Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

System operacyjny - komputery

System operacyjny to oprogramowanie, które zarządza całym systemem komputerowym. Dzięki niemu możliwe jest uruchamianie programów oraz sprawowanie kontroli nad resztą zadań na komputerze.
Nadzoruje on także komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera, zapis plików na dysku twardym oraz drukowanie lub wyświetlanie informacji na ekranie.

Do najpopularniejszych obecnie systemów operacyjnych należą: Windows 11Windows 10, Windows 8Mac OS X, Google Chrome OS i Linux.


Microsoft Windows 11
System Windows 11 jest idealnym połączeniem wysokiej wydajności oraz możliwości personalizacji wielu elementów ułatwiających codzienną pracę i rozrywkę. Przejrzysty wygląd elementów systemowych oraz rozbudowane menu start i widżety pozwolą Ci na zoptymalizowanie pracy codziennej. Nie zapominamy także o nowej wersji przeglądarki Microsoft Edge oraz innych aplikacji systemowych, np. kaltulator, poczta, kalendarz, Media Player, Paint. Windows 11 pozwala również na szybszą komunikację z bliskimi dzięki apce Teams oraz oferuję lepszą optymalizację dla gier.
 
  Microsoft Windows 10
Nowy system Windows 10 łączy w sobie najlepsze cechy Windows 7 oraz Windows 8.x. Został stworzony przy współudziale społeczności miłośników Windows, których uwagi zostały uwzględnione przy projektowaniu nowego systemu. Jedną z cech jest powrót do menu Start. Jednocześnie nadal pozostaje możliwość ustawienia charakterystycznych dla poprzedniej wersji "kafelków". Windows 10 jest najbardziej zaawansowanym systemem operacyjnym od Microsoft, dającym wiele możliwości jego użytkownikom.
 
Microsoft Windows 8.x
Charakterystyczny ekran startowy Windows 8.x bazuje na prostym, graficznym układzie. Znajduje się na nim szereg kafelków, które w każdej chwili można łatwo spersonalizować. Dodatkowo, w sklepie Windows, znajdują się tysiące aplikacji, rozszerzające możliwości urządzenia. Windows 8.1 pozwala jednocześnie otworzyć wiele aplikacji, a ich układ na ekranie można indywidualnie dostosować do swoich aktualnych potrzeb.
 
  Apple Mac OS X
System operacyjny stworzony przez Apple i instalowany w komputerach tej firmy. Pochodzi z rodziny uniksowych systemów operacyjnych. System ten jest stale udoskonalany, charakterystyczną cechą są coroczne aktualizacje.
 
  Google Chrome OS
System operacyjny firmy Google, działający głównie na zasadzie aplikacji internetowych. Chrome OS opiera się na jądrze Linux, a jego kod źródłowy jest otwarty. Do korzystania z funkcjonalności systemu konieczny jest dostęp do internetu.
 
Linux
Jest to rodzina systemów uniksowych opartych na jądrze Linux. Systemu Linux są systemami otwartymi, dzięki czemu ich kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany przez twórców systemów. Istnieje wiele rodzajów systemów Linux, najpopularniejszymi z nich są m.in. Ubuntu, Debian, Fedora, Mandriva.

 


KORZYŚCI:

- zapewnienie kontroli wykonywanych zadań na komputerze.
- dużo dostepnych aplikacji systemowych (gry, programy użytkowe i biurowe).
- system operacyjny zapewnia proste i szybkie podłączenie urządzeń kompatybilnych z komputerem (drukarka, dysk zewnętrzny, pendrive, smartfon).


Jeśli nie wiesz jaki system operacyjny wybrać, skorzystaj z poradnika
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację