Aluminiowa czy ceramiczna stopa generatora pary – które rozwiązanie jest lepsze?

Autor: Joanna

Chcąc kupić dobry sprzęt do prasowania tkanin, wielu użytkowników często zastanawia się, co będzie lepszym wyborem – aluminiowa czy ceramiczna stopa generatora pary. Oba modele tego rodzaju urządzenia mają swoich zwolenników. Warto jednak wiedzieć, jakie są między nimi różnice.

Czarno biały generator pary

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są wady i zalety aluminiowego i ceramicznego generatora pary
  2. jakie modele z ceramiczną stopą generatora pary wybrać
  3. jakie modele generatora pary ze stopą aluminiową są polecane

Aluminiowa czy ceramiczna stopa generatora pary – która jest lepsza?

Dziewczęca sukienka prasowana generatorem pary

Generatory pary stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych żelazek. Umożliwiają prasowanie tkanin nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Do tego wydajność tego rodzaju urządzeń sprawia, że zapewniają one również szybszą pracę, więc wygładzanie zagnieceń trwa bardzo krótko. Prasowanie jest zatem komfortowe, a cały proces przebiega niezwykle sprawnie.

Powłoka ceramiczna w tych urządzeniach to coś, co docenia wielu użytkowników. Jest ona nie tylko niezwykle łatwa w czyszczeniu, ale także odporna na zarysowania. Można więc być pewnym, że przy właściwym użytkowaniu sprzęt posłuży nam wiele lat. Do tego ceramiczna stopa ułatwia poślizg po tkaninie, co sprawia, że w prasowanie nie trzeba wkładać zbyt wiele wysiłku. Twarde elementy, jak guzik, napy czy suwaki, nie stanowią dla takiej stopy zagrożenia.

Zwolennicy stopy aluminiowej w tego rodzaju sprzętach przekonują zaś, że jest ona trwalsza od jej ceramicznego odpowiednika. Jest bowiem bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. przypadkowe uderzenie. Te wykonane z teflonu i aluminium zapobiegają też nieestetycznemu „świeceniu się” tkanin. Minus stanowi jednak to, że łatwo ich powierzchnię zarysować, czego efektem może być przywieranie materiału. Plusem z kolei jest zwykle niższa cena takich modeli.

Polecane generatory pary
  • 599 zł
  • 759 zł
  • 2 799 zł
  • 1 199 zł
  • 999 zł

Generatory pary ze stopą ceramiczną – które wybrać?

Kolorowe ręczniki obok generatora pary

Poszukując dobrego generatora pary ze stopą ceramiczną, warto przyjrzeć się modelom ultralekkim. Takim jest np. Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30. Niewielka waga sprawia, że okaże się on idealny do prasowania np. firanek w pionie. Model ten wyposażono w inteligentny czujnik wykrywający ruchy żelazka, przez co para uwalniana jest automatycznie. Ważną funkcją jest w tym urządzeniu także technologia, która dopasowuje temperaturę. Pozwala to zredukować ryzyko przypalenia.

Tańszym modelem, który również świetnie spełni swoją funkcję, jest RAVEN EGP001. Urządzenie to posiada regulację temperatury oraz możliwość wyboru intensywności pary. Funkcja samooczyszczania jest niezwykle pomocna w utrzymaniu tego rodzaju sprzętu w czystości, gdyż eliminuje powstający w nim osad. Wyjmowany zbiornik sprawia natomiast, że nie trzeba obawiać się o przypadkowe zalanie urządzenia wodą.

Ciekawym wyborem jest też model Bosch TDS8060. Jego wysoka moc (2400 W) i silne uderzenie pary (520 g/min) dają gwarancję skutecznego wygładzania nawet najbardziej uporczywych zagnieceń. Atuty tego modelu to funkcja Eco, dzięki której można oszczędzać energię, oraz system antywapienny, zapobiegający osadzaniu się kamienia.

Generatory pary ze stopą aluminiową i alternatywne rozwiązania

Generatory pary ze stopą aluminiową są uniwersalne i często wybierane. Dla wymagających klientów godnym polecenia modelem będzie np. Laurastar Lift Xtra. Zastosowana w nim technologia dogłębnie oczyszcza włókna tkaniny i pozwala szybko pozbyć się zagnieceń. Pulsacyjna para jest tu wyrzucana seriami, co pozwala na jej optymalne dawkowanie. Jeśli jednak ktoś obawia się zarysowań, które z czasem mogą pojawić się na powierzchni modeli ze stopą aluminiową, to doskonałą alternatywą dla nich będzie powłoka ze stali szlachetnej pokryta tytanem. Zastosowanie takiego rozwiązania w stopie generatora pary sprawia, że prasowanie nie wymaga wysiłku, bo urządzenie gładko porusza się po tkaninie. Jego powierzchnia będzie też cechować się większą trwałością. Przykładem modelu wyposażonego w taką stopę jest Philips PerfectCare Elite Silence GC9640/60. Decydując się na generator pary, warto także zwrócić uwagę na zastosowany w nim system zabezpieczeń. W modelu Philips PerfectCare Aqua Pro GC9324/20 funkcja automatycznego wyłączania nie tylko pozwala oszczędzać energię, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo np. w razie pozostawienia urządzenia bez nadzoru na kilka minut.

Równie dobrym rozwiązaniem jest generator pary ze stopą wykonaną z eloxalu. Powłoka ta jest dwukrotnie twardsza od stali nierdzewnej. Kupując takie urządzenie, zyskujemy pewność co do jego trwałości. Poza tym taka powłoka zapewnia dobry poślizg na tkaninie, co znacznie ułatwia prasowanie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link