Jednak zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników i kryteriów, tak abyśmy mogli cieszyć się udanym zakupem. Jaka chłodziarko-zamrażarka będzie lepsza: ta do zabudowy czy może wolnostojąca?

Chłodziarko-zamrażarka zabudowana w kuchni.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki rodzaj chłodziarko-zamrażarki warto wybrać
  2. jakie są wady i zalety chłodziarko-zamrażarek wolnostojących i do zabudowy
  3. jakie sprawdzone modele warto kupić

Chłodziarko-zamrażarka – jaki rodzaj wybrać?

Kuchnia z zabudwaną chłodziarko-zamrażarką.

Chłodziarko-zamrażarka to urządzenie niezbędne w każdej kuchni, a oferta rynku w tym segmencie jest bardzo bogata. Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnej lodówki, warto przeanalizować, jaki model najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni. Ciekawym pomysłem może być nabycie małej chłodziarko-zamrażarki jednodrzwiowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w sytuacji, kiedy mieszkamy sami. Duża lodówka jest nam wtedy w zasadzie niepotrzebna, więc lepiej kupić chłodziarko-zamrażarkę o mniejszej pojemności, zajmującej tym samym mniej miejsca. Najbardziej klasyczna będzie chłodziarko-zamrażarka dwudrzwiowa. Cechą charakterystyczną takiego urządzenia jest oddzielna komora mrożąca (zazwyczaj znajduje się na dole) i oddzielna komora chłodząca. Chłodziarko-zamrażarki dwudrzwiowe są modelami o dość dużej pojemności, przez co są idealną opcją dla rodzin wieloosobowych. W dodatku są dość wysokie, dlatego też zanim zdecydujemy się na zakup takiej lodówki, musimy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym chcielibyśmy ją postawić.

Godne namysłu będzie wzbogacenie wnętrza kuchni o chłodziarko-zamrażarkę z kostkarką do lodu. To dobry wybór szczególnie na lato, gdyż w każdej chwili możemy mieć pod ręką chłodny napój. A to nie wszystkie możliwości wyboru, jaki mamy. Możemy kupić także chłodziarko-zamrażarki Side by Side. To największy tego typu sprzęt AGD dostępny na rynku. Taki model posiada dwoje drzwi umiejscowionych obok siebie, które otwiera się na zewnątrz. Z jednej strony znajduje się komora z zamrażarką, z drugiej strony zaś chłodziarka. Z racji swoich dość dużych gabarytów warto wybierać je tylko do kuchni o dużej powierzchni. Wiele modeli chłodziarko-zamrażarek Side by Side posiada jeszcze dodatkowe funkcje, takie jak np. kostkarka do lodu czy podajnik zimnej wody. W sklepach możemy znaleźć jeszcze jeden typ lodówek, tzw. modele French Door. To połączenie klasycznej lodówki i chłodziarko-zamrażarki Side by Side. W takich urządzeniach mamy troje drzwi – dwoje w komorze chłodzącej, umiejscowione obok siebie, i trzecie w komorze mrożącej, znajdującej się na dole.

Polecane zamrażarki
  • 1 999 zł
  • 2 899 zł
  • 1 999 zł
  • 2 499 zł
  • 1 399 zł

Wady i zalety chłodziarko-zamrażarek wolnostojących i do zabudowy

Kobieta zaglądająca do wnętrza lodówki.

Wiele osób przed zakupem zadaje sobie pytanie, czy lepsza będzie chłodziarko-zamrażarka do zabudowy, czy może jednak postawić na model wolnostojący. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a nasz wybór będzie uzależniony od kilku kwestii. Dużym plusem chłodziarko-zamrażarek wolnostojących jest ich ogromny wybór. Ponadto są one mobilne i w prosty sposób można je przestawiać z miejsca na miejsce. Wartą odnotowania zaletą jest swoboda ich montażu. Co do wad, to często będą one zajmować dość dużą powierzchnię w kuchni. Niekiedy mogą również niezbyt dobrze komponować się w wystrój naszej kuchni i psuć efekt wizualny. Chłodziarko-zamrażarki do zabudowy są urządzeniami o dużo większych walorach estetycznych i w łatwy sposób dadzą się dopasować do wystroju wnętrza kuchni. Niestety są z reguły droższe niż modele wolnostojące, więc jeśli nasz budżet na zakup lodówki jest ograniczony, to mogą nie być osiągalne cenowo. Do tego są bardziej skomplikowane w montażu.

Chłodziarko-zamrażarka – jaki model warto wybrać?

Spośród produktów dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na kilka sprawdzonych modeli, których zakup można rozważyć. Whirlpool W7 821O K to czarna chłodziarka-zamrażarka wolnostojąca, która świetnie wkomponuje się do wnętrza praktycznie każdej kuchni. Lodówka ma wymiary 189 x 59,6 x 67,7 cm. Pojemność części chłodzącej wynosi 234 litry, a części mrożącej 104 litry. Dobrze zwrócić uwagę, że jest to model bezszronowy o pełnym systemie No Frost. Ciekawym rozwiązaniem będzie zakup chłodziarko-zamrażarki Samsung RB37J502VB1 o niskim poziomie hałasu, wynoszącym 39 dB. Na uwagę zasługuje też wysoka klasa energetyczna urządzenia, na poziomie A+++. Dzięki temu produkt zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki. Liebherr ICUNS 3324 to sprawdzona chłodziarko-zamrażarka do zabudowy, posiadająca funkcję No Frost w zamrażalniku. Godną polecenia lodówką jest także Samsung BRB260087WW. Zadowoleni będziemy również z zakupu modelu chłodziarko-zamrażarki pod zabudowę Whirlpool ART 6502A+, o klasie energetycznej A+.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link