Zalety odkurzaczy pionowych – dlaczego warto

Łukasz Figielski

Uniwersalny odkurzacz pionowy to domowa rewolucja, nowa jakość codziennego życia. Sprzątanie może być szybkie, ciche i przyjemne, a urządzenie, które do tego służy, może być ładne – może być ozdobą mieszkania i powodem do dumy. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w odkurzaczach bezprzewodowych tego typu.


Umiejscowienie modułu z silnikiem w odkurzaczu bezprzewodowym

Na początek konstrukcja. Wyróżniamy dwa rodzaje odkurzaczy pionowych:

·       moduł z silnikiem i pojemnikiem na zanieczyszczenia mocowany w rączce – uchwyt pistoletowy, z przyciskiem spustu pod palcem wskazującym. To łatwiejsze czyszczenie tapicerki czy np. pajęczyn pod sufitem, bo część główną trzymasz zawsze w ręku. Takie urządzenia są zazwyczaj podczas pracy nieco cięższe od odkurzaczy z pojemnikiem przy szczotce, bo zawsze unosisz w dłoni całą konstrukcję. Po pracy mocowane są w stacji na ścianie lub stawiane na nóżce, po wyjęciu rury;


·       moduł z silnikiem i pojemnikiem na kurz w głównym korpusie, przy szczotce; jest wyjmowany do pracy „na wysokościach”. Gdy czyścisz elektroszczotką podłogę i dywany – a tak sprzątasz najczęściej – odkurzacz waży w ręku mniej. Po pracy urządzenie może stać samoczynnie, wsparte właśnie na zablokowanej szczotce.


Są też odkurzacze pionowe hybrydowe – moduł z silnikiem może być zamocowany zarówno na górze, jak i na dole urządzenia (albo zostać całkowicie wyjęty i pracować z krótszymi szczotkami).


Liczba i jakość końcówek

Najważniejsza jest elektroszczotka – główny element czyszczący podłogi i dywany, z długim wałkiem napędzanym własnym silniczkiem. Polecamy odkurzacze z dużą elektroszczotką i dodatkową małą elektroszczotką do tapicerki (meblowej lub samochodowej). W tanich odkurzaczach bezprzewodowych zamiast elektroszczotki może być turboszczotka – czyli końcówka z wałkiem napędzanym siłą wciąganego powietrza.

Zwróć uwagę na konstrukcję głównych szczotek i wałków – producenci stosują rozmaite rozwiązania zwiększające efektywność sprzątania, a także czyszczenia samego wałka. Fajnym i efektownym udogodnieniem jest oświetlenie elektroszczotki diodami LED.

Elektroszczotkę nakładasz na koniec głównej rury – ważna jest jakość złączek. Niektórzy producenci stosują rury składane – to rozwiązanie ułatwia czyszczenie przestrzeni pod meblami (stoliki, kanapy).


 

W komplecie zazwyczaj są też inne szczotki, m.in.:

·       szczelinówka do ciężko dostępnych przestrzeni (między żebrami grzejników, za meblami itp.);
·       szczoteczka z delikatną szczeciną (półki, blaty).

 

Czas pracy na baterii odkurzacza pionowego

Podawany jest zawsze osobno dla trybu ekonomicznego (zwykłego) i turbo, czasem jest także tryb oszczędny. Turbo wyczerpuje baterie już po kilku, maksymalnie 30 minutach – zależnie nie tylko od pojemności baterii, ale też tego, jak bardzo turbo jest turbo, a nawet od stosowanej nakładki. Używaj go tylko do naprawdę zabrudzonych powierzchni. W większości sytuacji wystarczy moc średnia, mniej więcej godzina pracy. Przy codziennym odkurzaniu kilkudziesięciu metrów wystarczy ładowanie co parę tygodni.

Niektóre odkurzacze pionowe mają baterie wymienne, czasem zamiennik jest częścią zestawu. W takim modelu wystarczy podmienić akumulator, by sprzątać dalej – a potem naładować oba. 
 

Poziom hałasu – cichy silnik cyklonowy

Producenci zazwyczaj podają poziom hałasu, jaki emituje urządzenie podczas sprzątania, przy niektórych jest to zakres – zależy od stosowanego trybu. Można przyjąć, że poniżej 80 dB to dobry wynik. Ale pamiętaj, że często głośniej znaczy mocniej.

