Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Rodzaj procesora

Dzięki procesorowi, komputer działa płynnie i wydanie.


Procesor
 nadzoruje i synchronizuje pracę wszystkich podzespołów i urządzeń w komputerze. Ma bezpośredni wpływ na szybkość i wydajność działania komputera. Im większa liczba rdzeni w procesorze, tym więcej operacji może być wykonywanych jednocześnie, a więc komputer jest bardziej wydajny i wielozadaniowy. 

Urządzenia z procesorami Intel AtomIntel CeleronIntel Pentium lub AMD A-Series i  E-Series przeznaczone są dla mniej wymagających osób, natomiast te z procesorami Intel Core i7, Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5 i 7 dla zaawansowanych użytkowników ceniących szybkość pracy i największą wydajność.


 

Procesory Intel:

  • Intel Core™ M-Series, Intel Atom® - idealnie sprawdzą się w codziennych zadaniach, np. do przeglądania Internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów, grania w proste gry oraz pracy z pakietem biurowym Office.

  • Intel Pentium®Intel Celeron®Intel Core™ i3 - duża moc obliczeniowa pozwoli na płynną obsługę filmów w jakości FullHD i stabilne działanie programów oraz gier 2D/3D.

  • Intel Core™ i5, Intel Core™ i7 - najczęściej wybierane procesory do pracy, streamowania i grania w gry. Wysoka moc obliczeniowa umożliwia bezproblemowe działanie nowszych gier i programów audio/video/graficznych.

  • Intel Core™ i9 -  procesory z najwyższej serii i9 osiągają ekstremalną moc, dzięki której zapewniają najwyższy poziom pracy i rozrywki. 


 

Procesory AMD:

  • A-Series i  E-Series, Ryzen 3 - idealnie sprawdzą się w codziennych zadaniach, np. do przeglądania Internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów, grania w proste gry oraz pracy z pakietem biurowym Office.

  • FX-Series, Ryzen 5-7 - najbardziej popularne procesory AMD, idealne do pracy, streamowania i grania w gry. Wysoka moc obliczeniowa umożliwia bezproblemowe działanie nowszych gier i programów audio/video/graficznych.


 

Procesory Apple:

  • Czip M1 - bardzo energooszczędny procesor stworzony do obsługi wielu wątków jednocześnie. Czip M1 zawiera CPU, GPU, system Neutral Engine i mnóstwo innych innowacyjnych technologii. Idealny do obsługi wymagających programów audio/video/graficznych.
 

Procesory posiadają różne oznaczenia literowe w nazwie (np. H, N, U), które odpowiadają m.in. za wydajność oraz pobór mocy.


 

LITERA W NAZWIE PROCESORA CHARAKTERYSTYKA
H, K Wysoka wydajność, wysoki pobór mocy
N Niska wydajność, niski pobór mocy
U Bardzo dobra wydajność , niski pobór mocyKORZYŚCI:


- zapewnia sprawne i szybkie działanie komputera oraz programów i gier zainstalowanych na dysku.
- możliwość wykonywania wielu zadań na komputerze jednocześnie.
- możliwość uruchamiania i zapewnienie płynnego działania gier i programów (spełniających wymagania techniczne komputera).

Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację