Wybieramy wkład do aparatu natychmiastowego – na co zwrócić uwagę?

Autor: Ola

Aparat natychmiastowy, który na bieżąco drukuje odbitki wykonanych analogowo zdjęć, to oryginalny sposób na unikatowe pamiątki dla przyjaciół i rodziny. Samo urządzenie jednak nie wystarczy – jeśli chcesz zacząć zabawę z aparatem Polaroid albo Instax, wkłady będą niezbędne do robienia zdjęć. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie!

Dziewczyna robi zdjęcie aparatem natychmiastowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym wyróżniają się wkłady do aparatów natychmiastowych,

- na co zwrócić uwagę przy ich wyborze,

- jak zaoszczędzić na wkładach do aparatów Instax.

Aparat natychmiastowy i wkłady InstaxWkłady do aparatu natychmiastowego – co to takiego?

Cyfrowe aparaty fotograficzne są właściwie samowystarczalne – wykonane nimi zdjęcia zapisują się w pamięci urządzenia lub na umieszczonej w nim karcie SD, dzięki czemu z efektem możesz zapoznać się na wyświetlaczu natychmiast po pstryknięciu. Jednak zanim aparaty cyfrowe stały się popularne, czas od momentu naciśnięcia spustu migawki do poznania rezultatu był znacznie dłuższy – najpierw trzeba było wywołać zdjęcia zapisane na filmie. Inaczej rzecz miała się z aparatami natychmiastowymi marki Polaroid, których popularność przypadła na lata 90. – te urządzenia drukowały zdjęcia od razu po wykonaniu, w charakterystycznym, kwadratowym formacie z białą ramką.

Na tej samej zasadzie działają współczesne aparaty natychmiastowe, takie jak kultowy Instax Mini 9. Żeby zrobić zdjęcie za ich pomocą, potrzebne są wkłady podobne do kliszy do Polaroida. Jak działa taki film? Każdy arkusz papieru zawiera warstwy kolorowego tuszu oraz specjalnych substancji chemicznych służących do wywoływania zdjęć, które są ukryte w dolnej części ramki. Cały proces rozpoczyna się w momencie, gdy fotografia wysuwa się z aparatu, i trwa maksymalnie 2 minuty.

CZY WIESZ, ŻE…

Zdjęcia w formacie Instax Square można „wywołać” także w wersji cyfrowej, wykonanej np. smartfonem albo aparatem cyfrowym. Służy do tego drukarka Fujifilm Instax Share SP-3.

  • 89,99 zł
  • 59,99 zł
  • 34,99 zł
  • 69,99 zł
  • 118,99 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładów?

Fujifilm INSTAX 2 x 10 szt.Pomimo że większość dostępnych na rynku aparatów natychmiastowych to różne modele Instax marki Fujifilm, przy zakupie wkładów trzeba upewnić się, czy będą one pasować do Twojego urządzenia. Kluczowy aspekt to marka i model aparatu – np. klisza do Polaroida, nawet jeśli ma ten sam format, nie będzie pasować do aparatów od Fujifilm.

Szukając wkładów do Instaxa, zwróć uwagę na to, jaki model tego urządzenia posiadasz i czy wkłady są kompatybilne:

Inne istotne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

Wskazówki dla posiadaczy Instaxa – wkłady taniej?

Posiadacze Instaxa zwracają często uwagę na nie najniższe koszty eksploatacji tego gadżetu. Warto pamiętać, że w przypadku aparatów natychmiastowych każda klatka oznacza jeden zużyty arkusz – nawet wtedy, gdy zdjęcie okazuje się nieudane. Chcesz uniknąć marnowania wkładów na słabej jakości zdjęcia? Przeczytaj artykuł: Jak robić dobre zdjęcia aparatem natychmiastowym.

Zamienniki filmów do Instaxa nie są polecane, ponieważ ich jakość może być gorsza od tych marki Fujifilm. Tylko oryginalne wkłady Instax dają Ci pewność, że są one kompatybilne z Twoim aparatem, a każda odbitka będzie wysokiej jakości. W aparatach natychmiastowych każda klatka ma znaczenie – nie możesz powtórzyć zrobionego zdjęcia, więc nie warto ryzykować korzystania ze słabej jakości materiałów.

Chcesz zaoszczędzić na wkładach do Instaxa? Kupuj więcej sztuk. Paczki po 10 wkładów to dobry wybór, jeśli chcesz wypróbować sprzęt, jednak na dłuższą metę najbardziej opłacalne są te zawierające więcej arkuszy – co najmniej 20.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link