Polecane odkurzacze pionowe
  • 1 479 zł
  • 3 799 zł
  • 999 zł
  • 649 zł
  • 409 zł
  • 1 099 zł
  • 2 899 zł
  • 449 zł
  • 2 649 zł
  • 3 229 zł

W odkurzaczach bezprzewodowych tego typu stosowane są bezszczotkowe silniki cyklonowe – generowane cyklony widać przez przezroczyste ściany pojemnika na kurz. Warto zaznaczyć, że wlatując i wylatując, powietrze trafia na filtry, wychodzi oczyszczone. Takie urządzenia działają jak oczyszczacze powietrza! Szczególnie polecamy je alergikom i właścicielom zwierząt. Niestety, ciężko ustalić skuteczność pracy, siłę ssącą silnika, takie dane nie są ustandaryzowane. Najbardziej miarodajną jednostką są air watty, czyli „waty powietrzne” (AW).
 

Waga odkurzacza pionowego

Lekki odkurzacz pionowy to komfort codziennego sprzątania. Jest spora różnica między 0,5 a 3 kg. Weź też pod uwagę, że podczas czyszczenia podłogi dużą elektroszczotką lżejszy będzie prawdopodobnie odkurzacz pionowy z modułem montowanym w obudowie, przy szczotce – tam jest środek ciężkości, dźwigasz tylko lekki uchwyt.


Odkurzacze pionowe z uchwytem pistoletowym zawsze dźwigasz praktycznie w całości, szczotka daje niewielkie wsparcie. Nie możesz ich też odstawić na sztorc – to nie są konstrukcje samostojące.
 

Wyświetlacz w odkurzaczu bezprzewodowym

Ładny i funkcjonalny wyświetlacz to kolejny atut. W zależności od modelu może pokazywać nie tylko stan baterii – czas pozostały do jej wyczerpania – lecz również informować np. o trybie, przyczynie blokady czy konieczności wyczyszczenia lub wymiany filtra. Taki odkurzacz bezprzewodowy to urządzenie, na które patrzysz codziennie, miło patrzeć na coś ładnego, kolorowego, OLED-owego.

Pojemnik na kurz – wielkość i opróżnianie

Arytmetyka jest prosta, im większy pojemnik, tym rzadsze opróżnianie. Ale zarazem większe i cięższe urządzenie. To najczęściej zbiorniki między 0,3 a 0,8 l, różnice są spore. Przez przezroczyste szybki widać wciągnięte zanieczyszczenia, lecz również – duża zaleta – przypadkowo wciągnięte kolczyki czy klocki.

Być może nawet ważniejszy od pojemności jest system otwierania odkurzacza pionowego. Powinien być prosty w obsłudze, szczelny, wytrzymały. Przyjrzyj się zdjęciom, filmom, poczytaj recenzje.
 

Sposób ładowania 

Odkurzacze pionowe z głównym modułem przy szczotce to konstrukcje samostojące, po pracy możesz odstawić urządzenie przy ścianie, podłączyć do gniazdka. Modele z uchwytem pistoletowym zawsze mają w komplecie stację dokującą. Najczęściej naścienną, przywiercaną, ale na popularności zyskują stacje stojące, podłogowe.

Przez zdecydowaną większość czasu odkurzacz pionowy jest w stanie spoczynku – przemyśl dobrze, gdzie i jak go zamocujesz. Czas ładowania sprawdzisz w specyfikacji.

Odkurzanie z mopowaniem lub myciem

To popularna i pożądana cecha – wiele odkurzaczy pionowych potrafi mopować lub myć podłogi. Takie funkcje oferują nawet niektóre tanie odkurzacze pionowe.

Nakładka mopująca – czyli zbiornik na wodę i ściereczka – jest doczepiana z tyłu albo po obu stronach szczotki odkurzającej, może też być z nią zintegrowana, w jeszcze innych modelach ma postać wałka nawilżającego.


Wreszcie ostatni – pod względem czyszczenia podłogi na mokro najdoskonalszy rodzaj urządzenia – to odkurzacz pionowy z funkcją mycia rozumianego jako natychmiastowe wciąganie brudnej wody do osobnego pojemnika.

Zobacz też nasz ranking odkurzaczy pionowych!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!