Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa (inaczej karta muzyczna) umożliwia odtwarzanie oraz nagrywanie dźwięku na komputerze. Pozwala również na podłączenie do komputerów głośników, mikrofonu, wzmacniacza oraz innych urządzeń audio.
Karty dzielą się na karty wewnętrzne (zintegrowane) oraz zewnętrzne (montowane oddzielnie do płyty głównej komputera).
 
Przy wyborze karty dźwiękowej warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:
- realne pasmo przenoszenia: jest to zakres dźwięków jakie może przetworzyć karta. Warto by karta miała je w zakresie od 20Hz do 20kHz, jako że jest to zakres słyszalności przez człowieka. Dzięki temu głośniki będą mogły odtworzyć każdy dźwięk.
- stosunek sygnału do szumu (Signal to Noise Ratio): jest to wartość mocy dźwięków użytecznych w stosunku do szumu. Mierzy się go w decybelach. Warto by nasza karta miała SNR przynajmniej na poziomie 95 dB, by nie przeszkadzały Ci żadne zakłócenia 
- poziom szumów (Noise Ratio): jest to poziom szumu, generowanego przez głośniki, w przypadku gdy nie jest przetwarzany żaden dźwięk. Ten parametr powinien być na poziomie 90 dbA i mniej, by owe szumy nie zakłócały Twojego spokoju, gdy akurat nie słuchasz muzyki
- ilość obsługiwanych kanałów: oznaczenia w nazwach kart (np. 5.1 albo 7.1) mówią nam o tym, ile głośników możesz podpiąć do danej karty. Więc np. karta 5.1 obsłuży 5 głośników (nie licząc subwoofera) 
 
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację