Ciche chłodzenie do Twojego CPU – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor: Anna

Procesor to serce całego komputera. Odpowiada on za większość wykonywanych operacji. Im bardziej wydajna i efektywna jednostka, tym większa temperatura kumuluje się wewnątrz komputera. Dlatego warto zainwestować w dobry i cichy system chłodzenia, który zabezpieczy procesor przed zbędnym przegrzewaniem się. Przy krytycznie wysokiej temperaturze CPU może być dużo mniej wydajny lub ulec poważnym uszkodzeniom. Zobacz, jak wybrać idealny model cichego wentylatora do chłodzenia procesora.

Montowanie układu chłodzenia CPU powietrzem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. za co odpowiada chłodzenie procesora oraz jakie rodzaje chłodzenia wyróżniamy
  2. na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu chłodzenia do procesora
  3. jaki model wentylatora do chłodzenia CPU warto wybrać

Za co odpowiada chłodzenie procesora? Jakie rodzaje chłodzenia wyróżniamy?

Chłodzenie wodne

Jeżeli chodzi o chłodzenie do procesora, to najpierw należy wspomnieć o samej jednostce obliczeniowej. Procesor to jeden z najważniejszych elementów naszego sprzętu. Odpowiada on za pracę innych części składowych układu PC. Jego wydajność oraz skuteczność w dużej mierze zależą od wybranego modelu, ale także utrzymywanej wewnątrz komputera temperatury. Procesor to urządzenie, które podczas swojej pracy osiąga nierzadko bardzo wysokie temperatury. Chcąc zachować CPU w dobrej kondycji przez długie lata, powinniśmy wybrać adekwatny rodzaj chłodzenia. 

Jakie zatem typy chłodzenia możemy wyróżnić?

  • Powietrzne – jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj chłodzenia procesorów. Głównym czynnikiem schładzającym CPU jest w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, cyrkulujące powietrze. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnego radiatora oraz wbudowanego wentylatora o odpowiednich wymiarach. Jest to zdecydowanie tańszy sposób chłodzenia procesora, w odróżnieniu od schładzania wykorzystującego ciecz.
  • Wodne – jest to rodzaj chłodzenia wykorzystywany w zaawansowanych jednostkach PC. Stosuje się go głównie do komputerów o potężnej wydajności, przeznaczonych np. do najnowszych gier komputerowych czy pracy przy montażu wideo lub obróbce zdjęć. Ten rodzaj chłodzenia opiera się o specjalną konstrukcję, w której głównym elementem schładzającym nasze podzespoły komputerowe jest woda. 

Zakup chłodzenia do procesora – na co zwrócić uwagę?

Poza wyborem rodzaju wentylatora do chłodzenia procesora, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Niezależnie od tego, czy wybierzemy chłodzenie powietrzne, czy wodne, musimy przyjrzeć się przede wszystkim konstrukcji i wielkości tego urządzenia. Oczywiście, w głównej mierze jest to związane z wymiarami naszej obudowy oraz samych podzespołów. Im większy model, o dużej prędkości obrotowej, tym bardziej wydajny będzie wentylator – głównie pod względem generowanego i cyrkulującego powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku chłodzenia powietrznego im wentylator jest większy, tym głośniejszy się okaże.

Wiele osób dobiera wentylator do chłodzenia procesora głównie ze względu na jego kulturę pracy, a więc głośność. Biorąc pod uwagę tę cechę, możemy wyróżnić chłodzenie aktywne i pasywne. Pierwsze z nich najczęściej wykorzystuje wentylator, który podczas pracy generuje dźwięki. Wersja pasywna nie posiada w swojej konstrukcji wspomnianego wcześniej wentylatora. Dlatego praca chłodzenia o takiej konstrukcji jest praktycznie bezgłośna.

  • 649 zł
  • 439 zł
  • 519 zł
  • 519 zł
  • 319 zł

Wentylatory, które skutecznie ochłodzą Twój CPU

Cooler Master MasterAir Maker 8 – chłodzenie procesora

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli wentylatorów do chłodzenia procesora. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami oraz przeznaczeniem. Dla osób poszukujących chłodzenia powietrznego świetną propozycją będzie SilentiumPC Spartan 4. Jest on wyposażony w specjalny radiator, który dzięki dużej powierzchni skutecznie oddaje energię cieplną. Zaletę tego modelu stanowi możliwość jego montażu zarówno w przypadku procesorów firmy AMD, jak i Intel. Dla osób poszukujących jeszcze bardziej wydajnego wentylatora powietrznego doskonałym rozwiązaniem będzie Corsair A500 Dual Fan CPU Cooler. Ten model wykorzystuje w swojej konstrukcji aż dwa wentylatory. Dzięki temu nie musimy martwić się o przegrzewający się procesor – ten system chłodzenia utrzyma go w optymalnej temperaturze! Należy także wspomnieć o propozycji wentylatora powietrznego dla graczy, wyposażonego w futurystyczne podświetlenie. Mowa o SilentiumPC Fortis 3 Evo ARGB. Warto zakupić ten model do komputera z obudową, przez którą widać wszystkie podzespoły – poza skutecznością samego wentylatora, możemy też wówczas cieszyć się oryginalnym wyglądem naszej jednostki. 

Polecamy również wentylatory z systemem wodnym. Godnym uwagi urządzeniem tego typu będzie zdecydowanie Corsair Hydro Series H150i PRO RGB. To chłodzenie zostało wyposażone w aż trzy wiatraki, które skutecznie chłodzą nie tylko procesor, ale i inne podzespoły komputera. Całość wykorzystuje konstrukcję chłodzenia cieczą – wszystko dla ultracichej pracy! Jeżeli chodzi o ten typ chłodzenia, to trafioną inwestycją będzie także zakup Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB. Model ten, podobnie jak i poprzednik, posiada wbudowane podświetlenie. Idealnie sprawdzi się w komputerach gamingowych, które są wystawione na najwyższe obciążenie procesora.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów